Przywrócą marszałka

POMNIK PIŁSUDSKIEGO ZNÓW STANIE W PARKU.

W przyszłym roku do parku miejskiego ma wrócić pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego, który został zlikwidowany w latach 50. przez funkcjonariuszy otwockiego urzędu bezpieczeństwa. Wtedy to będą się tam odbywały oficjalne obchody uroczystości państwowych.

 

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Według otwockich radnych pomnik Józefa Piłsudskiego powinien znów stanąć w parku miejskim. Przypadająca za rok 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości jest do tego wyśmienitą okazją. Dlatego na sesji rady miasta 8 listopada jednogłośnie przyjęli stanowisko w tej sprawie.

Przedwojenny projekt

Intencją radnych jest odbudowa pomnika wzniesionego decyzją ówczesnych władz miasta w 1936 roku. Już teraz zadeklarowali, że w przyszłorocznym budżecie Otwocka zabezpieczą pieniądze na ten cel. Szacuje się, że potrzeba ok. 80 tys. zł.

– Odtworzenie rzeźby orła w piaskowcu na cokole pomnika, twarz marszałka Piłsudskiego odlana w brązie, gałąź palmowa, szabla oficerska i krzyż Virtuti Militari również odlane w brązie, będzie w sumie kosztować ok. 50 tys. zł. Do tego dochodzi jeszcze wykonanie bryły pomnika, która była z betonu – wyjaśnia przewodniczący rady miasta Jarosław Margielski, który jest autorem stanowiska rady miasta. Do przyjętego dokumentu dołączono fotografię pomnika oraz dokumentację techniczną, która zachowała się w archiwum państwowym z czasów jego powstawania. Dzięki temu będzie można dokładnie odtworzyć pomnik.

Radni zawnioskowali też do prezydenta, aby już podjął działania, których celem będzie uzyskanie pozwoleń potrzebnych do odtworzenia pomnika. Wtedy prace można by zrealizować w przyszłym roku. Jednak zdaniem Zbigniewa Szczepaniaka na wszystko może zabraknąć czasu. – Inicjatywa odtworzenia pomnika jest bardzo cenna, ale mam pewne wątpliwości, czy będzie możliwa do zrealizowania w 2018 roku. Mam na myśli wszystkie niezbędne pozwolenia, które będziemy musieli uzyskać – zwrócił uwagę prezydent. – Szkoda, że kiedy w ubiegłym roku były prowadzone poszukiwania pomnika, nie wystąpiliśmy o dalsze pozwolenia na prace odkrywkowe w parku, który jest pod opieką konserwatora zabytków – dodał Szczepaniak.

Odkopią znalezisko

W maju 2016 roku teren parku od strony ul. Poniatowskiego, gdzie kiedyś stał pomnik, był przeszukiwany przy użyciu georadaru. Podobno pomnik został tam zakopany. Grupa poszukiwaczy, w której skład weszli też otwoccy radni, natrafiła wtedy na zarysy bliżej niezidentyfikowanej bryły, która może być zaginionym pomnikiem albo jego fragmentem. Jednak żeby można było przystąpić do odkopania znaleziska, trzeba uzyskać zgodę konserwatora zabytków.

– Prawdopodobnie pomnik został przewrócony na bok i zakopany, a nie wywieziony. Te badania sondażowe wskazały, że pół metra pod ziemią znajduje się obiekt o podobnej kubaturze – przypomniał Margielski, który uczestniczył w poszukiwaniach. Zwrócił się do prezydenta z prośbą, żeby przeprowadzić prace odkrywkowe teraz, aby w nowy pomnik można było wbudować elementy tamtego oryginalnego.

Przewodniczący rady miasta dodał, że projekt rewitalizacji parku miejskiego, który został uzgodniony z konserwatorem zabytków, przewiduje odtworzenie w tym miejscu pomnika marszałka. Pozostaje więc kwestia dopełnienia formalności w nadzorze budowlanym. – Myślę, że nie będzie to stanowiło znaczących trudności, jeśli prace nad uzyskiwaniem pozwoleń w sprawie postawienia pomnika rozpoczniemy w tym roku. Jesteśmy w stanie to zrealizować. Natomiast na wykonanie samej rzeźby potrzeba ok. trzech miesięcy – poinformował na sesji Margielski. Uczestniczący w obradach lokalny przedsiębiorca, Eugeniusz Zieliński, publicznie wyraził chęć pokrycia kosztów odbudowy pomnika. n

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.