Oberek w „You Can Dance”?

JÓZEFÓW: TAŃCE POLSKIE W NOWEJ ODSŁONIE.

Mimo przytłaczającej przewagi liczebnej tancerzy z Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Bytomiu to nie oni sięgnęli po główne trofea w III Konkursie Dowolnych Kompozycji Tańców Polskich „Narodowa pulsacja”, który odbył się w józefowskim ośrodku kultury.

PRZEMEK SKOCZEK

Bardzo żałuję, że takie wydarzenia nie cieszą się zainteresowaniem porównywalnym z – dajmy na to – festynami czy komediowymi spektaklami. Kiedyś (zwłaszcza w XIX wieku) powszechne, wspólne dla wszystkich społecznych warstw, a w PRL-u będące głównym kulturalnym „towarem eksportowym”, dziś tańce narodowe są sztuką niszową, interesującą dla nielicznych. A szkoda, bo wciąż zachwycają, zwłaszcza w formie, którą proponuje Miejski Ośrodek Kultury w Józefowie.

Ideą konkursu „Narodowa pulsacja” jest bowiem prezentowanie polskich tańców narodowych: poloneza, mazura, krakowiaka, kujawiaka i oberka we współczesnej odsłonie. Tancerze nie ograniczają się do ich prostego odtwarzania. Tu tradycja łączy się z potrzebami i wymaganiami młodego pokolenia, a dawne style są twórczo interpretowane
i przefiltrowywane przez ich wrażliwość i współczesne doświadczenia. Efekt bywa piorunujący i wiele z tych choreografii, pokazanych np. w programie „You can dance” zrobiłoby furorę. Po cichu liczę zresztą na to, że tak się kiedyś stanie.

Józefowski konkurs odbywa się w dwóch formułach: inscenizacji tanecznej i etiudy tanecznej. Ta druga jest tylko dla jednej pary i ma skromniejszą formę, pierwsza pozwala korzystać z rekwizytów i innych efektów scenicznych, ma też więcej dramaturgii. Tu może uczestniczyć nawet czworo tancerzy. Za najlepszą inscenizację uznano choreografię „Antek” do muzyki Kapeli ze Wsi Warszawa, którą zatańczyli niezrzeszeni: Julia Czyżewska, Agnieszka Słowikowska i Jacek Leszczyński. Z kolei wśród etiud zdecydowanie wygrała „Historia pewnej znajomości” z muzyką Henryka Wieniawskiego w wykonaniu Agaty Polok i Jakuba Stadnickiego z Zespołu Pieśni i Tańca Małe Podlasie (wszystkie wyniki w ramce).

Wyboru dokonało jury w składzie: Jarosław Wojciechowski (sędzia główny), Krzysztof Szyszko, Katarzyna Bilska, Katarzyna Hajdasz i Aneta Ciok przy wsparciu sędziego skrutinera Marka Wieremiejki. Kolejna edycja konkursu za rok. Oby widownia była wówczas wypełniona po brzegi. Gwarantuję, że te pokazy dostarczą emocji, o których długo jeszcze będzie się pamiętać.

Inscenizacje taneczne

  • I miejsce – „Antek”, tancerze: Julia Czyżewska, Agnieszka Słowikowska i Jacek Leszczyński, niezrzeszeni, choreografia: Klara Wojciechowska, muzyka: Kapela ze Wsi Warszawa.
  • II miejsce – „Oj strachu, strachu”, tancerze: Wiktor Perdek i Wojciech Stawiarski, Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa w Bytomiu, choreografia: Katarzyna Dziok, muzyka: Tomasz Kiesewetter.
  • III miejsce – „Oczekiwanie”, tancerze: Samira Bober, Karolina Sobczyk, Dominika Pyka, Katarzyna Wybacz, Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa w Bytomiu, choreografia: Katarzyna Dziok, muzyka: Michał Lorenc.

Etiudy taneczne

  • I miejsce – „Historia Pewnej Znajomości”, tancerze: Agata Polok i Jakub Stadnicki, Zespół Pieśni i Tańca Małe Podlasie z Bielska-Białej, choreografia: Romana Polok, muzyka: Henryk Wieniawski.
  • II miejsce: „Romeo”, tancerze: Katarzyna Serwińska i Maciej Ślęczka, Klub Tańców Polskich Maki i Powoje z Krakowa, choreografia: Katarzyna Hajdasz, muzyka: Léo Delibes.
  • III Miejsce: „Ty i ja”, tancerze: Joanna Leszczyńska i Michał Romaniuk, Zespół Pieśni i Tańca Małe Podlasie z Bielska-Białej, choreografia: Krzysztof Szyszko, muzyka: Michał Lorenc.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.