Prawie wiek wolności

WEŹ UDZIAŁ W ŚWIĘCIE NIEPODLEGŁOŚCI

OTWOCK

Obchody w Otwocku będą w tym roku rozciągnięte w czasie, a tym samym bogatsze i ciekawsze. W sobotę, 11 listopada w kościele pw. św. Wincentego à Paulo odbędzie się
o godz. 10 tradycyjna msza. Po niej poczty sztandarowe oraz przedstawiciele władz i różnych organizacji przemaszerują pod obelisk Marszałka Piłsudskiego przy ul. Kościuszki. Tam zostaną złożone kwiaty.

Wieczorem miasto zaprasza do Teatru im. Jaracza na koncert pt. „Niepodległa”, będący częścią XIV Europejskiego Festiwalu Muzycznego w Otwocku. Wystąpią: Natalia Grosiak – śpiew, Kama Grott-Tomaszek – obój, Jakub Grott – skrzypce, Piotr Wrombel – fortepian i Wojciech Pulcyn – kontrabas. W programie znajdą się przeboje muzyki filmowej i rozrywkowej. Początek o godz. 19.

Aby nie kolidować z tym wydarzeniem, specjalny koncert patriotyczny z okazji 99. rocznicy odzyskania niepodległości odbędzie się tydzień później, 18 listopada
o godz. 16, również w kościele pw. św. Wincentego à Paulo.

JÓZEFÓW

Odzyskanie wolności oczami młodych? To może być ciekawe. Warto wybrać się na sobotnią inscenizację plenerową pt. „Niepodległość – trudne słowo” w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 im. Łączniczek Armii Krajowej (dawne gimnazjum). Przedstawienie odbędzie się na skwerze im. św. Jana Pawła II obok Miejskiego Ośrodka Kultury. Początek o godz. 12.15. Po zakończeniu inscenizacji zaplanowano start Biegu Niepodległości, który wystartuje z ul. Polnej.

W niedzielę, 12 listopada już po raz siódmy odbędzie się Piknik Patriotyczny w kościele Matki Boskiej Częstochowskiej. W godz. 11-15 można będzie spotkać się z żołnierzami 1. Warszawskiej Brygady Pancernej im. Tadeusza Kościuszki, zobaczyć ekspozycję przygotowaną przez Grupę Edukacji Historycznej lubelskiej Fundacji Niepodległości i podziwiać rekonstruktorów w mundurach Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie oraz ich dwa unikatowe pojazdy pancerne. Swoje ekspozycje i pokazy przygotują też: Muzeum 2. Korpusu, Kompania Dragonów Starosty Lanckorońskiego, strzelcy z otwockiej Jednostki 1019 i harcerze ZHP Szczepu Józefów. Konkurs historyczny poprowadzą Skautki Europy ze szkoły Strumienie. Nie zabraknie występów, stoisk i strażackiej grochówki.

KARCZEW

Już od godz. 9.30 na Rynku Zygmunta Starego, przed budynkiem OSP, będą zbierać się grupy sztandarowe, które przemaszerują do kościoła pw. św. Wita. Zapowiada się hucznie, ponieważ marsz odbędzie się w asyście Orkiestry Dętej OSP Karczew oraz klasy wojskowej Zespołu Szkół im. Ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Karczewie.
Msza rozpocznie się o godz. 10, a po niej uroczystości przeniosą się tradycyjnie pod pomnik Orła Białego na skwerze im. Rotmistrza Witolda Pileckiego. Zakończy je koncert Orkiestry Dętej OSP Karczew na Rynku Zygmunta Starego. To jednak nie koniec atrakcji tego dnia. Późnym popołudniem, o godz. 17, zaplanowano ognisko przy kościele, na którym uczestnicy będą wspólnie śpiewać patriotyczne pieśni i świętować.

CELESTYNÓW

Tu obchody podzielono na dwie części. Ta podniosła, patriotyczna, rozpocznie się o godz. 10.30 uroczystą mszą świętą za ojczyznę w kościele parafialnym. Po niej zostaną złożone kwiaty pod pomnikiem Dziesięciolecia Niepodległości na placu przykościelnym. Zakończy ją koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu artystów z Krakowa – Anny Klimczak i Jana Migały, również w kościele. Od godz. 15 fetujemy na sportowo. W hali przy ul. prof. Hilarego Koprowskiego 2 odbędzie się Otwarty Turniej Piłki Siatkowej,
w którym wezmą udział: samorządowcy, pracownicy oświaty oraz służby mundurowe i przedsiębiorcy.

WIĄZOWNA

Aż dwa dni świętować będzie gmina Wiązowna. W sobotę, 11 listopada w kościele pw. św. Wawrzyńca w Gliniance odbędzie się msza w intencji ojczyzny (godz. 10), a po niej przewidziano program artystyczny. Najpierw krótki występ dadzą dzieci z glinieckiej szkoły podstawowej, a następnie goście wysłuchają koncertu patriotycznego pt. „Drogi do wolności – walki i postawy Polaków” w wykonaniu Huberta Bojarskiego.

Na drugi dzień, w niedzielę, 12 listopada, do świętowania zaprasza stolica gminy. W godz. 11-16 pod kościołem pw. św. Wojciecha zgromadzą się grupy rekonstrukcyjne prezentujące uzbrojenie, umundurowanie i wyposażenie armii z okresów obu wojen światowych oraz wcześniejszych epok. Zaplanowano również wystawę „Ciuchcie warszawskie”.

Po tych pokazach około godz. 16.15 w Gminnym Ośrodku Kultury wystąpi ponownie Hubert Bojarski, tym razem z koncertem pt. „Miesiące”. Program opowiada o historii Polski od średniowiecza aż do lat 80. XX wieku.

WAWER

Tradycyjna Wawerska Parada Niepodległości w sobotę, 11 listopada jest organizowana przez Falenickie Towarzystwo Kulturalne i dedykowana w tym roku Tadeuszowi Kościuszce. Zbiórkę zaplanowano o godz. 13 przy SP nr 124 w Falenicy, kwadrans później ruszy radosny i głośny przemarsz ulicami dzielnicy: Bartoszycką, Narcyzową, Walcowniczą do parkingu na ul. Bystrzyckiej. Tam o godz. 13.40 przywitają wszystkich salwy armatnie kosynierów z grupy rekonstrukcyjnej Semper Fidelis Res Publicae, a potem rozpocznie się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu młodzieżowej orkiestry dętej z Tłuszcza. Na finał nie zabraknie gorącej grochówki.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.