Kościuszko wraca do szkoły

OTWOCK: DAWNY PATRON CZEKA NA GODNE MIEJSCE.

To jest skandal, żeby popiersie Tadeusza Kościuszki trzymać w muzeum zamiast w szkole, gdzie od lat było jego miejsce – uważają otwoccy radni. Pomnik ma wrócić przed budynek SP nr 2, gdzie stał od 1967 roku.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Najpierw kradzież, potem próba sprzedaży na złomowisku, po drodze szkolny magazyn… W końcu popiersie Kościuszki wylądowało w Muzeum Ziemi Otwockiej, bo pomnik naczelnika został zniszczony. Jego popiersie stało przed SP nr 2 przy ul. Poniatowskiego, której był patronem. Jednak od dawna go tam nie ma. Teraz sprawą zainteresowali się radni z komisji oświaty.

– W tym roku obchodzimy dwusetną rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki. Gdy pomyślę, w jakim stanie jest jego pomnik przed SP nr 2, a teraz jeszcze dostałem informację, że było polecenie jego wyburzenia, to uważam, że jest to kolejny skandal w tym mieście. Jak możemy trzymać w muzeum popiersie Kościuszki! Tam może być pomnik komunistycznego działacza, którego nie chcemy niszczyć. A popiersie Kościuszki powinno nadal znajdować się przed szkołą, żeby młodzież wiedziała, jak wyglądał bohater – bulwersował się na komisji przewodniczący rady miasta.

Jarosław Margielski przyznał, że był uczniem „Dwójki” i teraz trudno mu zaakceptować obecną sytuację. – 15 października była dwusetna rocznica śmierci naczelnika.
W szkole, której Kościuszko był kiedyś patronem, powinny odbyć się jakieś uroczystości. A tu nic, takie dziadostwo, które nie powinno mieć miejsca. Jak my dbamy o politykę historyczną? – pytał na posiedzeniu komisji Margielski. Dyrektor Oświaty Miejskiej przyznała, że nic o planach wyburzania pomnika nie wie i zgadza się, że Kościuszce należy się inne miejsce niż muzeum.

– Oczywiście, że tak, takiej postaci historycznej należy się godne miejsce – mówiła Edyta Rosłaniec. Radni z komisji oświaty przegłosowali wniosek do prezydenta
o przywrócenie na terenie SP nr 2 popiersia Tadeusza Kościuszki, odbudowanie cokołu i zabezpieczenie pomnika przed kradzieżą.

Uroczyste odsłonięcie pomnika naczelnika autorstwa Bronisława Koniecznego odbyło się w październiku 1967 roku. W 1999 roku SP nr 2 została przekształcona w Gimnazjum nr 2. W 2010 roku placówce zostało nadane imię Ireny Sendlerowej. Niewykluczone, że teraz oprócz pomnika „Dwójka” będzie też miała starego patrona.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.