Przeprawa będzie miała nazwę

SĄSIEDZI ZGODNI CO DO IMIENIA DLA MOSTU.

Jest szansa, że jeszcze w grudniu most na drodze krajowej nr 50 będzie miał nadaną nazwę: „Most Nadwiślańskiego Urzecza”. Propozycja ta zyskała już aprobatę samorządów Karczewa i Góry Kalwarii – gmin, które łączy wiślana przeprawa. – Nadanie tej nazwy byłoby ukłonem w stronę naszych korzeni – komentuje jej pomysłodawca dr Łukasz Maurycy Stanaszek.

SYLWIA WYSOCKA

Propozycję nazwy przesłał do Karczewa burmistrz Góry Kalwarii. Jest ona pokłosiem prowadzonych już wcześniej przez samorządowców rozmów. W piśmie do Dariusza Łokietka burmistrz Dariusz Zieliński zaproponował, aby mostowi łączącemu gminy nadać nazwę „Most Nadwiślańskiego Urzecza”.

„Nazwa odnosząca się do niedawno reaktywowanego mikroregionu Urzecza jest jak najbardziej neutralna i nie wzbudza żadnych negatywnych emocji. Jest apolityczna i ponadczasowa. Rok 2017 jest Rokiem Rzeki Wisły. To również rok, podczas którego obchodzimy 280-lecie pierwszej wzmianki o Urzeczu. Biorąc więc pod uwagę te przesłanki, nazwanie mostu „Mostem Nadwiślańskiego Urzecza” wydaje się nam jak najbardziej celowe i zasadne. Nie bez znaczenia jest też fakt, że nazwa „Most Nadwiślańskiego Urzecza” spotkała się u nas z życzliwością i poparciem lokalnych środowisk – pisze burmistrz Góry Kalwarii.

Propozycja sąsiada zza Wisły została pozytywnie oceniona przez radnych z komisji rozwoju gospodarczego i ochrony środowiska. Teraz sprawa nadania nazwy trafi na sesje rad miejskich Karczewa i Góry Kalwarii. – Jeśli te uchwały zostaną przyjęte, zapytamy zarządcę mostu o opinię w tej sprawie – zapowiada Jolanta Jawień z Referatu pozyskiwania środków zewnętrznych i promocji w Górze Kalwarii.

Kiedy oficjalnie może zostać nadana nazwa wiślanej przeprawie, jeszcze nie wiadomo. Zdaniem dr. Łukasza Maurycego Stanaszka, pomysłodawcy nazwy, popularyzatora i badacza podwarszawskiego mikroregionu, najlepszą okazją do świętowania byłaby biesiada, która ma odbyć się 1 grudnia w Górze Kalwarii. – To byłby najlepszy termin, a sam most jest znakomitym obiektem do nadania mu takiej nazwy – mówi w rozmowie z „Linią” dr Stanaszek.

– To jest miejsce pokazujące, że Urzecze to dwa brzegi, a nie jeden. Mamy coraz więcej wspólnych inicjatyw, m.in. Zielone Świątki na Urzeczu czy Flis Festiwal. Od lat staram się pokazywać, że wszystkie miejscowości, jakie tutaj mamy, istniały dzięki Wiśle, dzięki spławowi towarów, wyrębie drewna, handlowi… Nadanie tej nazwy byłoby ukłonem w stronę tych korzeni – przekonuje dr Stanaszek.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.