Pierwsza była Julka

POWSTAŁ POMNIK DZIECI NIENARODZONYCH I UTRACONYCH.

Pomnik Dzieci Nienarodzonych i Utraconych stanął na cmentarzu parafii św. Wawrzyńca w Gliniance. Jest to również grób, w którym możliwe będzie pochowanie dzieci, którym nie było dane się urodzić.

Wydarzenie stanowi zwieńczenie starań rozpoczętych dwa lata temu, wynikających z potrzeby serca parafian oraz rodziców. Niektórzy z nich sami doświadczyli przedwczesnej straty swoich dzieci. W tym miejscu mogą zatrzymać się na modlitwę osoby, które z różnych powodów nie mają grobów swoich dzieci, utraconych w wyniku poronienia bądź aborcji. Pomnik ma być także znakiem wezwania do ochrony i szacunku życia od poczęcia.

Nie jest to tylko pomnik, ale również grób. Możliwe będzie pochowanie w nim dzieci, którym nie było dane się urodzić. Intencją jego powstania jest ułatwienie decyzji rodzicom po poronieniu, których prawo do pochówku bywa kwestionowane. Często w tej trudnej sytuacji nie otrzymują właściwego wsparcia i informacji, że mogą pochować swoje utracone maleństwo, więc zostawiają je w szpitalu.

Przy pomniku spoczywa trzymiesięczna Julia, podopieczna Interwencyjnego Ośrodka Preadopcyjnego Fundacji Rodzin Adopcyjnych w Otwocku. W ośrodku zostawili ją rodzice.
To opiekunki IOP, parafianki z glinieckiego kościoła, zwróciły się z prośbą o możliwość pochówku na miejscowym cmentarzu, aby pamięć o Julii nie umarła wraz z nią. Były proboszcz śp. ks. kan. Krzysztof Krzesiński, orędownik budowy pomnika od początku powstania tej inicjatywy, zaproponował, aby powiązać oba miejsca wspólną lokalizacją. Zaledwie dwa miesiące później, w lutym br., po nagłej śmierci sam został pochowany w sąsiednim grobie.

Gliniecki pomnik Dzieci Nienarodzonych i Utraconych to rzeźba przedstawiająca anioła projektu profesora warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych dr. hab. Jacka Matusewicza, wykuta w piaskowcu szydłowieckim przez Antoniego Ciężkowskiego, również wykładowcę ASP. Dzięki ofiarności parafian oraz darczyńców odwiedzających cmentarz i kościół parafialny udało się zebrać 26 tys. zł, co pozwoliło pokryć koszty powstania i posadowienia pomnika na cmentarzu.

Monika Sokołowska, Mikołaj Tarchalski

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.