Dużo radości, szczypta patosu

11 listopada – 99 rocznica za nami.

Pikniki, widowiska, koncerty, prezentacje grup rekonstrukcyjnych, salwy armatnie, ogniska i parady, ale też msze za Ojczyznę, apele i kwiaty składane pod pomnikami – tak minęły obchody 11 listopada w naszym regionie.

SPIS GALERII ZDJĘĆ:

Otwock; Józefów; Karczew; Warszawa Wawer; Celestynów; Wiązowna

Miniony weekend upłynął w biało-czerwonych barwach i z patriotycznym zacięciem, jednak nie zostaliśmy przytłoczeni patosem. Cieszy fakt, że odzyskanie niepodległości coraz częściej świętujemy nie na baczność i w powadze, ale bawiąc się, śmiejąc, uczestnicząc w żywych lekcjach historii. Bo to przecież okazja nadzwyczaj radosna i tak właśnie powinna być traktowana.

OTWOCK

Oficjalne uroczystości z okazji 11 listopada rozpoczęły się od mszy św. w intencji Ojczyzny, odprawionej w kościele pw. św. Wincentego à Paulo. Następnie orszak z pocztami sztandarowymi przeszedł pod obelisk przy ul. Kościuszki upamiętniający pobyt Marszałka Piłsudskiego w Otwocku. Tam, jak co roku przedstawiciele władz miasta, powiatu, policji i straży pożarnej, organizacje polityczne i społeczne, kombatanci, stowarzyszenia oraz reprezentacje szkół złożyli wieńce i kwiaty. W uroczystych obchodach z udziałem po raz pierwszej Otwockiej Orkiestry Dętej uczestniczyli także: harcerze, strzelcy z Jednostki Strzeleckiej 1019 „Strzelec” z „Ekonomika” (poprowadzili apel poległych), przedstawiciele Bractwa Kurkowego „Lechity” (oddali honorową salę) i grono mieszkańców. Obecny był też mer z delegacją z francuskiego miasta bliźniaczego Saint-Amand-Montrond.

JÓZEFÓW

Niemal w samo południe na skwerze im. św. Jana Pawła II, obok Miejskiego Ośrodka Kultury, odbyła się barwna inscenizacja plenerowa pt. „Niepodległość – trudne słowo”, w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 im. Łączniczek Armii Krajowej (dawne gimnazjum). Młodzież śpiewała, tańczyła, grała, łączono patriotyczne pieśni z nowoczesnymi formami a nad głowami widzów i aktorów raz przetaczały się gradowe chmury, raz świeciło słońce – piękna to alegoria naszych polskich dziejów, pełnych upadków i wzlotów. Nazajutrz, w niedzielę, 12 listopada, już po raz siódmy odbył się Piknik Patriotyczny. Cały teren kościoła pw. Matki Boskiej Częstochowskiej wypełnili wojacy z różnych epok, od XVII-wiecznej Kompanii Dragonów Starosty Lanckorońskiego, po żołnierzy 1. Warszawskiej Brygady Pancernej im. Tadeusza Kościuszki. Goście podziwiali ich umiejętności, wyposażenie i całe mnóstwo eksponatów zgromadzonych na licznych stoiskach.

KARCZEW

Obchody rozpoczęła msza w kościele pw. św. Wita odprawiona w intencji Ojczyzny. Po wspólnej modlitwie uczestnicy przemaszerowali na skwer im. Rotmistrza Witolda Pileckiego, gdzie przy pomniku Orła Białego odbyła się dalsza część obchodów. Pochód prowadziła Orkiestra Dęta OSP Karczew, mażoretki oraz uczniowie klas mundurowych, Strzelcy Związku Strzeleckiego „Strzelec” z Zespołu Szkół w Karczewie, którzy poprowadzili także uroczystości pod pomnikiem.
Przewodnicząca Rady Miejskiej Danuta Trzaskowska przypomniała słowa Józefa Piłsudskiego wypowiedziane po odzyskaniu niepodległości przez Polskę: „Chcemy Polski niepodległej, abyśmy tam mogli urządzić życie lepsze i sprawiedliwsze dla wszystkich”. Prowadzący uroczystość „Strzelcy” cytowali także słowa św. Jana Pawła II skierowane do Polaków z okazji 25 rocznicy pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny: „Potrzeba nieustannej odnowy umysłów i serc, aby przepełniła je miłość i sprawiedliwość, uczciwość i ofiarność, szacunek dla innych i troska o dobro wspólne, szczególnie o to dobro jakim jest wolna ojczyzna”. Uczniowie klasy mundurowej poprowadzili także uroczysty Apel Poległych, po którym złożono kwiaty pod Pomnikiem Orła Białego. Po oficjalnej części, przed budynkiem OSP Karczew, odbył się koncert melodii patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Dętej OSP Karczew.

WAWER

Salwa armatnia kosynierów z Grupy Rekonstrukcyjnej Semper Fidelis Res Publicae była kulminacyjnym momentem radosnej, kolorowej i wielopokoleniowej Wawerskiej Parady Niepodległości, która przeszła tradycyjnie ulicami Falenicy. Zakończony na parkingu przy ul. Bystrzyckiej przemarsz przerodził się w widowisko. Wysłuchaliśmy koncertu pieśni patriotycznych w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Tłuszcza, skosztowaliśmy aromatycznej grochówki i gorącej herbaty. Obecność kosynierów nie była przypadkowa, ponieważ to właśnie Tadeusza Kościuszkę uczyniono bohaterem tegorocznej parady. Prowadzący przypomnieli kilka ciekawych faktów z życia polskiego bohatera, którego pamięć jest też czczona w USA, gdzie walczył w wojnie o niepodległość. Przygotowano też okazjonalną wystawę poświęconą temu wielkiemu dowódcy.

CELESTYNÓW

Władze i mieszkańcy gminy Celestynów tradycyjnie Dzień Niepodległości rozpoczęli wspólną modlitwą w intencji Ojczyzny. Po mszy świętej, odprawionej w kościele parafialnym w Celestynowie, tradycyjnie w asyście pocztów sztandarowych złożono kwiaty i wieńce pod pomnikiem „Dziesięciolecia Niepodległości”. Zgromadzeni wysłuchali również koncertu patriotycznego w wykonaniu artystów krakowskich: Anny Klimczak i Jana Migały. W tym roku 99 rocznicę odzyskania niepodległości świętowano również na sportowo. W godzinach popołudniowych w hali sportowej w Celestynowie rozegrano otwarty turniej w piłce siatkowej z udziałem samorządowców, nauczycieli, służb mundurowych i przedsiębiorców.

WIĄZOWNA

W Wiązownie świętowano w sobotę i niedzielę. Część uroczysta odbyła się w Gliniance. Poprzedziła ją msza święta odprawiona w kościele parafialnym pw. św. Wawrzyńca. Po nabożeństwie tradycyjnie odbyła się część artystyczna oraz koncert patriotyczny zatytułowany „Drogi do wolności”. W niedzielę, już w nieco mniej oficjalnym tonie, na placu przy kościele w Wiązownie odbył się piknik historyczny „Dzień z historią gminy Wiązowna”. Zorganizowana przez urząd gminy oraz Muzeum Wojskowości w Niepołomicach impreza przyciągnęła wielu sympatyków militariów. Podczas pikniku można było zapoznać się nie tylko z uzbrojeniem wojsk różnych nacji z początków ubiegłego wieku, ale również wysłuchać ciekawych historii. Jedną z ciekawostek pikniku był służący w armii szwajcarskiej w pełni sprawny rower z 1905 roku oraz oryginalnie zapakowana paczka… papieru toaletowego, który mógł być użyty wyłącznie w przypadku mobilizacji.

 

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.