Migiem do Celestynowa

NOWE, SZYBKIE POCIĄGI NA TRASIE OTWOCKIEJ.

Szybkie, nowoczesne i bezpieczne, a po rozbudowie linii kolejowej także… punktualne! Takie będą pociągi, które już w przyszłym roku mają wozić pasażerów na linii otwockiej.

SYLWIA WYSOCKA

Pół roku temu Koleje Mazowieckie ogłosiły przetarg na zakup 71 nowych pociągów. Docelowo mieszkańców powiatu otwockiego ma wozić 12 pięciowagonowych składów.

– Pociągi będą wyposażone w nowoczesne, przyjazne pasażerom rozwiązania, m.in.: klimatyzację, Wi-Fi, gniazda 230 V, stojaki na rowery, miejsca dla osób niepełnosprawnych, przewijaki dla niemowląt, nowoczesne toalety z suszarkami do rąk, system informacji pasażerskiej oraz automatyczne zapowiadanie przystanków i stacji – zapewnia Dariusz Grajda, dyrektor handlowy i członek zarządu Kolei Mazowieckich. – Pasażerowie będą czuli się w nich bezpieczniej dzięki przyciskom SOS umożliwiającym kontakt z obsługą pociągu w przypadku zagrożenia oraz wewnętrznemu i zewnętrznemu monitoringowi. W pociągach będą nawet defibrylatory – wylicza Grajda.

Nowe pociągi będą mogły rozwijać prędkość nawet do 160 km/h. Pierwsze na tory trafią już w przyszłym roku, następne do roku 2022 r. Jednak te plany zostaną zrealizowane, o ile spółka Koleje Mazowieckie dostanie unijne dofinansowanie. Spółka złożyła odpowiednie dokumenty, ubiegając się o blisko 800 mln zł ze środków UE, i czeka na rozstrzygnięcie konkursu. Wartość zamówienia to blisko 2 mld 200 mln zł.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.