Suchecki na medal

PODNOSZENIE CIĘŻARÓW: KROK OD ZŁOTA MISTRZOSTW POLSKI.

Wychowanek OKS Start Otwock Robert Suchecki w gronie najlepszych młodych sztangistów w Polsce! Podopieczny trenera Jana Święcickiego wywalczył srebrny medal podczas rozgrywanych w Białkach koło Siedlec Mistrzostwach Polski Młodzików w Podnoszeniu Ciężarów.

MARCIN SULIGA

To już trzeci medal mistrzostw Polski wywalczony przez wychowanka OKS Start Otwock na przestrzeni ostatnich 12 lat. Wcześniej w gronie najlepszych młodych sztangistów znaleźli się dwaj inni zawodnicy z Otwocka – Maciej Wiśniewski oraz Michał Nowak. Teraz do tego grona dołączył ich młodszy kolega Robert Suchecki. – Celowaliśmy w ten medal, bo wszystkie wyniki z ostatnich miesięcy zdawały się wskazywać, że Robert powinien stanąć na podium – przyznaje trener otwockich sztangistów Jan Święcicki. – Niestety, ostatnie tygodnie nie były dla nas zbyt udane. Przede wszystkim Robertowi przytrafiła się drobna kontuzja, która mogła nieco pokrzyżować nam plany – dodaje szkoleniowiec OKS-u.

15-latek z Otwocka wystąpił w kategorii do 85 kilogramów. – Do tej pory wystawialiśmy Roberta w niższej kategorii, ale tym razem zdecydowaliśmy się zgłosić go do wyższej. Tuż przed zawodami okazało się jednak, że wielu zawodników postąpiło podobnie. Lista startowa kategorii do 85 kilogramów bardzo się rozrosła. Do trzech medalowych miejsc było czterech pretendentów – mówi Święcicki.

– Zapowiadała się więc wyrównana walka o krążki – dodaje szkoleniowiec. Pierwszy z walki odpadł przedstawiciel gospodarzy Dominik Dziewulski. Zawodnik WLKS Nowe Iganie Siedlce nie wytrzymał presji rywalizacji, z trudem zaliczając jedną udaną próbę w rwaniu. Znakomicie radzili sobie natomiast Suchecki oraz Miłosz Średziński (Horyzont Mełno). Zawodnik z Otwocka w trzech próbach dwukrotnie pobił rekord życiowy w rwaniu, uzyskując najpierw 90 kilogramów, a potem 92 kilogramy. Jego rywal skończył tę próbę z wynikiem o kilogram lepszym. – Robert spisywał się znakomicie. Z dużą łatwością zaliczał kolejne podejścia, aż wielu kolegów pytało mnie, dlaczego nie zaczęliśmy od większych ciężarów – przyznaje trener Święcicki.

W podrzucie Suchecki starał się nadrobić minimalną stratę do Średzińskiego. – W trzecim podejściu, po zaliczeniu 112 kilogramów, Robert miał na sztandze 117 kilogramów. Ruszył ostro, pociągnął cały gryf jak zapałkę, ale popełnił mały błąd techniczny przy przekładaniu sztangi. Gryf razem z ciężarem poszedł nieco do przodu i sędziowie nie uznali tej próby – relacjonuje szkoleniowiec OKS-u. – To był bardzo ważny moment tej rywalizacji. Jestem pewny, że gdyby Robert zaliczył tę próbę, byłby mistrzem Polski.
Z tego, co mówili inni trenerzy, wynika, że zawodnik z Mełna nie jest zbyt mocny psychicznie i mógł nie wytrzymać presji – uważa Święcicki.
Ostatecznie Suchecki zakończył zawody z łącznym wynikiem 204 kilogramy. Zwycięzca Miłosz Średziński miał rezultat o sześć kilogramów lepszy, bo będąc już pewnym wygranej, zaliczył 117 kilogramów.

– Jestem naprawdę zadowolony z postawy Roberta. To bardzo zdolny chłopak, ale jakoś nie wszyscy chcieli w to wcześniej uwierzyć. Jego ciężka praca i ambicja przyniosły jednak wymierny efekt w postaci wicemistrzostwa Polski. Jestem przekonany, że po tym sukcesie nie spocznie na laurach i będzie dalej pracował z takim zapałem jak dotychczas, a może nawet większym, a ten medal to tylko początek udanych występów – uważa trener Święcicki.

Wyniki kat. 85 kg
1.
Miłosz Średziński (Horyzont Mełno) 210 kg (93+117)
2. Robert Suchecki (OKS Otwock) 204 kg (92+112)
3. Piotr Karolak (Włókniarz Konstatntynów) 199 kg (88+111)

Komentarz:

  • Robert Suchecki (OKS Otwock)
    – To była dobra decyzja, żeby zmienić kategorię. Rywalizacja o medale może była trochę większa niż w niższej kategorii, ale to mnie napędzało do jeszcze lepszego startu. Wcześniej nie zawsze wytrzymywałem starty pod względem psychicznym, często zjadała mnie trema, ale już sobie z tym poradziłem i teraz byłem skupiony wyłącznie na tym, żeby zakończyć występ z medalem. Podbudowały mnie ostatnie dość udane występy na różnego rodzaju zawodach, które były przygotowaniem do startu w mistrzostwach Polski. Byłem pewny siebie i na dużym luzie podszedłem do wszystkich prób. Dwa razy udało się pobić rekord życiowy w rwaniu, a do tego było blisko uzyskania 117 kilogramów w podrzucie. Popełniłem drobny błąd techniczny, który spowodował, że nie utrzymałem sztangi na tyle dobrze, żeby sędziowie mogli zaliczyć tę próbę. Ten srebrny medal traktuję jako motywację do tego, aby pracować jeszcze ciężej i osiągać jeszcze większe sukcesy.

Nabór

  • Sekcja podnoszenia ciężarów OKS Start Otwock nadal szuka nowych zawodników. Zajęcia prowadzone przez trenera Jana Święcickiego odbywają się w siłowni OKS-u codziennie od godziny 16. Sekcja jest otwarta zarówno dla chłopców, jak i dziewcząt. Oprócz tego ekipa ćwicząca w OKS-ie zaprasza wszystkich amatorów crossfitu pragnących poprawić umiejętności prawidłowego wykonywania rwania oraz podrzutu.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.