Na osiedlach dudni disco

OTWOCK: DEBATA Z POLICJANTAMI.

O bezpieczeństwie i parkowaniu na osiedlach, a także o hałasującej w blokach młodzieży rozmawiano podczas debaty społecznej. Spotkanie odbyło się we wtorek, 12 grudnia w „Nukleoniku”.

AGNIESZKA JASKULSKA

Młodzież ma różne pomysły na spożytkowanie nadmiaru energii. I wcale nie chodzi tylko o akty wandalizmu czy zakłócanie ciszy nocnej. – Młodzież hałasuje o każdej porze dnia i nocy – skarży się pani Katarzyna, uczestniczka debaty, która odbyła się w Zespole Szkół nr 2 w Otwocku.

– Kiedy ktoś budzi sąsiadów w nocy, to interwencja policji jest zasadna, ale co zrobić z nastolatkami, którzy czasami nie dają spokoju mieszkańcom bloku w ciągu dnia? Po południu potrafią włączyć muzykę na cały regulator, aż szyby dudnią w oknach. Czasami nawet wystawiają głośniki na parapet. Całe osiedle aż huczy od basów disco. To jest bardzo uciążliwe zwłaszcza dla seniorów. Tak jest m.in. na osiedlu Batorego – podkreśla pani Katarzyna.

Nadkom. Jędrzej Bełz, zastępca komendanta powiatowego policji, podkreśla, że większość osiedli ma wewnętrzny regulamin, który reguluje m.in. sprawy dotyczące ciszy nocnej. – W sytuacji, gdy młodzież bardzo głośno słucha muzyki, co może przeszkadzać sąsiadom, powinno się porozmawiać z rodzicami nastolatków. Jeśli to nie przyniesie skutku, można poinformować dzielnicowego, który podejmie w tej sprawie odpowiednie działania – zaznacza nadkom. Bełz. Sprawą nastolatków hałasujących na Batorego zajmie się właśnie dzielnicowy.

Źle parkują na osiedlowych ulicach

Podczas debaty poruszono również kwestię niewłaściwego parkowania na osiedlach. Marcin Kraśniewski, przewodniczący komisji spraw społecznych i porządku publicznego przyznaje, że na osiedlu Ługi jest mało miejsc do parkowania. – Ulice są wąskie i wiele osób stara się zostawić samochód przed blokiem, w którym mieszka – tłumaczy radny Kraśniewski. – Finał jest taki, że często zaparkowane wzdłuż jezdni auta blokują przejazd innym kierowcom, a nawet wejście na klatkę schodową. Może warto przyjrzeć się oznakowaniu na osiedlowych ulicach? – dodaje Kraśniewski.

Podinsp. Anna Dydek, naczelnik otwockiej drogówki, przyznaje, że administrator lub zarządca osiedla powinien przeanalizować, czy oznakowanie na ulicach jest odpowiednie. Osiedle rozrosło się, przybyło mieszkańców i samochodów, które gdzieś muszą parkować. – Jeśli zarządca czy administrator osiedla uznają, że powinna być inna organizacja ruchu, trzeba zgłosić to odpowiednim instytucjom, m.in. policji – mówi podinsp. Dydek.

Nadkom. Jędrzej Bełz dodaje, że taki wniosek może zgłosić każdy mieszkaniec. – Jeśli zmiana organizacji ruchu w konkretnym miejscu będzie uzasadniona, otwocka komenda będzie wspierała takie działania – podkreśla zastępca komendanta powiatowego policji. Takie sygnały od mieszkańców Ługów zaczęły już wpływać do stróżów prawa.

Mobilne aplikacje

Podczas debaty stróże prawa omówili podstawowe dane dotyczące różnych zdarzeń oraz przedstawili działanie interaktywnej Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Przybliżyli też działanie mobilnej aplikacji Moja Komenda.

– W razie nagłego zdarzenia trzeba zadzwonić pod numer alarmowy 112, a nie zgłaszać to na interaktywnej mapie – podkreśla nadkom. Bełz. – Krajowa mapa zagrożeń jest programem, w którym mieszkańcy mogą wskazać różne, ale powtarzające się, uciążliwe zdarzenia – tłumaczy.

Policjanci przedstawili także program „Dzielnicowy bliżej nas”. Debata odbyła się w ramach cyklu „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ”.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.