Wojewoda dokonał dekomunizacji

TRZY NOWE ULICE I JEDEN SKWER.

Od 13 grudnia w Otwocku mamy trzy nowe ulice i jeden nowy skwer. Wojewoda mazowiecki zmienił ich dotychczasowe nazwy w związku z obowiązującą ustawą o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego. Nowe tabliczki z nazwami pojawią się wkrótce.

W Otwocku nie ma już ulic Pazińskiego, Kruczkowskiego, 1 Pułku Praskiego oraz skweru VII Pułku Łączności. Wojewoda musiał zmienić te nazwy, bo służby prezydenta przespały termin (2 września), do kiedy zgodnie z ustawą to samorządy mogły same dokonać tych zmian. Pozostawił jednak władzom miasta możliwość zaproponowania nowych nazw. Prezydent przedstawił radzie miasta swoje propozycje, a radni, przyjmując na sesji stanowisko w tej sprawie, zgłosili swoje nazwy dla ulic i skweru. Wydając ostateczne zarządzenie w tej sprawie wojewoda mógł, ale nie musiał, uwzględnić przesłane sugestie. Ostatecznie zarówno z propozycji prezydenta, jak i radnych zaakceptowano po dwie nazwy (patrz ramka).

Dla osób mieszkających przy ulicach, których nazwy zostały zmienione, najistotniejsze jest to, że nie muszą w związku z tym wymieniać żadnych dokumentów. Będą one ważne, dopóki nie upłynie ich termin ważności. Zmiana nazwy ulicy nie będzie powodować też problemów z dostarczaniem korespondencji pod dotych- czasowy adres. Nie są także pobierane opłaty za zmiany wprowadzane w księgach wieczystych, rejestrach, ewidencjach i pismach urzędowych. Trzeba będzie tylko przyzwyczaić się do nowych nazw.

Wprowadzone zmiany

  • Skwer VII Pułku Łączności zmienił się w skwer VII Pułku Ułanów – tak proponował prezydent, radni byli za Skwerem pod sosnami.
  • Ul. 1 Pułku Praskiego zmieni nazwę na ul. Antoniego Obarskiego – tak proponowali radni, prezydent był za ul. Praską.
  • Ul. Romana Pazińskiego będzie nazywała się ul. Romana Dmowskiego – tak proponowali radni, prezydent był za ul. Lekarską.
  • Ul. Leona Kruczkowskiego zmieni się w ul. prof. Stefana Kazimierza Malawskiego – tak proponował prezydent, radni chcieli, żeby to była ul. ks. Ludwika Wolskiego.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.