Prezent za podatek

RADNY MA POMYSŁ NA ZWIĘKSZENIE DOCHODÓW GMINY.

Czy Karczew pójdzie w ślady innych polskich miast i będzie nagradzał mieszkańców, którzy wspierają gminę, płacąc w niej podatek PIT? Pomysł ufundowania nagród rzeczowych w loterii dla świadomych obywateli zgłosił radny Michał Rudzki. – To ciekawa propozycja – komentuje burmistrz Dariusz Łokietek.

SYLWIA WYSOCKA

Loterię „Rozlicz PIT i wygraj nagrody” organizuje coraz więcej polskich miast i gmin. We Wrocławiu nie trzeba być nawet zameldowanym na terenie miasta, żeby wziąć w niej udział. Wystarczy w zeznaniu podatkowym wpisać wrocławski adres zamieszkania, a następnie zgłosić swój udział w loterii, wypełniając stosowny formularz. Miasto kusi atrakcyjnymi nagrodami: skuterami, rowerami, bezpłatnymi biletami na komunikację miejską czy karnetami do aquaparku.

W podobny sposób o pieniądze z podatków zabiega niewielki Wieliszew (niespełna 13 tys. mieszkańców), który dla zwycięzcy ufundował samochód. Mysłowice w akcji „Z PIT-em w drogę po nagrodę” oferują atrakcyjną wycieczkę z biurem podróży, a Gdańsk w kampanii „PIT w Gdańsku. Się opłaca!” kusi samochodem z napędem hybrydowym, rowerami i konsolami do gier. Wszystko po to, żeby jak najwięcej osób wskazało daną gminę jako miejsce zamieszkania. Deklaracji PIT nie trzeba bowiem rozliczać w urzędzie skarbowym zgodnym z miejscem zameldowania, ale według miejsca zamieszkania 31 grudnia danego roku podatkowego.

Wysokość udziału we wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych od podatników mieszkających na terenie gminy wynosi 39,34 proc. To dlatego miasta
i gminy zachęcają osoby, które nie są w nich zameldowane, ale mieszkają w ich obrębie, do płacenia tu podatków. Samorządy podkreślają, że przekazując im podatek, wspiera się m.in.: lokalne inwestycje, transport publiczny, kulturę, ochronę zdrowia, edukację, opiekę społeczną itp. – czyli te wszystkie obszary, które finansowane są z budżetu gminy.

Twój podatek – twoja inwestycja

Jak to wygląda w Karczewie? W 2017 roku wpływ z podatku dochodowego od osób fizycznych ma wynieść ponad 18 mln 300 tys. zł. To znacząca kwota przy dochodach ogólnych gminy na poziomie 60 mln zł. Jednak według radnego Michała Rudzkiego mogłaby być jeszcze większa, gdyby gmina zachęciła mieszkańców, żeby składając PIT-y, jako miejsce zamieszkania wskazywali Karczew.

– Biorąc pod uwagę rosnącą liczbą zadań, do wykonania których zobligowana jest gmina Karczew, oraz jej duże potrzeby inwestycyjne, głównie w zakresie infrastruktury drogowej i komunikacyjnej, konieczne jest pozyskiwanie nowych źródeł dochodów. Jednym z istotnych elementów struktury budżetu są wpływy z udziału w podatku dochodowym. Do gmin trafia prawie 40 proc. całkowitych wpływów z tego tytułu – tłumaczy radny Rudzki. W połowie października złożył on do burmistrza pisemny wniosek o to, żeby w przyszłym roku zorganizować kampanię informacyjną pod hasłem „Twój podatek. Twoja inwestycja!”. Jej celem będzie uzmysłowienie mieszkańcom, w jaki sposób płacenie podatków wpływa na rozwój gminy.

– Chodzi o to, aby pokazać ludziom, jak dużo zależy od ich decyzji dotyczącej wskazania miejsca zamieszkania, i przekonać ich, że wiele inwestycji zostanie zrealizowanych, jeśli do gminy trafi więcej pieniędzy z podatków – wyjaśnia radny. Temu ma służyć właśnie konkurs, w którym do wygrania będą atrakcyjne nagrody. – Taką drogę obrały władze m.in. Gdańska, Warszawy, Siechnic czy Torunia i zgodnie przyznają, że program skutecznie przyczynił się do zwiększenia ich dochodów z podatków – podkreśla Rudzki.

Czy to się opłaca?

Radny nie ma wątpliwości, że warto zainwestować dodatkowe pieniądze w takie działanie.

– Z rozmów z mieszkańcami wiem, że np. na osiedlu Ługi mieszka dużo ludzi, którzy nie są zameldowani w gminie Karczew ani nie składają deklaracji podatkowych w Urzędzie Skarbowym w Otwocku. Oni nie wskazują Karczewa jako miejsca zamieszkania, a jednocześnie korzystają z tutejszej infrastruktury, dróg czy przedszkoli. W mojej ocenie takie zachowanie wynika z braku wiedzy o tym, że dochody z podatków przekładają się na konkretne inwestycje. Ci ludzie dotychczas nie mieli też odpowiedniej motywacji. Część przyznaje, że jest im obojętne, gdzie płacą podatek. Uważam, że trzeba to zmienić, podjąć konkretne działania w tym zakresie i zmotywować mieszkańców – uważa Michał Rudzki.

Sekretarz gminy Krzysztof Szczegielniak zaznacza, że kampania informacyjna wskazująca zalety płacenia podatku w Karczewie była już prowadzona na stronie internetowej i na łamach „Głosu Karczewa”, ale pomysł radnego ocenia pozytywnie. – Takich nagród powinno być co najmniej kilka, żeby akcja zyskała rozgłos – uważa Szczegielniak.

– Propozycja radnego Rudzkiego jest warta przeanalizowania – przyznaje w rozmowie z „Linią” burmistrz Dariusz Łokietek. – Spróbujemy sprawdzić, jakie efekty podobna kampania przyniosła w gminach zbliżonych pod względem liczby mieszkańców do Karczewa. A pod koniec listopada decyzję w tej sprawie podejmie rada miasta – zaznacza burmistrz.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.