Zasypią „dziurę” w centrum!

OTWOCK: INSPEKTOR I WOJEWODA PRZYSTĄPILI DO DZIAŁANIA.

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego ogłosił na początku listopada przetarg na zasypanie części wykopu tzw. dziury w centrum Otwocka, wraz z budową nowego stalowego ogrodzenia wokół niedokończonej galerii. Tym samym mieszkańcy ponownie będą mogli cieszyć się z zieleni i fontanny.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Blaszane ogrodzenie w centrum miasta, gdzie miała powstać galeria handlowa, stanowi zagrożenie dla mieszkańców. Pisaliśmy o tym już kilkakrotnie. Nie raz z hukiem przewracało się na pobliski chodnik, którym cudem akurat nikt nie szedł. Jak dotąd nie można było z tym nic zrobić. Inwestor, był wzywany przez urząd miasta i Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego (PINB) do naprawy ogrodzenia i zabezpieczenia głębokiego wykopu, ale bezskutecznie. Doraźne prace naprawcze przy ogrodzeniu odbywały się na koszt mieszkańców z budżetu miasta.

Doszło do tego, że przy ogrodzeniu obok chodnika zaczął osuwać się grunt, odsłaniając głęboki wykop, gdzie miał być dwukondygnacyjny parking podziemny. Istniało realne zagrożenie życia i zdrowia pieszych, dlatego w grudniu ub. r. PINB wydał decyzję o wyłączeniu z użytkowania chodnika przy ul. Andriollego. Nikt nie miał wątpliwości, że już nie tylko ogrodzenie „dziury”, ale i niedokończona budowa zagraża bezpieczeństwu mieszkańców.

– Jeśli organ nadzoru budowlanego nie może skutecznie przymusić inwestora do wykonania koniecznych napraw, to ma on instytucje wykonawstwa zastępczego, o którą zawnioskowaliśmy – mówi przewodniczący rady miasta Jarosław Margielski. Otwoccy radni 25 maja przyjęli stanowisko, w którym zwrócili się do PINB o niezwłoczne podjęcie działań zmierzających do likwidacji obecnego zagrożenia na koszt właściciela lub zarządcy obiektu budowlanego. Stanowisko rady miasta trafiło też do wojewody. Działania radnych okazały się skuteczne. PINB ogłosił na początku listopada przetarg za zasypanie części wykopu u zbiegu ulic Staszica, Andriollego i Powstańców Warszawy z zabezpieczeniem terenu oraz wybudowanej części budynku handlowo-usługowego jako wykonanie zastępcze. Oferty można składać do 20 listopada.

Co m.in. zostanie zrobione? Rozbiórka wykopu towarzyszącego budowie, wykonanie pionowej izolacji wodnej, zewnętrznych żelbetowych ścian budynku, demontaż istniejącego ogrodzenia, zasypanie wykopu, wykonanie stalowego ogrodzenia terenu o wysokości min. dwóch metrów z blachy trapezowej i malowanej proszkowo w kolorze do uzgodnienia, zabezpieczenie otwartych przestrzeni (przejść przez strop) na stropie pierwszej kondygnacji podziemnej z elementów drewnianych o odpowiedniej nośności, ewentualne odtworzenie terenów publicznych, czyli utwardzenie chodnika.

W ogłoszeniu o przetargu jest też mowa o terminie wykonania prac do 20 grudnia br. – Jak uda się wyłonić wykonawcę, to przypuszczamy, że przed świętami nastąpi zakończenie robót – mówi w rozmowie z „Linią” Andrzej Ćwiek, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego. Kosztami prac zostanie obciążony inwestor. Na razie PINB otrzymał na to środki od państwa, dzięki pomocy wojewody, u którego interweniowali w tej sprawie otwoccy radni i poseł Anita Czerwińska.

– Takie działania powinny być podjęte znacznie wcześniej, a nie prezydent pozwala na użytkowanie niewypłacalnej spółce najcenniejszego terenu w mieście za bezcen – 4 zł za m2 za rok (teren fontanny i zieleni wokół). Jeśli zostanie wyłoniony wykonawca prac, to na nowym, ciemnozielonym ogrodzeniu nie będzie już śmietnika reklamowego jaki mamy obecnie – komentuje Jarosław Margielski.

– Teren w centrum Otwocka stanie się bardziej estetyczny i będziemy mogli stworzyć dodatkowe miejsca do parkowania w ul. Powstańców Warszawy. Zyskają także właściciele lokali w pasażu handlowym tzw. ciuchci, między Andriollego a Staszica, bo po odgrodzeniu terenu zielonego, który jest własnością miasta, zwiększy się ruch pieszych w tym rejonie – dodaje przewodniczący rady.

Teren „dziury” formalnie jest nadal placem budowy. Sprawa o odebranie inwestorowi wieczystego użytkowania połowy części działki, gdzie jest niedokończony parking podziemny, utknęła w sądzie. Czekamy na prawomocny wyrok.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.