Kierowco, bądź widoczny!

AKCJA „TWOJE ŚWIATŁA – TWOJE BEZPIECZEŃSTWO”.

Dobre oświetlenie samochodu ma znaczenie zwłaszcza po zmroku. Dlatego kierowcy powinni zadbać o wymianę przepalonych żarówek, a także sprawdzić i ustawić reflektory oraz oczyścić klosze świateł. Podczas kontroli drogowych policjanci będą zwracać szczególną uwagę na oświetlenie pojazdów.

AGNIESZKA JASKULSKA

Kierowcy często zapominają, o tym, że w nocy zasięg widoczności może być znacznie ograniczony, zwłaszcza gdy nagle pogarszają się warunki atmosferyczne. Widoczność może ograniczyć się nawet do kilkunastu metrów. Warto zdjąć nogę z gazu i dostosować prędkość do warunków panujących na drodze. Dlatego tak ważne jest, aby zadbać o prawidłowe działanie świateł. Chodzi m.in. o właściwe ustawienie ich wysokości, prawidłowy rozkład granicy światła i cienia, czystość lamp, oraz o to, aby żarówki nie były przepalone i dobrze świeciły.

Kilka dni temu ruszyła druga edycja ogólnopolskiej policyjnej kampanii „Twoje światła – Twoje bezpieczeństwo”, którą organizuje Komenda Główna Policji wspólnie z Instytutem Transportu Samochodowego, Polską Izbą Stacji Kontroli Pojazdów i operatorem komunikatora Yanosik. W ramach akcji będą prowadzone kontrole drogowe, podczas których policjanci będą zwracać szczególną uwagę na to, czy pojazd jest właściwie oświetlony. – Policjanci podczas prowadzonych działań kontrolno-prewencyjnych będą zwracali szczególną uwagę na oświetlenie pojazdów. Samochody, których jakość świateł wzbudzi wątpliwości podczas kontroli, będą kierowani przez policjantów na stacje diagnostyczne – informuje Komenda Główna Policji.

W ramach akcji kierowcy będą mogli w określonych terminach bezpłatnie sprawdzić oświetlenie pojazdów na wyznaczonych stacjach kontroli, m.in. na Stacji Kontroli Pojazdów Instytutu Transportu Samochodowego przy ul. Jagiellońskiej 80 w Warszawie. Będzie tam można bezpłatnie skontrolować oświetlenie w dniach 4, 8 i od 11 do 15 grudnia w godz. 8-16.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.