Mniej na most, więcej na drogi

POWIAT: SĄ OSZCZĘDNOŚCI, BĘDĄ INWESTYCJE.

Oszczędności z budowy mostu przez Świder powiat otwocki może wykorzystać na remont dróg. Tak zdecydowało Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa. Zyskały dzięki temu ulice Jana Pawła II i Warszawska w Otwocku.

SYLWIA WYSOCKA

Trwa budowa mostu między Otwockiem a Józefowem. Przetarg rozstrzygnięto już dawno, ale dopiero teraz Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, które współfinansuje budowę, wyraziło zgodę, żeby oszczędności wynikające z przetargu przeznaczyć na rozszerzenie inwestycji towarzyszących mostowi.

Władze powiatu zwróciły się do ministerstwa z wnioskiem o możliwość przeznaczenia 1 mln 167 tys. 432 zł oszczędności na nowe zadanie inwestycyjne – przebudowę powiatowej ulicy Jana Pawła II i ulicy Warszawskiej w Otwocku. Na początku listopada ministerstwo wyraziło zgodę na tę propozycję. W związku z tym władze powiatu na listopadowej sesji wprowadziły do tegorocznego budżetu nową inwestycję o wartości 1 mln 167 tys. 432 zł (w tym wkład własny powiatu to 583 tys. 716 zł, a dofinansowanie z Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa – 583 tys. 716 zł). Decyzję uzasadniały tym, że ciąg ulic Jana Pawła II i Warszawskiej stanowi naturalne przedłużenie planowanych dojazdów do budowanego mostu, a w związku z rozpoczynającą się przebudową linii kolejowej nr 7 Warszawa Wschodnia – Dorohusk, która swoim zakresem obejmuje także budowę bezkolizyjnego przejazdu na skrzyżowaniu ulic Majowej, Grunwaldzkiej i Jana Pawła II, znacznie upłynni ruch i spowoduje likwidację zatorów komunikacyjnych.

Dodatkowo poprawiona infrastruktura drogowa znacznie poprawi komfort podróżowania, skróci czas dojazdu do centrum Otwocka oraz wyjazdu z Otwocka do Józefowa i do Warszawy. Po wybudowaniu mostu z dojazdami przedmiotowe ulice przeniosą część ruchu z dwóch pozostałych przepraw przez Świder, czyli z ulicy Kołłątaja i ulicy Kraszewskiego w Otwocku, stając się trzecią możliwością wyjazdu z miasta.

Prace na ulicach Warszawskiej i Jana Pawła II mają się już ku końcowi. Jak wyjaśnia w rozmowie z „Linią” dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych Marek Płaczek, ZDP musiał podjąć działania wyprzedzające, w przeciwnym wypadku nie zdążyłby zrealizować inwestycji w tym roku. Na drogach położono już nakładkę, wymieniono krawężniki, trwa końcowy etap budowy chodników i wjazdów – od wysokości ulicy Żeromskiego w kierunku północnym.

Zgoda na przesunięcie tych pieniędzy nie jest jedyną pozytywną decyzją ministerstwa w sprawie oszczędności, które zostały po przetargu. – Do zagospodarowania było ok. 3 mln zł – mówi Marek Płaczek. – Ministerstwo już wcześniej zgodziło się na zwiększenie o ok. 1 mln 300 tys. zł kwoty na prace w ramach samego kosztorysu budowy mostu na Świdrze wraz z dojazdami – wyjaśnia dyrektor ZDP.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.