Jedna wiata to za mało

KOLEJ CHCE WYBUDOWAĆ NOWE DWORCE.

Spółka PKP przedstawiła koncepcję budowy dwóch dworców modułowych przy stacjach w Józefowie i Michalinie. Mają one powstać niezależnie od istniejących zabytkowych wiat.

SYLWIA WYSOCKA

Z koncepcją budowy dworców na terenie Józefowa mogliśmy zapoznać się podczas spotkania, które odbyło się w środę, 15 listopada w urzędzie miasta. Przedstawił ją Paweł Wróblewski, specjalista z Biura Inwestycji PKP SA. Spotkanie miało charakter konsultacji, podczas których przedstawiciel kolei wy-słuchał uwag samorządowców i mieszkańców na temat rozwiązań proponowanych przez kolejarzy.

Szklane… dworce

Według planów PKP nowe dworce mają powstać niezależnie od istniejących na peronach wiat kolejowych, które znajdują się pod opieką konserwatora zabytków i są w zarządzie innej spółki kolejowej – PKP PLK.

W Józefowie dworzec ma powstać po zachodniej stronie torów (wejście od ul. Piłsudskiego), a w Michalinie – po wschodniej (wejście od ul. Sikorskiego). Oba obiekty byłyby budowane w formule IDS (Innowacyjne Dworce Systemowe). Ich zaletą mają być energooszczędność, możliwość korzystania z nich przez osoby niepełnosprawne, a także dostęp do różnego rodzaju usług dodatkowych. IDS-y są dworcami mniejszymi niż te dotychczas znane podróżnym i w większości zbudowanymi ze szkła. Wewnątrz mają się znajdować: poczekalnia, monitoring, toalety, kasy (zależnie od przewoźnika). Wygospodarowane zostanie także miejsce np. na bankomat. Wszystkie pomieszczenia mają być dostępne przez całą dobę i zostaną zbudowane w technologii „wandaloodpornej” (np. przy użyciu stali nierdzewnej). Na zewnątrz powstaną miejsca rowerowe i parking dla samochodów.

A może na peronie?

Na etapie projektowania szczegóły tych rozwiązań mogą być przedmiotem dyskusji. – Chcemy podnieść komfort osób oczekujących na pociąg a z drugiej strony zaprojektować przyjazną przestrzeń zgodną z oczekiwaniami użytkowników – przekonywał podczas spotkania Paweł Wróblewski.

Podczas dyskusji przedstawiciele władz miasta i obecni na spotkaniu mieszkańcy zgłosili wiele uwag i propozycji. Najdalej idącą była zmianą lokalizacji dworców.

– Chcielibyśmy zachęcić spółkę PKP do podjęcia rozmów z PKP PLK w sprawie budowy proponowanej infrastruktury na istniejących peronach – mówił wiceburmistrz Józefowa Marek Banaszek. – Nasi pasażerowie to głównie osoby korzystające z SKM-ki i Kolei Mazowieckich, które przychodzą na peron 2–3 minuty przed odjazdem pociągu. Dlatego zdecydowanie lepszym rozwiązaniem byłoby ulokowanie infrastruktury na obecnie istniejącym peronie – prze- konywał wiceburmistrz. Jako dogodną lokalizację wskazano również teren pomiędzy torami (w miejscu obecnego zejścia).

Jak zapewniał przedstawiciel PKP, obie lokalizacje zostaną sprawdzone pod kątem możliwości wykonania.

Nic nie jest przesądzone

Konsultacje w urzędzie to jeden z elementów rozmów na temat proponowanych rozwiązań. Jak zapewniał przedstawiciel kolei, nie ma jeszcze decyzji o budowie dworców. – To są tylko plany. Nie wiemy, czy te obiekty w ogóle powstaną. Mimo to zależy nam na udziale mieszkańców w pracach projektowych. Chcemy uniknąć sytuacji, w której mieszkańcy dowiedzą się o czymś po fakcie czy będą mieli wrażenie, że pozbawiono ich wpływu na jakieś rozwiązania – mówi w rozmowie z „Linią” Paweł Wróblewski.

Przedstawiciel PKP wspomniał, że w miarę postępu prac projektowych będą planowane kolejne spotkania. – Harmonogram prac będzie skorelowany z kalendarzem prac PKP PLK. Projekt powstanie w przyszłym roku, a budowa ruszyłaby w 2019 roku – usłyszeliśmy od Pawła Wróblewskiego.

Masz uwagi? Zgłoś je kolejarzom

PKP SA deklarują otwartość na uwagi ze strony mieszkańców, dotyczące planów wobec dworców. Mieszkańcy, którzy chcą podzielić się swoimi spostrzeżeniami, mogą to zrobić drogą mailową, przesyłając je na adres: warsztaty@pkp.pl z adnotacją, którego przystanku dotyczy uwaga.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.