Ta koperta ratuje życie

POWIEDZ O AKCJI SENIOROM I OSOBOM SAMOTNYM.

W Otwocku, wzorem wielu miast w Polsce, osoby starsze i samotne mogą wypełnić tzw. kopertę życia. Dzięki niej ratownicy zyskają pełną informację o ich stanie zdrowia, kiedy nagle będą musieli udzielić im pomocy.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Stowarzyszenie „Nasz Otwock” zwróciło się do władz miasta o dofinansowanie projektu społecznego „Otwocka Koperta Życia”, który realizuje w mieście. Akcja polega na tym, że osoby samotne i starsze bezpłatnie otrzymują specjalny pakiet, który składa się m.in. z karty informacyjnej wypełnianej wspólnie z lekarzem.

– Jest to koperta, w której zawarte są niezbędne dane medyczne, bardzo ważne przy interwencji pogotowia ratunkowego, szczególnie w przypadku osób starszych, samotnych i schorowanych. Zdarza się, że pacjent nie jest w stanie udzielić wyczerpujących informacji o swoim stanie zdrowia, przyjmowanych lekach czy reakcji alergicznych na leki – tłumaczył podczas spotkania z radnymi z komisji budżetu i inwestycji Michał Witkowski, prezes stowarzyszenia „Nasz Otwock”.

Ważne jest też, aby podać dane osoby, którą należy powiadomić o przewiezieniu pacjenta do szpitala. Wtedy pomocna jest właśnie tzw. koperta życia. Jest to specjalna, plastikowa koperta, która powinna być przechowywana w lodówce. Taki sprzęt jest w każdym domu i nie ma problemu, żeby go znaleźć. Jedną naklejkę z zestawu nalepia się na drzwiach lodówki, a drugą – od środka na drzwiach wejściowych do mieszkania czy domu. Wtedy w razie interwencji ratownicy będą wiedzieli, gdzie mają szukać niezbędnych informacji o pacjencie.

W mieście rozdano już ponad dwa tysiące kopert. Na razie akcja była prowadzona przed otwockimi kościołami, a od niedawna kopertę życia można bezpłatnie odebrać w urzędzie miasta w Biurze Obsługi Mieszkańców w budynku „C”. – Do tej pory akcja była finansowana z pieniędzy przekazanych przez księży proboszczów. Teraz o dofinansowanie projektu zwróciłem się do miasta – wyjaśnia Witkowski. Chodzi o zabezpieczenie w przyszłorocznym budżecie Otwocka 25 tys. zł. Dzięki temu będzie można sfinansować ok. siedmiu tysięcy kopert.

Radnym podoba się ta inicjatywa, ale żeby przyniosła oczekiwany efekt, zaproponowali, że od nowego roku będzie realizowana przez miasto. – Wtedy jest możliwość zawarcia porozumienia z powiatem, tak aby lekarze z przychodni albo w szpitalu sami proponowali pacjentom wypełnienie takiej koperty. Poza tym mieszkaniec w podeszłym wieku, kiedy widzi, że program jest finansowany i realizowany przez miasto, obdarza go większym zaufaniem.

W kolejnych latach też trzeba zabezpieczyć pieniądze na ten cel, żeby zachować ciągłość akcji – uważa przewodniczący rady miasta Jarosław Margielski. Michał Witkowski poinformował radnych, że władze szpitala już wydały zarządzenie, w którym obligują lekarzy do wypełniania kopert.

Uwagi zgłosił też radny Andrzej Sałaga. – W innych miejscowościach taki program realizują głównie gminy, a nie stowarzyszenia. Zraziły mnie logo i adres strony internetowej pana stowarzyszenia, które są na kopercie. Nie lubię takiej nachalnej promocji. A teraz pan chce, żeby miasto za 25 tys. zł sfinansowało reklamę pana stowarzyszenia?! – bulwersował się Sałaga.

– Moje stowarzyszenie jest pomysłodawcą tego projektu i jego realizacji. Stworzyło szatę graficzną wniosku, więc dlaczego nie mogę zamieszczać tam logo? Obok może być też logo miasta. Najważniejszym celem akcji jest wsparcie seniorów i pomoc im. Celem drugorzędnym jest też promocja mojego stowarzyszenia, bo to jest mój pomysł. Ale jeżeli rada miasta uzależnia od tego przyznanie dotacji, to mogę usunąć logo – zapewnił Witkowski.

Radni z komisji budżetu i inwestycji wybrali jednak inne rozwiązanie. Wniosek stowarzyszenia zaopiniowali negatywnie i przyjęli wniosek radnego Sałagi, aby prezydent podjął działania w celu realizowania takiego programu przez miasto. Chodzi o przygotowanie kopert, ich druk i dystrybucję. – Oczywiście nikt nie będzie ukrywał, że to stowarzyszenie było inicjatorem programu w Otwocku – dodali.

„Otwocka Koperta Życia” to :

  • plastikowa koperta,
  • karta informacyjna,
  • dwie naklejki,
  • instrukcja wypełnienia.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.