SZOK przy PSZOK

JÓZEFÓW: UPORZĄDKUJCIE TEREN WOKÓŁ PUNKTU ODBIORU ODPADÓW!

Takiej wizytówki nie chciałoby mieć żadne miasto! Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów znajduje się tuż przy wjeździe do Józefowa. PSZOK został przeniesiony z działki, na której budowana jest oczyszczalnia ścieków. – Skoro to jego docelowe miejsce, teren wokół powinien zostać uporządkowany i zasłonięty drzewami – zwracają uwagę mieszkańcy.

PSZOK w Józefowie tak jak wcześniej znajduje się przy ul. Jarosławskiej. 18 listopada, po rozpoczęciu budowy oczyszczalni ścieków, został przeniesiony na sąsiednią działkę. Punkt jest czynny raz w tygodniu. W soboty w godzinach od 8 do 16 można tu oddać m.in. odpady wielkogabarytowe, budowlane i rozbiórkowe, zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny, stare opony itp.

Krajobraz księżycowy

– Mieszkańcy skarżą się, że teren wokół PSZOK-u przypomina krajobraz księżycowy. Podkreślają, że ul. Jarosławska, czyli droga wojewódzka nr 721, jest jedną z głównych arterii, którą wjeżdża się do Józefowa, a PSZOK nie stanowi najlepszej wizytówki miasta – tłumaczy przewodnicząca komisji budżetowo-gospodarczej Urszula Zielińska, powołując się na słowa mieszkańców ze swojego okręgu wyborczego.

Teraz PSZOK znajduje się także vis-à-vis prestiżowego kompleksu edukacyjnego Stowarzyszenia Wspierania Edukacji i Rodziny „Sternik”. I chociaż segregacja odpadów ma walor edukacyjny, to już na pewno nie można tego samego powiedzieć o eksponowaniu śmieci. Dlatego mieszkańcy chcieliby uporządkowania terenu poprzez co najmniej obsadzenie go drzewami, co spowodowałoby, że odpady nie byłyby widoczne.

Porządek po budowie oczyszczalni

Sprawę skomentował na jednym z posiedzeń komisji wiceburmistrz Józefowa Marek Banaszek, podkreślając, że większa część terenu zostanie zagospodarowana po zakończeniu prowadzonych w okolicy inwestycji. Przede wszystkim chodzi o budowę oczyszczalni ścieków. Ale nie tylko, bo to właśnie nad Świder przeniosą się też Zakład Oczyszczania Miasta oraz Ochotnicza Straż Pożarna.

– Chcemy, żeby obiekty, które znajdą się przy drodze nr 721, nie szpeciły tamtego fragmentu Józefowa i wyglądały estetycznie – przyznaje wiceburmistrz. – Do tej pory PSZOK faktycznie był prowizorką, ale mamy przygotowaną wstępną koncepcję zagospodarowania tego terenu. Na sąsiednich nieruchomościach znajdą się trzy obiekty: oczyszczalnia, siedziba Zakładu Oczyszczania Miasta z PSZOK-iem oraz Ochotnicza Straż Pożarna. Sama budowa oczyszczalni zakłada nasadzenia dużej liczby drzew, co umożliwi zasłonięcie terenu, w tym także PSZOK-u, ale zrobimy to po zakończeniu prac budowlanych. Następnie mamy w planach zaprojektowanie siedziby zakładu oczyszczania. Trzeba zaprojektować garaż dla sprzętu, którym dysponuje zakład, i zaplecze socjalne dla pracowników – wylicza wiceburmistrz, zastrzegając, że plany dotyczą raczej terminów odleglejszych niż 2018 rok. Niemniej jak zapowiada wiceburmistrz, zwieńczeniem inwestycji w tym rejonie ma być zagospodarowanie terenu rekreacyjnego przy rzece Świder.

 

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.