Przechytrzyć terrorystę

O BEZPIECZEŃSTWIE W INSTYTUCJACH UŻYTECZNOŚCI PUBLICZNEJ.

Szkoły, przedszkola, szpitale czy inne budynki użyteczności publicznej powinny być bezpieczne. Nie zawsze jednak są. Co zrobić, kiedy do placówki oświatowej wtargnie szaleniec z bronią lub podłoży w niej ładunek wybuchowy? O tym mówiono podczas seminarium „Zarządzanie kryzysowe w kontekście obecnych zagrożeń kryminalnych i terrorystycznych występujących w kraju i na świecie”.

AGNIESZKA JASKULSKA

Bezpieczeństwo było, jest i będzie priorytetem we wszystkich placówkach użyteczności publicznej, zwłaszcza w szkołach, przedszkolach, żłobkach czy szpitalach. To miejsca, które są narażone na różnego rodzaju zagrożenia, m.in. ataki terrorystyczne. W Polsce najczęściej dochodzi do zdarzeń przestępczych. Jak zapewnić bezpieczeństwo w budynkach użyteczności publicznej, co zrobić, kiedy np. szkołę zaatakuje szaleniec z bronią? Kiedy walczyć, a kiedy uciekać? Właśnie o tym dyskutowano podczas seminarium, które odbyło się w poniedziałek, 30 września w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury w Otwocku.

„Samotny wilk” atakuje

Uczestników spotkania przywitał mł. insp. Hubert Białogrodzki, komendant Komendy Powiatowej Policji w Otwocku. Podkreślił, jak duże znaczenie ma współpraca między jednostkami związanymi z bezpieczeństwem i zarządzaniem kryzysowym. Następnie funkcjonariusze Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji w Warszawie szczegółowo omówili różnego rodzaju zagrożenia terrorystyczne i przestępcze w Polsce i na świecie. Funkcjonariusz SPAP przeanalizował ataki terrorystyczne, do których doszło m.in. w Stanach Zjednoczonych, we francuskiej Nicei oraz w Norwegii na wyspie Utøya. Podkreślił, że w Polsce również dochodzi do podobnych zamachów.

Jedno z takich zdarzeń miało miejsce w październiku w galerii handlowej w Stalowej Woli, gdzie mężczyzna zaatakował nożem przypadkowych ludzi. Zranił 10 osób, z których jedna zmarła. – W naszym kraju najczęściej mamy do czynienia z atakami „samotnych wilków”, czyli dokonywanymi przez pojedyncze osoby, a nie dobrze przygotowaną i zorganizowaną grupę ludzi – podkreślił funkcjonariusz SPAP.

Walcz w ostateczności

Nadkom. Jędrzej Bełz, zastępca powiatowego komendanta policji, dodaje: – Miejsca użyteczności publicznej w naszym kraju narażone są nie tylko na akty terrorystyczne, ale o wiele częściej na ataki osób np. niezrównoważonych psychicznie. Takich przypadków jest coraz więcej – zaznacza nadkom. Bełz. I podkreśla, że bardzo istotne jest podjęcie szybkiej reakcji w sytuacji kryzysowej.

– Uczniowie czy pacjenci w szpitalach są często brani na cel przez terrorystów i osoby, które planują zabijać dzieci, młodzież czy chorych – dodaje funkcjonariusz SPAP. Dlatego pracownicy instytucji użyteczności publicznej powinni wiedzieć, co robić w takiej sytuacji. – Osoby, które dokonują ataku, zabijają z zimną krwią, są często nieprzewidywalne. Dlatego ważne jest, aby zawsze w takiej sytuacji ukryć się w schowku, pod ławką, w szafie, a jeśli jest możliwość – od razu uciekać. Ale uciekać mądrze, tak aby sprawcy nas nie zauważyli. W ostateczności trzeba walczyć lub błagać o życie. Nigdy nie wiadomo, czy nasze słowa nie poruszą „sumienia” napastnika – zastrzega funkcjonariusz SPAP. Najważniejsze, aby uciec nie tylko z budynku, ale również z terenu.

Symulacja ataków w szkołach

Mł. bryg. Marek Oficjalski, kierownik sekcji Kontrolno-Rozpoznawczej Państwowej Straży Pożarnej w Otwocku, szczegółowo omówił ewakuację z miej-sca zdarzenia podczas pożaru.

W seminarium uczestniczyli przedstawiciele instytucji publicznych, m.in. sądu, prokuratury, władz samorządowych, pracownicy szkół, przedszkoli, szpitali. Podczas spotkania zaprezentowano film „Bezpieczeństwo to nasza wspólna odpowiedzialność”. Seminarium zorganizowała Komenda Powiatowa Policji w Otwocku przy współudziale Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji w Warszawie oraz Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Otwocku. Podczas seminarium przedstawiono także film „Uciekaj – Chowaj się – Walcz”, który przedstawia zagrożenia podczas ataku terrorystycznego. W najbliższym czasie na terenie szkół, szpitali i innych instytucji publicznych zostaną przeprowadzone ćwiczenia symulujące ataki terrorystyczne.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.