Bez trasy nie będzie galerii

Budowa jednej z największych i najnowocześniejszych galerii handlowych w Góraszce w gminie Wiązowna utknęła w martwym punkcie. Najpierw na drodze inwestycji stanęli ekolodzy, potem biurokracja, a teraz drogowcy. – Nie rozpoczniemy budowy centrum handlowego, jeśli nie ruszy budowa drogi ekspresowej S17 na wysokości powiatu otwockiego – podkreśla Antoni Stachura z firmy, która realizuje inwestycję.

AGNIESZKA JASKULSKA

Na terenie dawnego lądowiska w Góraszce ma powstać jedna z najnowocześniejszych i największych galerii handlowych w kraju – Góraszka Kolorowe Życie. Za inwestycję odpowiada firma Immochan Polska, oddział Auchan Polska, działająca jako deweloper, komercjalizator i zarządca galerii oraz parków handlowych.

W galerii Góraszka Kolorowe Życie pracę ma znaleźć aż dwa tysiące osób. Natomiast powierzchnia najmu, podobnie jak w warszawskim centrum handlowym Arkadia, wynosi 100 tys. m kw. Na czterech kondygnacjach znajdzie się kino multiplex, market Auchan, ponad 200 butików i sklepów, restauracje, a także 3 tys. 500 miejsc parkingowych. – To nowa koncepcja wielofunkcyjnego centrum, które zapewni klientom odmienny sposób spędzania czasu z rodziną lub przyjaciółmi – obiecują inwestorzy, którzy kilka lat temu szumnie zapowiadali, że galeria w Góraszce zostanie zrobiona z rozmachem, bogatą ofertą handlową i dobrym dojazdem. Na to z niecierpliwością czekają mieszkańcy powiatu otwockiego, Wawra i okolic. Okazuje się jednak, że inwestycja napotkała na wiele trudności.

Według pierwotnych założeń galeria miała zostać oddana do 2015 r. Jednak na przeszkodzie stanęli ekolodzy, którzy przez długie miesiące skutecznie blokowali rozpoczęcie inwestycji. Po jakimś czasie inwestorzy uzyskali decyzję środowiskową i na lotnisku w Góraszce można było rozpocząć prace. Wszczęto wiele procedur, aby galeria uzyskała wszystkie wymagane zgody, pozwolenia i spełniała standardy, m.in. prawne, drogowe czy pożarnicze. Jednak zamiast nabierać tempa, inwestycja zaczęła zwalniać, a termin jej oddania wciąż się przesuwa. Niedawno inwestorzy zapowiadali, że galeria w Góraszce będzie otwarta dla klientów na przełomie 2018 i 2019 r. Jednak i to nie jest jeszcze pewne.

Nadal nie ma pozwolenia na budowę

Mimo poważnych komplikacji i trudności centrum handlowe w Góraszce powstanie. Kiedy? To pytanie zadają sobie nie tylko władze gminy Wiązowna czy mieszkańcy okolic powiatu otwockiego, Wawra i Sulejówka. Również sami inwestorzy nie mają pewności, kiedy dokładnie zostanie ukończona budowa. Wszystko dlatego, że nadal nie ma pozwolenia na budowę galerii!

– Centrum handlowe w Góraszce to olbrzymia inwestycja, która musi spełniać wiele różnych procedur, przepisów. Inwestor musi uzyskać wszystkie wymagane zgody i pozwolenia. Te dokumenty są potrzebne do tego, aby starostwo mogło wydać pozwolenie na budowę – tłumaczy wicestarosta Paweł Rupniewski. – Niestety, kilka miesięcy temu procedura została wstrzymana. Dopiero gdy inwestor przedstawi wszystkie wymagane zgody i dokumenty, starostwo będzie mogło wydać pozwolenie – zapewnia wicestarosta.

Nie oznacza to jednak, że na terenie, na którym powstaje galeria w Góraszce, nic się nie dzieje. – Wykonaliśmy wiele prac infrastrukturalnych, m.in. kanalizację sanitarną pod ul. Polną przy drodze krajowej nr 17 – tłumaczy Marcin Dworak z Auchan Polska. – Został również zrobiony gazociąg pod „Siedemnastką”, który docelowo zasili centrum handlowe, a także wykonaliśmy wiele prac melioracyjnych i drenażowych na całym terenie, gdzie powstanie galeria. Jesteśmy w trakcie procedury uzyskania pozwolenia na budowę, ale nie jest to proste. Chcielibyśmy jak najszybciej otrzymać ten dokument, bo powoli wkraczamy w 2018 r. – dodaje Dworak.

Antoni Stachura, szef projektu z firmy Immochan Polska, dodaje: – Wiele zależy od pozwolenia na budowę. Potem czeka nas proces komercjalizacji i realizacja wszystkich spraw związanych z decyzjami administracyjnymi dotyczącymi budowy – tłumaczy.

Bez „ekspresówki” nie będzie galerii

Janusz Budny, wójt gminy Wiązowna, zastanawia się, ile czasu potrzeba inwestorowi, aby przeciąć wstęgę i otworzyć galerię w Góraszce? Antoni Stachura twierdzi, że to trudne pytanie, bo na razie nie ma jeszcze najważniejszego dokumentu, od którego zależy powodzenie inwestycji. – Nie mogę określić terminu otwarcia centrum handlowego. Na tym etapie jest za wcześnie na takie deklaracje, tym bardziej, że jest wiele czynników niezależnych od nas – tłumaczy Stachura.

Kluczowa dla budowy galerii w Góraszce jest też modernizacja drogi S17 na wysokości powiatu otwockiego, a także ukończenie budowy S2 (Południowa Obwodnica Warszawy prowadząca przez Wawer i łącząca się z S17). – Koordynujemy budowę węzła komunikacyjnego na S17 z jej wykonawcą, firmą Strabag – podkreśla Dworak. Wzdłuż nowej trasy będzie przebiegał główny kabel, który zasili galerię w prąd. W tej sprawie zostało już zawarte porozumienie. – Dopingujemy Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad oraz wykonawcę, aby jak najszybciej uzyskali decyzję ZRID i rozpoczęli budowę S17. Dla nas to jest kluczowa inwestycja drogowa – zapewnia Marcin Dworak z Auchan Polska.

S17 blokuje budowę galerii w Góraszce?

Inwestorzy podkreślają, że nie wiadomo, czy galerię uda się otworzyć w 2019 r., bo nie ma pewności, czy do tego czasu zakończy się budowa „ekspresówki”. – To optymistyczny termin, ale nawet ten w 2020 r. jest zagrożony – ostrzegają. Marcin Dworak dodaje, że budowa galerii i drogi S17 są ze sobą bardzo połączone. – Nie zaczniemy budowy centrum handlowego, jeśli nie będzie pewne, kiedy powstanie S17 – wyjaśnia przedstawiciel Auchan Polska. Antoni Stachura z Immochan Polska podkreśla, że galeria zostanie otwarta, gdy zakończy się budowa „ekspresówki”.

Roboty drogowe mają potrwać trzy lata, więc błędem byłoby, aby w tym samym czasie budować galerię. Ciężarówki i sprzęt budowlany nie będą mogły swobodnie wjechać na teren w Góraszce ani z niego wyjechać. Podobny scenariusz inwestorzy „przerabiali” podczas budowy m.in. centrum handlowego przy ul. Modlińskiej w Warszawie. Okazało się, że to nie była dobra decyzja. Inwestycja w Góraszce jest olbrzymim przedsięwzięciem logistycznym, dlatego teraz wolą poczekać, aż zakończy się przebudowa „ekspresówki”.

Na tym jednak nie koniec, bo inwestorów czeka jeszcze proces komercjalizacji, czyli sprzedaż powierzchni handlowych. Ponieważ realizacja inwestycji opóźnia się, wśród przedsiębiorstw nie ma teraz zainteresowania otwarciem butiku w galerii w Góraszce.

Co zaoferuje kolorowe życie?

Blisko połowę powierzchni będą zajmować cztery tzw. megastory: Auchan, Leroy Merlin, Decathlon oraz sklep RTV/AGD. Ponadto na trzech kondygnacjach centrum znajdzie się ponad 200 butików, sklepów i restauracji oraz parking na 3 tysiące 500 miejsc. W Góraszce będzie także kino multiplex oraz… ślizgawka.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.