Eneris ma plan na składowisko

OTWOCK: JEST KUPIEC NA SKŁADOWISKO ŚMIECI.

Udziałami włoskiego wspólnika w spółce Amest Otwock (dawniej Sater Otwock) zainteresowana jest firma Eneris. Ale stawia pewne warunki – wydłużenie czasu funkcjonowania składowiska i zwiększenie limitu składowanych odpadów.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Czy spółka Amest Otwock, która prowadzi składowisko w Świerku, zmieni większościowego udziałowca? Z propozycją odkupienia od Włochów udziałów (miasto ma pakiet mniejszościowy) wystąpiła firma Eneris zajmującą się ochroną środowiska oraz gospodarką surowcową i komunalną na terenie gmin. Chodzi o zbieranie, przetwarzanie i odzyskiwanie surowców komunalnych oraz przemysłowych. 16 listopada przedstawiciele firmy spotkali się w urzędzie miasta z prezydentem oraz radnymi, aby opowiedzieć
o swojej działalności w Polsce oraz porozmawiać o możliwości kupienia udziałów w spółce.

– Obecnie składowisko przynosi więcej problemów niż korzyści. Jesteśmy zainteresowani ich rozwiązaniem, dlatego rozmawiamy w tej sprawie ze wszystkimi – mówił prezydent Zbigniew Szczepaniak. Prezes Eneris przyznała, że dopóki firma nie będzie udziałowcem w spółce, to nie może podjąć działań, aby ograniczyć odór. Wskazała, że dobrze byłoby najpierw stwierdzić, skąd pochodzi ta uciążliwość – ze składowiska czy może z sąsiedniego zakładu przetwarzania odpadów. Miała też uwagi do dotychczasowego sposobu eksploatacji składowiska Sater/Amest. – My prowadzilibyśmy to w inny sposób. Zbocze skarpy jest zbyt strome. Ważne jest też, aby te odpady były przekompostowane – stwierdziła prezes.

Firma Eneris jest gotowa kupić udziały w śmieciowej spółce od Włochów, ale stawia pewne warunki. Chodzi m.in. o zwiększenie limitu składowanych odpadów do 80 tysięcy ton rocznie. Obecnie limit ten wynosi 40 tysięcy ton i zostaje wykorzystany już w połowie roku. Na taką zmianę musiałaby zgodzić się rada miasta, a obecnie jest to niemożliwe.
Przewodniczący rady miasta Jarosław Margielski przypomniał, że okres funkcjonowania składowiska, a tym samym spółki, w której miasto też ma udziały, to jeszcze tylko osiem lat, w tym czas rekultywacji, i zapytał, czy potencjalny nabywca udziałów zdaje sobie z tego sprawę. Widząc reakcję przedstawicieli firmy Eneris, można było odnieść wrażenie, że nie do końca zdawali sobie z tego sprawę. W tej sytuacji zaproponowali, aby wydłużyć okres funkcjonowania składowiska. Ze strony wiceprezydenta Otwocka Piotra Stefańskiego, który jest też przewodniczącym w radzie nadzorczej spółki Amest Otwock, padła nawet propozycja, by czas ten wydłużyć do 25 lat. Czy władze miasta przewidują taki scenariusz?

– Mamy do czynienia z firmą, która poważnie podchodzi do przedsięwzięcia. To są wstępne rozmowy, bez żadnych konkretnych decyzji – mówił prezydent. Jarosław Margielski nie widzi możliwości, by przystać na zaproponowane warunki. Uzgodniono, że firma Eneris przedstawi program naprawczy dla składowiska, a potem wróci do rozmów w sprawie przedłużenia okresu jego funkcjonowania.

Radny Andrzej Sałaga dociekał, czy firma jest też zainteresowana kupnem firmy Lekaro. – Do tego potrzebna jest wola dwóch stron, które muszą się zgodzić na pewne warunki. Nie jest tajemnicą, że rozpatrujemy możliwość zakupu różnych spółek, nie wykluczamy więc, że będziemy również rozmawiać z firmą Lekaro – odpowiedziała prezes.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.