Objazdami do Warszawy

UTRUDNIENIA NA DROGACH W ZWIĄZKU Z BUDOWĄ OBWODNICY.

No i się zaczęło! Kierowców przez niemal cztery lata czeka wiele utrudnień na drogach dojazdowych do centrum stolicy. Kilka dni temu zamknięto odcinek Wału Miedzeszyńskiego na wysokości ul. Podbiałowej. W poniedziałek, 27 listopada zostanie zamknięta ul. Mozaikowa w Miedzeszynie. Jest już tymczasowa organizacja ruchu. W tych dwóch miejscach powstaną dwa węzły komunikacyjne Południowej Obwodnicy Warszawy.

AGNIESZKA JASKULSKA

 

W wielu miejscach Wawer przypomina plac budowy. O tym, że powstanie Południowej Obwodnicy Warszawy (trasa S2) będzie wiązać się z utrudnieniami w ruchu, było wiadomo od dawna. Dotychczas zamknięto 10 lokalnych ulic: Sztygarów, Bronisławską, Heleny Wolff, Wolną, Mszańską, Chryzantemy, Drozdową, Żwanowiecką, Arniki i Sarny. Jest to związane z budową węzła komunikacyjnego „Patriotów”, który powstanie na wysokości ul. Patriotów i ul. Mozaikowej. Natomiast na Wale Miedzeszyńskim na wysokości
ul. Podbiałowej powstanie węzeł „Wał Miedzeszyński”.

Pierwsze poważne utrudnienia kierowcy i mieszkańcy dzielnicy odczuli kilka dni temu. W piątek, 17 listopada po południu (przed godzinami szczytu) wykonawca, na zlecenie inwestora, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Warszawie – zamknął fragment Wału Miedzeszyńskiego na wysokości ul. Podbiałowej (w rejonie ul. Ogórkowej). Jak informuje GDDKiA, ruch na wysokości ul. Ostróżki i ul. Podbiałowej został skierowany na tymczasową jezdnię. W ten sposób kierowcy ominą od strony Wisły plac budowy węzła „Wał Miedzeszyński”. Z tymczasowej jezdni kierowcy będą korzystać aż do przyszłorocznych wakacji, kiedy to zmieni się organizacja ruchu w związku z przebudową ul. Ogórkowej.

Tymczasowa jezdnia obok budowy węzła „Wał Miedzeszyński”

W piątek w rejonie, gdzie powstanie węzeł komunikacyjny na Wale Miedzeszyńskim, zmieniono organizację ruchu. Odcinek ten został zamknięty dla ruchu.

– Na wyłączonym fragmencie znajdują się skrzyżowania Wału Miedzeszyńskiego z ul. Ostróżki i z ul. Podbiałową – podkreślają w rozmowie z „Linią” pracownicy firmy GP Mosty, która realizuje budowę obwodnicy (trasa S2) na odcinku „B” (od węzła „Przyczółkowa” do węzła „Wał Miedzeszyński” wraz z budową mostu przez Wisłę oraz dwóch węzłów). – Na wysokości ul. Ostróżki i ul. Podbiałowej w obydwu kierunkach ruch został skierowany na tymczasową jezdnię, która omija plac budowy. Kierowcy mogą korzystać z wyznaczonego objazdu. W trakcie realizacji robót objazd ten będzie zmieniany tak, aby uciążliwości dla kierowców były jak najmniejsze – zapewnia firma GP Mosty. Na drugą połowę 2018 r. zaplanowano rozpoczęcie przebudowy Wału Miedzeszyńskiego od węzła z trasą S2 do ronda przy Trakcie Lubelskim. Na tym odcinku znajdą się dwie jezdnie po dwa pasy ruchu z ograniczeniem prędkości do 70 km/h. Powstaną także chodniki, dwie drogi rowerowe oraz jezdnie serwisowe, obsługujące połączenia z lokalnymi drogami.

Chaos na ulicach

– Czy nie można było zamknąć tego odcinka kilka godzin później albo w środku tygodnia? – irytuje się Zbigniew Raczkowski, mieszkaniec Falenicy. – Zablokowano jedną
z najważniejszych i najbardziej ruchliwych dróg dzielnicy w piątkowe popołudnie, kiedy setki kierowców starają się jak najszybciej wrócić do domu. Ulice są zatłoczone już od samego rana – mówi Zbigniew Raczkowski.

Zmiany w organizacji ruchu w rejonie, gdzie rozpoczęły się prace budowlane na Wale Miedzeszyńskim, zostały jednak zatwierdzone przez stołeczny ratusz. – Są one konieczne ze względu na to, że rozpoczyna się kolejny etap budowy Południowej Obwodnicy Warszawy w Wawrze – zaznacza Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy. Oznacza to, że kierowcy wracający np. w piątek po południu w kierunku Falenicy, Otwocka, Puław czy Garwolina powinni liczyć się z korkami, a także chaosem wokół placu budowy i niemal na wszystkich lokalnych drogach.

W poniedziałek zamkną ul. Mozaikową

Na tym nie koniec! W poniedziałek, 27 listopada inwestor zamyka ul. Mozaikową na odcinku od ul. Szafirowej do ul. Brodnickiej w Miedzeszynie, gdzie również budowana jest obwodnicy.

– Projekt tymczasowej organizacji dla odcinka ul. Mozaikowej, gdzie powstanie węzeł „Patriotów”, zatwierdziło Warszawskie Biuro Transportu pod koniec ubiegłego tygodnia – podkreśla w rozmowie z „Linią” Joanna Szwed z firmy Warbud, która wybuduje ostatni odcinek obwodnicy „C” od węzła „Wał Miedzeszyński” (bez węzła) aż do węzła „Lubelska” (bez węzła).

– W poniedziałek, 27 listopada zostanie zamknięta ul. Mozaikowa na odcinku od ul. Szafirowej do ul. Brodnickiej. Wyłączenie tej części ul. Mozaikowej z ruchu umożliwi nam wykonanie wiaduktu w ciągu ul. Mozaikowej nad trasą POW wraz z przebudową odcinka ul. Mozaikowej – tłumaczy Joanna Szwed. I zaznacza, że dojazd do posesji przy ul. Mozaikowej zostanie utrzymany, przy czym zamknięty będzie wjazd z ul. Mozaikowej na ul. Deptak. – Będzie można na nią wjechać od strony ul. Patriotów. Poza zamkniętym odcinkiem ul. Mozaikowa pozostanie przejezdna – wyjaśnia Joanna Szwed z Warbudu. – By ułatwić komunikację mieszkańcom okolicy, sugerujemy objazd zachodnią arterią ul. Patriotów, na którą kierowcy dotrą od południa, ul. Bysławską oraz ul. Przewodową od północnej strony dzielnicy – wyjaśnia Szwed.

Ważą się losy ul. Patriotów

Nadal nie wiadomo, w jakiej kolejności i na jak długo ma być zamknięta ul. Patriotów. Jak informowała „Linia” 6 listopada, inwestor planuje zamknąć na półtora roku wschodnią jezdnię i na taki sam okresjezdnię zachodnią jezdnię. – Na kolejnym etapie prac zostanie wprowadzona tym- czasowa organizacja ruchu na ul. Patriotów, umożliwiająca budowę obwodnicy na tym odcinku wraz z wia- duktami w ciągu ul. Patriotów i linii kolejowej – wyjaśnia Joanna Szwed.

– Jej wdrożenie jest konieczne nie tylko z uwagi na charakter robót, ale i zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom terenu, na którym realizowana jest inwestycja. Na razie jednak trwają ustalenia w sprawie tymczasowej organizacji ruchu na ul. Patriotów. O szczegółach będziemy informować po tym, jak zostaną one uzgodnione z wawerskim urzędem i stołecznym Biurem Polityki Transportu – podkreśla Joanna Szwed.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.