Czas bałwanów

OTWOCKA AKCJA „ZIMA”

Sypnęło śniegiem i na niektórych ulicach w mieście można nawet ulepić bałwana! Drogowcy jak co roku mają pełne ręce roboty. Dzienna akcja odśnieżania miejskich dróg i chodników kosztuje budżet Otwocka prawie 30 tys. zł brutto.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Do akcji zimowego utrzymania dróg już w listopadzie przystąpiła firma Remondis. Na podstawie podpisanej z miastem umowy ma ona obowiązek zadbania o 79 km gminnych dróg (wraz z przynależnymi parkingami) i 58 tys. m kw. chodników oraz 124 przystanki, a także zapewnienie ciągnika na potrzeby miejskiego lodowiska. Ponadto w umowie zostały zapisane takie obowiązki jak np. dbanie o przejezdność dróg, posypywanie chodników mieszanką piaskowo-solną oraz wywożenie nadmiaru śniegu.

– Wczoraj w terenie były cztery samochody, dzisiaj jest to samo. Doszło dużo nowo wybudowanych uliczek. Najgorsze jest to, że są one dość wąskie i jeśli jeden samochód tam zaparkuje, to blokuje nam przejazd – mówił w rozmowie z „Linią” w ubiegłym tygodniu Jarosław Wiązowski z firmy Remondis. Do dyspozycji są cztery pługo-solarki, piaskarki oraz mniejszy sprzęt (też cztery sztuki) do odśnieżania chodników. Remondis pełni dyżur całą dobę. Prowadzi wyjazdy kontrolne, ocenia parametry pogodowe i decyduje o rozpoczęciu akcji. Pracę firmy kontroluje i nadzoruje wydział gospodarki komunalnej urzędu miasta.

Zimowe utrzymanie dróg, chodników i parkingów ma kosztować w tym sezonie 800 tys. zł. To o ponad tysiąc złotych więcej niż rok temu. – Oby ten atak zimy nie był zwiastunem jakichś dużych kłopotów i zapowiedzią dużej liczby akcji. Jeśli okaże się, że wyjazdów będzie więcej, trzeba będzie zwiększyć pulę. Liczmy na to, że ta kwota wystarczy, ale zima jest nieprzewidywalna. Były lata, że płaciliśmy 1 mln 200 tys. zł czy 1 mln 300 tys. zł – mówi w rozmowie z „Linią” Andrzej Hałaczkiewicz, naczelnik wydziału gospodarki komunalnej. Koszt dziennej akcji podczas opadów śniegu lub jego usunięcia to 29 tys. zł brutto.

Przypominamy, że zimą również mieszkańcy mają obowiązki. Właściciele nieruchomości odpowiadają za uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż swoich posesji. Warto zaznaczyć, że za taki chodnik uznaje się także wydzieloną część drogi publicznej przeznaczoną do ruchu pieszego położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości. „Akcja zima” potrwa do marca 2018 r.

Telefony, które mogą przydać się zimą:

  • odśnieżanie miejskich dróg, chodników, parkingów – wydział gospodarki komunalnej urzędu miasta: tel. 22 779 20 01 wew. 139 lub 22 788 20 22,
  • odśnieżanie powiatowych dróg, chodników, parkingów – Zarząd Dróg Powiatowych, tel. 22 780 64 21 lub 22 780 62 89.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.