Zielone światło na Nadwiślańskiej i Wyszyńskiego

PRZEBUDUJĄ SKRZYŻOWANIE NA DRODZE WOJEWÓDZKIEJ.

To długo wyczekiwana inwestycja nie tylko przez kierowców, ale i mieszkańców Józefowa. Na skrzyżowaniu al. Nadwiślańskiej i ul. kard. Wyszyńskiego zostanie zamontowana nowoczesna sygnalizacja świetlna z czujnikami, które uruchomią zielone światło w zależności od natężenia ruchu. Inwestycja ma kosztować 2,5 mln zł.

AGNIESZKA JASKULSKA

Jednym z najniebezpieczniejszych punktów na mapie powiatu otwockiego jest skrzyżowanie drogi wojewódzkiej nr 801 (al. Nadwiślańska) z ul. kard. Wyszyńskiego w Józefowie. W tym miejscu nie tylko tworzą się korki, ale również dochodzi do wielu niebezpiecznych zdarzeń. Niedawno „Linia” pisała o śmiertelnym potrąceniu 76-letniej kobiety na przejściu dla pieszych właśnie na tym skrzyżowaniu.

Przez wiele lat władze Józefowa zabiegały o poprawę bezpieczeństwa na tym skrzyżowaniu, ale bezskutecznie. Wszystkie projekty były odrzucane przez samorząd województwa ze względu na to, że „801” ma być przebudowywana. Dopiero teraz józefowskim samorządowcom udało się porozumieć z Mazowieckim Zarządem Dróg Wojewódzkich w sprawie budowy sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu „Nadwiślanki” i ul. kard. Wyszyńskiego.

Nadwiślańską pędzą jak wariaci

We wtorek, 14 listopada odbyła się komisja przestrzegania prawa i porządku publicznego Rady Miasta Jozefowa, w której uczestniczy m.in. mł. insp. Hubert Białogrodzki, komendant Komendy Powiatowej Policji w Otwocku. Spotkanie rozpoczęło się o godz. 17 przy skrzyżowaniu „801” z ul. kard. Wyszyńskiego. – O tej porze jest ciemno, obydwie drogi są zatłoczone, nie ma dobrej widoczności, mimo że skrzyżowanie jest oświetlone – podkreślają józefowscy samorządowcy. – Piesi muszą przejść przez pasy, aby dotrzeć na przystanek autobusowy. Tu jest bardzo niebezpiecznie, bo kierowcy na tym odcinku pędzą jak wariaci – zaznaczają radni.

Sygnalizacja pomoże wyjechać z Wyszyńskiego

Skrzyżowanie w przyszłym roku ma być bezpieczniejsze.

– Skrzyżowanie „801” i ul. kard. Wyszyńskiego zostanie przebudowane, pojawi się tam również sygnalizacja świetlna z tzw. pętlą akomodacyjną, która poprawi bezpieczeństwo, a także w pewnym sensie ureguluje ruch – podkreśla Stanisław Pawlak, dyrektor Rejonu Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich Otwock-Piaseczno. Nowoczesną sygnalizacją będzie sterował komputer, który działa w pewnej sekwencji faz dostosowanych do sytuacji panującej na drodze. Czujniki zamontowane w rejonie skrzyżowania prześlą do sterownika w sygnalizacji świetlnej informacje o natężeniu ruch, a ten z kolei uruchomi zielone światło na drodze, która w danym momencie jest bardziej zatłoczona (taka sama sygnalizacja jest na krajowej „50” na wysokości gm. Celestynów). – Dzięki sygnalizacji kierowcom wyjeżdżającym z ul. kard. Wyszyńskiego będzie łatwiej włączać się do ruchu – podkreśla Stanisław Pawlak.

Za rok na skrzyżowaniu zaświeci zielone światło

– Docelowa przebudowa całego skrzyżowania wraz z zamontowaniem sygnalizacji świetlnej z czujnikami ma kosztować około 2,5 mln zł. Podczas inwestycji trzeba będzie przebudować podziemną infrastrukturę, m.in. linie gazowe – zaznacza Stanisław Pawlak, który w tej sprawie kilka dni temu spotkał się ze Stanisławem Kruszewskim, burmistrzem Józefowa. Niewykluczone, że miasto dofinansuje drogowe zadanie.

Na razie projekt, który od lat czeka w józefowskim urzędzie, zostanie zaktualizowany i uzupełniony o wszystkie wymagane pozwolenia. Jeśli uda się to zrobić do końca marca 2018 r., to inwestycja zostanie zrealizowana w wakacje przyszłego roku.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.