Pierwszaki na wagę złota

KARCZEW: NOWE OBWODY SZKOLNE.

Ważą się losy przyszłych pierwszoklasistów z osiedla Warszawska w Karczewie. Jedna z propozycji zmiany obwodów szkolnych zakłada, że dzieci pójdą do przekształconej z gimnazjum Szkoły Podstawowej nr 1. – To rozwiązanie może budzić sprzeciw rodziców – komentuje Ewa Kwasiborska, naczelnik wydziału oświaty karczewskiego urzędu.

SYLWIA WYSOCKA

Związane z reformą oświaty przekształcenie karczewskiego gimnazjum w Szkołę Podstawową nr 1 skutkowało utworzeniem nowych obwodów szkolnych. Jednak rekrutacja do podstawówek pokazała dysproporcje w liczbie uczniów, wynikające właśnie z tego podziału.

Nietrafione obwody

Na łamach „Linii” nauczycielka „Jedynki”, powiatowa radna Grażyna Olszewska, komentowała, że zarówno ona, jak i środowisko szkoły oczekują bardziej sprawiedliwego podziału, który zapewni placówce więcej uczniów. – W obwodzie „Jedynki” jest ok. 30 ulic, a w obwodzie „Dwójki” – ok. 90. Co gorsza, w naszym obwodzie znalazły się ulice „martwe”, to znaczy takie, przy których nikt nie mieszka (np. ul. Trzaskowskich). Dla mnie te obwody są nietrafione. Taki podział od razu skazywał „Jedynkę” na porażkę. Gabarytowo obydwie szkoły prawie się nie różnią, ale w „Dwójce” w każdym roczniku pozostanie od czterech do sześciu klas, a u nas po jednej albo wcale – zwracała uwagę Olszewska. Zresztą już sama uchwała rady miejskiej dotycząca nowego podziału na obwody zakładała, że w roku szkolnym 2017/2018 w SP nr 2 będzie 521 uczniów, a w SP nr 1 – tylko 165, nie licząc 228 uczniów wygaszanego gimnazjum (pierwszoklasiści szli obligatoryjnie do szkół zgodnie z nowymi obwodami, uczniowie klas starszych mieli prawo wyboru szkoły – przyp. red.).

Burmistrz Karczewa nie wykluczał zmian w podziale miasta i zapowiedział, że przed kolejnym rokiem szkolnym (2018/2019) zostaną zaproponowane nowe obwody. Właśnie powstały koncepcje tego podziału, ale okazuje się, że wstępne wersje przygotowane przez urząd i dyrektorów szkół różnią się. – Zwróciliśmy się do dyrekcji SP nr 1 i SP nr 2, żeby wypracowały swoje stanowiska. Dyrektorki doszły do porozumienia, ale z zaproponowanym podziałem nie zgadza się burmistrz Karczewa – mówi naczelnik wydziału oświaty Ewa Kwasiborska.

Kłopot z Warszawską

Głównym powodem rozbieżności jest osiedle Warszawska. Zgodnie z propozycją dyrektorek szkół mieszkające tam dzieci miałyby pójść do „Jedynki”. – Z tym nie chcemy się
zgodzić – przyznaje Kwasiborska.

– To jest osiedle domów jednorodzinnych, które znajduje się bardzo blisko Szkoły Podstawowej nr 2. Decyzja, że dzieci stamtąd miałyby pójść do „Jedynki”, może wywołać sprzeciw rodziców. Sądzimy, że oni po prostu i tak wybiorą „Dwójkę”, czyli szkołę znajdującą się bliżej, do której łatwiej jest dojść. Obawiamy się, że decydując się na propozycję dyrekcji, zrobilibyśmy fikcję na papierze, która dodatkowo mogłaby spowodować duże niezadowolenie rodziców. A ci mieliby pretensje nie do dyrekcji szkół, tylko do organu prowadzącego – tłumaczy naczelnik Kwasiborska.

Narzucenie obwodów skutkowałoby tym, o co chodzi dyrektorce SP nr 1. Dzieci należące do obwodu „Jedynki”, w tym przypadku z osiedla Warszawska, musiałyby iść do szkoły zgodnie z nim. Ale dyrektor „Dwójki” po przyjęciu uczniów ze swojego obwodu mogłaby w miarę wolnych miejsc przyjmować także dzieci, które mieszkają na terenie obwodu „Jedynki”. Według karczewskiej oświaty mogłoby to spowodować protest tych rodziców, którym nie udałoby się znaleźć miejsca w „Dwójce”.

Głos rodziców będzie się liczył

Radni, którzy będą podejmować uchwałę w sprawie nowych obwodów szkolnych, uspokajają, że żadne decyzje nie zapadną bez konsultacji. – Mamy jeszcze czas na decyzję. Pani dyrektor „Jedynki” powinna pamiętać, że niebawem do tej szkoły pójdą dzieci z osiedla powstającego na terenie po Traktorexporcie, więc uczniów będzie więcej. Decyzje zapadną po rozmowach z dyrektorami szkół i reprezentantami rodziców – zapewnia Anna Osial, przewodnicząca komisji ds. oświaty.

– W tej sprawie należy wziąć pod uwagę jeszcze jeden aspekt – wskazuje przewodnicząca rady miejskiej Danuta Trzaskowska. – Projekt nowych obwodów zakłada, że dużo ulic „starego Karczewa” będzie należeć do „Jedynki”. Niedobrze stałoby się, gdyby w „Dwójce” nie było dzieci ze „starego Karczewa”, a tylko np. z osiedla Ługi. Tu chodzi o integrację mieszkańców Ługów i „starego Karczewa”, co też jest potrzebne – zauważa.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.