Szkoła zmieni patrona?

KOŚCIUSZKO ZAMIAST SENDLEROWEJ.

Niewykluczone, że nie tylko pomnik Tadeusza Kościuszki wróci do Szkoły Podstawowej nr 2 przy ul. Poniatowskiego w Otwocku. Do dyrekcji placówki wpłynął też wniosek o przywrócenie dawnego patrona szkoły. Zamiast Ireny Sendlerowej byłby nim właśnie Kościuszko.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Podczas listopadowej sesji radni przyjęli uchwałę w sprawie nadania statutu SP nr 2 im. Ireny Sendlerowej. Przy okazji poruszono też kwestię zmiany patrona placówki. O to, w jakim trybie należy to zrobić, zapytał radny Przemysław Bogusz.

– Chodzi o przywrócenie „Dwójce” imienia Tadeusza Kościuszki, które szkoła nosiła przed poprzednią reformą oświaty, wprowadzającą gimnazja – wyjaśniał Bogusz. Nastąpiło to w 1999 roku, a w 2010 roku placówce nadano imię Ireny Sendlerowej. – Sprawa została przekazana dyrektor szkoły, teraz czekamy na jej reakcję – poinformowała przewodnicząca komisji oświaty radna Monika Kwiek.

W sprawie samej procedury zmiany patrona głos zabrał przewodniczący rady miasta Jarosław Margielski. – Rada miasta podejmie uchwałę dopiero, jeżeli inicjatywa wyjdzie od szkoły. Środowiska i osoby, które popierają tę zmianę, powinny skierować wniosek do dyrekcji i rady rodziców. Wtedy rada pedagogiczna pochyla się nad tym, występuje z wnioskiem do rady miasta, a potem my możemy zająć stanowisko i zmienić imię szkoły – tłumaczył Margielski.

Jego słowa potwierdziła wiceprezydent Otwocka Agnieszka Wilczek, która zwróciła uwagę na jeszcze jedną rzecz. – Przepisy ustawy mówią o tym, że jeżeli gimnazjum zostało przekształcone w szkołę podstawową, to ona zachowuje imię, które nosiło przekształcone gimnazjum. Jest możliwość zmiany imienia, nadania nowego, ale to pociąga za sobą pewne konsekwencje. Oprócz zmian organizacyjnych w szkole, takich jak nowy sztandar czy pieczęci, wymaga to zmiany uchwał rady miasta m.in. o sieci szkół. Później trzeba to uzgodnić z kuratorium i dopiero potem podjąć uchwałę o zmianie imienia – wyjaśniła na sesji wiceprezydent.

Propozycja przywrócenia „Dwójce” dawnego patrona została już złożona, teraz czekamy na decyzję społeczności szkolnej. – 7 grudnia otrzymałam od mieszkańca wniosek z prośbą o zmianę imienia szkoły. Przekażę go przewodniczącej rady rodziców. Odbędzie się rada pedagogiczna, 14 grudnia zebranie z rodzicami, i wtedy go przedstawimy.
To nie jest decyzja, którą podejmuje się od razu. Musimy przedstawić pomysł także samorządowi uczniowskiemu. Na pewno zadamy uczniom pytanie, czy chcieliby zmienić patrona, czy wolą pozostać przy tym, który jest – przyznaje w rozmowie z „Linią” dyrektor szkoły Jolanta Smuniewska.

Sprawa popiersia Kościuszki, mimo złożonego na początku listopada wniosku radnych z komisji oświaty do prezydenta, nadal nie została załatwiona. Pomnik wciąż jest trzymany w Muzeum Ziemi Otwockiej, zamiast stać przed budynkiem szkoły, gdzie znajdował się od 1967 roku. Cokół, na którym było popiersie, nie został odbudowany. – To leży już w gestii urzędu miasta. Ja nie mam nic przeciwko temu, żeby popiersie Kościuszki wróciło na swoje miejsce – zapewnia dyrektor „Dwójki”.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.