Użytkowanie wieczyste lepsze od sprzedaży

OTWOCK: JEST ZGODA NA NABYCIE MIEJSKICH DZIAŁEK POD GALERIĘ KUPIECKĄ.

Działki, które inwestor Galerii Kupieckiej stara się pozyskać od miasta, radni chcą przekazać mu w formie wieczystego użytkowania.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Prezydent przedstawił radnym dwie propozycje: sprzedaży albo wieczystego użytkowania dziewięciu działek, które do tej pory miasto dzierżawi spółce WOT Invest. Inwestor chce je odkupić, żeby mieć do nich pełne prawo własności, zanim rozpocznie budowę galerii przy ul. Kupieckiej. Ich łączna powierzchnia to 1024 m2. Spółka WOT Invest proponuje za nie miastu 1 mln 300 tys. zł.

Zbigniew Szczepaniak sugerował radnym sprzedaż. – W większości to są małe działki, żadna z nich nie może być samodzielna, dlatego sprzedaż ich jest jak najbardziej zasadna – przekonywał członków komisji budżetu i inwestycji oraz gospodarki miejskiej, którzy 21 listopada opiniowali projekt uchwały w tej sprawie. Większość radnych opowiedziała się jednak za użytkowaniem wieczystym, gdyż, jak przekonywali, tylko w ten sposób mogą zabezpieczyć interes miasta, a tym samym Otwock przed ewentualnym powstaniem przy ul. Kupieckiej drugiej tzw. wielkiej dziury.

– Jeśli sprzedamy grunty, a inwestycja nie zostanie zrealizowana, pozbawiamy się możliwości jakiegokolwiek działania. W przypadku użytkowania wieczystego w umowie, która zostanie podpisana między inwestorem a miastem, będziemy mogli zawrzeć pewne obowiązki dotyczące inwestora – zwrócił uwagę radny Jakub Kosiński.

Zdaniem obecnych na komisji przedstawicieli spółki WOT Invest nie można porównywać ich inwestycji z niedokończoną budową galerii w centrum, bo tam chodziło o jedną dużą działkę, a tu mowa jest o kilku małych, rozrzuconych po całym terenie, który jest obecnie ogrodzony. – Prosimy, żeby radni podjęli jednak decyzję o ich sprzedaży. Bo nawet gdyby coś się nie udało, to te działki są dla miasta bezwartościowe. Z drugiej strony każdą państwa decyzję przyjmiemy – mówił Wojciech Krawczyk. Większość członków komisji zagłosowała jednak za użytkowaniem wieczystym. Uchwała trafi teraz na sesję rady miasta.

Przewodniczący rady miasta Jarosław Margielski zgłosił wniosek do prezydenta, aby uzasadnienie do projektu uchwały w sprawie użytkowania wieczystego rozszerzyć o zabezpieczenia interesu miasta, które powinny znaleźć się w akcie notarialnym.

– W uzasadnieniu powinien znaleźć się zapis, że okres oddania tej inwestycji do użytkowania wynosi nie więcej niż pięć lat od czasu nabycia prawa użytkowania wieczystego. Po tym czasie prawo własności działek wraca do miasta. Takie rozwiązanie mobilizuje wykonawcę do ukończenia budowy w zakładanym terminie. Nawet odebranie małych działek zmienia całkowity bilans powierzchni, a to może wpłynąć na wygaśnięcie pozwolenia na budowę, nie mówiąc o hipotece takich działek, gdzie wygaśnięcie prawa użytkowania może skutkować wstrzymaniem kredytu zaciągniętego na te nieruchomości – argumentował Margielski.

Pozostaje jeszcze kwestia działek, które nie są własnością miasta i nie mają uregulowanego stanu prawnego. Chodzi o grunty, które są w trakcie komunalizacji (dwie działki,) oraz o cztery działki, w sprawie których na wniosek urzędu miasta od kwietnia 2017 r. w sądzie toczy się proces o zasiedzenie. Do tej pory prezydent wyraził zgodę na wydzierżawienie ich inwestorowi, znajdują się one na ogrodzonym terenie przy ul. Kupieckiej. Radni zakwestionowali, czy prezydent w ogóle miał do tego prawo, skoro nie były i nadal nie są własnością miasta. – To jest umowa dzierżawy, która nie przenosi prawa własności na inwestora – tłumaczył prawnik urzędu miasta. – Ale to nie znaczy, że ma się prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane – zwrócił uwagę Margielski i zapytał, ile czasu potrwają sprawy o zasiedzenie.

– Trudno to przewidzieć, może to być kilka miesięcy albo nawet i trzy lata – odpowiedziała urzędniczka z wydziału gospodarki gruntami. Radny Krzysztof Kłósek zapytał inwestora, czy podejmie się rozpoczęcia inwestycji przed uzyskaniem prawa do wszystkich działek, czy będzie czekał na rozstrzygnięcia sądowe.

– Jesteśmy optymistami i spodziewamy się, że ta sprawa będzie rozwiązana szybciej niż w ciągu trzech lat – uważa Mateusz Krawczyk, członek zarządu WOT Invest. – Wiedzieliśmy doskonale, że te działki nie mają uregulowanego stanu prawnego, podjęliśmy ryzyko z nadzieją, że sprawa będzie miała pozytywny finał. Jeśli chodzi o rozpoczęcie prac, to bardzo możliwe, że nastąpi to jeszcze w grudniu br. – zapowiedział Krawczyk.

Przypomnijmy, że inwestor ma ważne pozwolenie na budowę od 5 października br.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.