Most świderski, starosty czy święty?

CZYTELNICY PROPONUJĄ NAZWY DLA NOWEJ PRZEPRAWY PRZEZ ŚWIDER.

Na nowy most drogowy, który połączy otwocki i józefowski brzeg Świdra, mieszkańcy powiatu otwockiego czekają od dawna. Jest już konstrukcja przeprawy. Wielu Czytelników „Linii” zwraca uwagę, że do tej pory most nie ma nawet roboczej nazwy, dlatego przesyłają oni do naszej redakcji swoje propozycje.

AGNIESZKA JASKULSKA

Budowa mostu idzie pełną parą. Przeprawa połączyła już otwocki i józefowski brzeg Świdra. Za kilka miesięcy zawiśnie tu tabliczka z nazwą mostu. Na razie jest on bezimienny i czeka na patrona.

Na początku października „Linia” przedstawiła szczegóły dotyczące inwestycji, a także wstępną wizualizację tego, w jakim stylu budowany jest most. Do naszej redakcji napisało wielu Czytelników. – Most jest bezimienny. Może warto już teraz nadać mu tymczasową nazwę? Nie chcemy, aby samorządowcy sami decydowali o wyborze patrona dla mostu. Ta inwestycja jest strategiczną przeprawą dla wszystkich mieszkańców powiatu – podkreśla Adam Woźniak z Otwocka.

Samorządowcy i urzędnicy oficjalnie jeszcze nie myślą o nazwie. Skupiają się na tym, aby inwestycja została jak najszybciej ukończona. Jednak w kuluarach środowisk samorządowych i urzędniczych krąży roboczy pomysł na to, aby przeprawa została nazwana mostem Niepodległości. – Most zostanie ukończony w przyszłym roku. Wtedy Polska będzie obchodziła setną rocznicę odzyskania niepodległości. Ta nazwa miałaby upamiętniać ten ważny moment – podkreśla Paweł Rupniewski, wicestarosta.

Nasi Czytelnicy sugerują, że teraz jest dobry czas, aby mieszkańcy zastanowili się nad tym, czyje imię lub jaką nazwę będzie nosiła przeprawa. Po ukazaniu się artykułu do redakcji wpłynęły różne propozycje (szczegóły w ramce).

Na naszej stronie internetowej i Facebooku „Linii” można głosować na nazwę dla mostu. Dodatkowo w komentarzach można również wpisać kolejne propozycje wraz z ich krótkim uzasadnieniem (do końca grudnia). Wszystkie pomysły przedstawimy w starostwie powiatowym. Budowa mostu potrwa jeszcze mniej więcej rok.

Bezimienny most czeka na patrona

Swoje pomysły nazwy dla mostu z ich krótkim uzasadnieniem Czytelnicy LO mogą zgłaszać do redakcji pod adresem: a.jaskulska@linia.com.pl lub redakcja@linia.com.pl albo SMS-em pod nr tel. 784 490 002.

Nazwy dla mostu zaproponowane przez Czytelników „Linii”:

  • Most Świdermajer – przeprawa powstaje w Świdrze, który kojarzy się ze świdermajerami. Jest to ponadwiekowy styl budowy rozpoznawany na świecie.
  • Most św. Jana Pawła II – przeprawa jest budowana w ciągu ul. Jana Pawła II, dlatego most powinien wziąć nazwę od tej ulicy.
  • Most świderski – przeprawa powstaje na rzece Świder i w okolicy PKP Świder, więc jej nazwa powinna być związana z lokalizacją.
  • Most nad Świdrem – przeprawa powstaje na rzece o takiej nazwie. Dlatego i nazwa mostu powinna być kojarzona z rzeką.
  • Most starosty – o budowę mostu przez wiele lat zabiegało starostwo powiatowe, dlatego nie chodzi o podkreślanie konkretnego nazwiska, ale sam fakt, że starosta wreszcie znalazł pieniądze na tę inwestycję.
  • Most otwocki – to ważna inwestycja zwłaszcza dla mieszkańców Otwocka. Józefów nie chciał tego mostu. Warto to podkreślić, nadając przeprawie taką nazwę.
  • Most Maurycego Kochańskiego – drogowy most na Świdrze powinien nosić imię Maurycego Kochańskiego, urodzonego w Otwocku kierowcy Formuły 3, który był czterokrotnym mistrzem Polski w wyścigach.
  • Most szklany – według przedstawionej w artykule wizualizacji most będzie w dużej mierze ze szkła, przezroczysty, a więc jego nazwa powinna być spójna z wyglądem.
  • Most wyborczy – inwestycja powstaje tuż przed wyborami samorządowymi.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.