Kościuszko wraca do szkoły

OTWOCK: DAWNY PATRON CZEKA NA GODNE MIEJSCE.

To jest skandal, żeby popiersie Tadeusza Kościuszki trzymać w muzeum zamiast w szkole, gdzie od lat było jego miejsce – uważają otwoccy radni. Pomnik ma wrócić przed budynek SP nr 2, gdzie stał od 1967 roku.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Najpierw kradzież, potem próba sprzedaży na złomowisku, po drodze szkolny magazyn… W końcu popiersie Kościuszki wylądowało w Muzeum Ziemi Otwockiej, bo pomnik naczelnika został zniszczony. Jego popiersie stało przed SP nr 2 przy ul. Poniatowskiego, której był patronem. Jednak od dawna go tam nie ma. Teraz sprawą zainteresowali się radni z komisji oświaty.

– W tym roku obchodzimy dwusetną rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki. Gdy pomyślę, w jakim stanie jest jego pomnik przed SP nr 2, a teraz jeszcze dostałem informację, że było polecenie jego wyburzenia, to uważam, że jest to kolejny skandal w tym mieście. Jak możemy trzymać w muzeum popiersie Kościuszki! Tam może być pomnik komunistycznego działacza, którego nie chcemy niszczyć. A popiersie Kościuszki powinno nadal znajdować się przed szkołą, żeby młodzież wiedziała, jak wyglądał bohater – bulwersował się na komisji przewodniczący rady miasta.

Jarosław Margielski przyznał, że był uczniem „Dwójki” i teraz trudno mu zaakceptować obecną sytuację. – 15 października była dwusetna rocznica śmierci naczelnika.
W szkole, której Kościuszko był kiedyś patronem, powinny odbyć się jakieś uroczystości. A tu nic, takie dziadostwo, które nie powinno mieć miejsca. Jak my dbamy o politykę historyczną? – pytał na posiedzeniu komisji Margielski. Dyrektor Oświaty Miejskiej przyznała, że nic o planach wyburzania pomnika nie wie i zgadza się, że Kościuszce należy się inne miejsce niż muzeum.

– Oczywiście, że tak, takiej postaci historycznej należy się godne miejsce – mówiła Edyta Rosłaniec. Radni z komisji oświaty przegłosowali wniosek do prezydenta
o przywrócenie na terenie SP nr 2 popiersia Tadeusza Kościuszki, odbudowanie cokołu i zabezpieczenie pomnika przed kradzieżą.

Uroczyste odsłonięcie pomnika naczelnika autorstwa Bronisława Koniecznego odbyło się w październiku 1967 roku. W 1999 roku SP nr 2 została przekształcona w Gimnazjum nr 2. W 2010 roku placówce zostało nadane imię Ireny Sendlerowej. Niewykluczone, że teraz oprócz pomnika „Dwójka” będzie też miała starego patrona.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.