Oczyszczalnia bez dofinansowania!

JÓZEFÓW: MIASTO NIE DOSTANIE PIENIĘDZY Z UNII.

Z pewnością nie takiego rozstrzygnięcia spodziewały się władze Józefowa. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej negatywnie ocenił projekt, którego częścią jest powstająca nad Świdrem oczyszczalnia ścieków. To oznacza brak unijnego dofinansowania dla inwestycji. Miasto uznało takie działanie za niezgodne z prawem i zapowiada złożenie protestu.

SYLWIA WYSOCKA

W korespondencji, którą udostępniła „Linii” Fundacja Przestrzeń Publiczna, zastępca prezesa zarządu NFOŚiGW Dominik Bąk poinformował, że wniosek Józefowa o dofinansowanie projektu „Integracja i rozwój gospodarki wodno-ściekowej w Józefowie” otrzymał negatywną ocenę. Dlatego nie został zakwalifikowany do grona projektów mogących otrzymać dofinansowanie ze środków europejskich.

W związku z tym miasto nie dostanie pieniędzy, którymi dysponuje na ten cel NFOŚiGW.

„W trakcie oceny wniosku powstały wątpliwości dotyczące zasadności budowy kolejnej oczyszczalni ścieków w otwockiej aglomeracji. Dlatego NFOŚiGW, podejmując działania mające na celu zwrócenie uwagi na przedmiotową kwestię, poinformował o sprawie Ministerstwo Środowiska, Marszałka Województwa Mazowieckiego oraz zwrócił się do NIK z prośbą o podjęcie działań kontrolnych w zakresie racjonalności wydatkowania środków publicznych przez Miasto Józefów” – czytamy w piśmie.

Wiceprezes NFOŚiGW dodał, że wniosek w zakresie oceny racjonalności prowadzenia gospodarki wodno-ściekowej został skierowany do inicjatywy Jaspers, tj. ekspertów, z opinii których korzysta Komisja Europejska. Reakcja władz Józefowa była natychmiastowa.

– Fundusz jako instytucja organizująca konkurs nie miał uprawnień, aby na obecnym etapie poddawać nasz wniosek ponownej ocenie merytorycznej I i II stopnia i odebrać nam prawo do dofinansowania. Złożyliśmy protest, a jeśli będziemy do tego zmuszeni, wykażemy to przed sądem – stwierdził w informacji opublikowanej 9 listopada na oficjalnej stronie urzędu miasta zastępca burmistrza Marek Banaszek.

Zdaniem wiceburmistrza „ko-muś bardzo musiało zależeć, aby w Józefowie nie powstała własna oczyszczalnia”.

– Na szczęście nadal jesteśmy samorządem, który posiada niezależność oraz uprawnienia, aby podejmować najlepsze dla mieszkańców decyzje. To do naszych zadań własnych należy dbanie o gospodarkę ściekową. Własna oczyszczalnia da nam niezależność i oszczędności – przekonuje Banaszek.

Jak informują władze Józefowa, działania Funduszu nie wpłyną na determinację miasta, aby uniezależnić się od otwockiej oczyszczalni i wybudować swoją oczyszczalnię. 5 października podpisano z firmą Instal Warszawa SA umowę na budowę oczyszczalni ścieków w Józefowie. Prace budowlane już trwają.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.