Żywioły

FANTASTYCZNE OTWOCKIE ZADUSZKI BLUESOWE.

Cztery godziny znakomitej muzyki zaserwowało nam w tym roku Otwockie Towarzystwo Bluesa i Ballady. After Blues – kapitalny duet z odległego Szczecina porywał, ale bank rozbił Kinior Reggae Sound z projektem „Nalepa Reggae Loebl”.

PRZEMEK SKOCZEK

Grają razem już niemal cztery dekady a w latach 90. współpracowali m.in. z Tadeuszem Nalepą i Mirą Kubasińską. Basista i wokalista Leszek Piłat i gitarzysta Waldemar Baranowski (co za solówki!) to duet doskonały, oprócz gitar obaj obsługują specjalnie dostosowane instrumenty perkusyjne z wyłącznie „nożnym napędem”. Efekt jest znakomity a ich półtoragodzinny występ był smakowitą przystawką do – jak się okazało – dania głównego.

Włodek „Kinior” Kiniorski (ex Izrael) ze swoim kolektywem Kinior Reggae Sound dokonał czynu odważnego. Wziął święte bluesy Tadeusza Nalepy i Bogdana Loebla, i zamiast padać przed nimi na kolana i grać „po bożemu”, jak znakomita większość muzyków, przetransponował je na język reggae. Klasyczne już przeboje Breakoutów nabrały niezwykłej świeżości, wpuszczono w nie mnóstwo powietrza, nowej, kapitalnej energii. Wyposażeni w gitary, saksofony, bębny i perkusjonalia muzycy stworzyli nową jakość, nie tracąc nic a nic z wartości i jakości oryginałów.

Cóż, nie przypadkowo lider formacji ma pod skrzydłami czołowych w Polsce instrumentalistów: Mietka Jureckiego na basie i Tomka Zeliszewskiego za perkusją (obaj to sekcja rytmiczna Budki Suflera), Andrzeja Urnego na gitarze solowej i Piotra „Jacksona” Wolskiego na instrumentach perkusyjnych oraz uroczą wokalistkę – Sylwię Nadgrodkiewicz. To był wielki koncert, o bardzo pozytywnym przekazie. W końcu takie jest reggae. Nie wypuściliśmy ich ze sceny przez bite dwie godziny.

Nawet Bogdan Loebl, choć zapowiadał, że ze względu na formę raczej do końca nie wytrwa, został na całym koncercie i w finale podzielił się jeszcze anegdotą sprzed lat. W PMDK mistrz słowa odczytał też swojego najnowszego bluesa „Błękitne Łzy”, poświęconego Tadeuszowi Nalepie. Tylko… kto teraz napisze do tych słów muzykę?

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.