Chore dzieci czekają na drogę

CZY MIASTO POMOŻE ZBUDOWAĆ UL. LITERACKĄ?

Władze Otwocka powinny się wstydzić! Rodzice niepełnosprawnych dzieci codziennie zmagają się z chorobami swoich pociech. Teraz przyszło im jeszcze walczyć o budowę gminnej drogi. – Czy w Otwocku jest druga publiczna placówka oświatowa, do której jest tak fatalny dojazd jak do naszej przy ul. Literackiej – pytają retorycznie.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Ulica Literacka prowadzi do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Śródborowie, gdzie oprócz dzieci niedosłyszących i niesłyszących uczą się także przedszkolaki. Są to dzieci niepełnosprawne z różnymi schorzeniami. Gruntowa droga, która wiedzie do ośrodka, jest w fatalnym stanie. Rodzice wożąc dzieci, pokonują górki, dołki, błoto, a latem tumany kurzu, który jest uciążliwy zwłaszcza dla idących z maluchami w wózkach. – Dyrektor naszego środka i my nie raz dzwoniliśmy do urzędu miasta, żeby wyrównano tę drogę. Ale co z tego, skoro po deszczu cały ten żwir spływa – zwracają uwagę rodzice. Od roku proszą władze miasta o budowę gminnej drogi, ale bezskutecznie.

Obiecanki…

– Prezydent zapewnił mnie w piśmie, że ujmie to zadanie w swoim projekcie budżetu na 2018 rok, ale decyzja będzie zależała od rady miasta. Niestety, mimo obietnic tego nie zrobił – mówiła jedna z matek na komisji budżetu i inwestycji, 11 grudnia, kiedy radni omawiali prezydencki projekt przyszłorocznego budżetu. Rodzice robią, co mogą, aby poprawić dojazd do ośrodka. Zbierali głosy w budżecie obywatelskim dla tej inwestycji, złożyli wniosek do budżetu na przyszły rok poparty podpisami sąsiednich włodarzy.

W pomoc zaangażowała się też Wioletta Jachowicz-Wróblewska, asystentka posła Pawła Kukiza, której dziecko też uczęszcza do ośrodka przy ul. Literackiej. – W imieniu Kukiz 15’ złożymy do państwa pismo z prośbą o przyjrzenie się tej sytuacji, a dziś przekazaliśmy inne, w którym prosimy o zainteresowanie się z sprawą z biura poselskiego Kornela Morawieckiego – mówiła podczas komisji.

Wniosek rodziców w sprawie budowy ul. Literackiej trafił na listę życzeń do projektu budżetu na 2018 rok, ale razem z innymi wnioskami mieszkańców, które łącznie opiewają na kwotę kilkuset milionów złotych. Nie został ujęty w planie do realizacji, jak obiecywał rodzicom prezydent. Choć jego zastępca próbował na komisji wmówić im co innego. – Ulica Literacka jest wpisana do zestawienia wniosków do projektu budżetu na 2018 rok. Ta inwestycja to koszt 550 tys. zł – wyjaśnił pod nieobecność Zbigniewa Szczepaniaka wiceprezydent Piotr Stefański. To jednak w żaden sposób nie gwarantuje, że droga zostanie zrobiona.

Pomóc, ale z powiatem

Radny Andrzej Sałaga zwrócił uwagę, że ośrodek przy ul. Literackiej podlega pod powiat, który powinien współfinansować taką inwestycję.

– Dyrektor ośrodka powinien wystąpić do władz powiatu, żeby porozumiały się z miastem i wspólnie zrobiły tę drogę. My jako gmina dokładamy miliony złotych do dróg powiatowych, a to powinno działać w obydwie strony – przekonywał Sałaga.

Przewodniczący rady miasta Jarosław Margielski przypomniał, że na samą ul. Przewoską, która jest powiatowa, otwoccy radni przekazali 1 mln 400 tys. zł, żeby można było ją wyremontować. – To jest właśnie ten dylemat, że jako miasto nie możemy zacząć budować gminnych dróg, bo musimy łatać dziury na powiatowych ulicach, które przez wiele lat były zaniedbane. A powiat zamiast inwestować w swojej stolicy, przez wiele lat tego nie robił, bo w zarządzie były osoby, które nie są radnymi z Otwocka, tylko swój elektorat mają w Kołbieli, Osiecku, Karczewie czy Wiązownie. I tam szły pieniądze na inwestycje – uważa Margielski.

Szef rady miasta wskazał, jak można pomóc rodzicom i ich dzieciom. – Należałoby rozważyć zabezpieczenie w budżecie na 2018 r. pieniędzy na projekt tej drogi. Wtedy będziemy znali dokładny kosztorys inwestorski i mielibyśmy podstawę do dyskusji z powiatem. Czy taki wniosek do budżetu zostanie złożony i się utrzyma? W tej kwestii decydującą rolę będzie miał radny z państwa okręgu. Na tej sali nie ma osoby, która jest przeciwna powstaniu tej drogi. Chodzi tylko o to, skąd wziąć na nią pieniądze – podkreślił Margielski.

Priorytetowa Warszawska

Przemysław Bogusz, który jest radnym z tego okręgu, nie zgłosił na komisji wniosku, aby w przyszłym roku wykonać projekt ul. Literackiej. Za to przypomniał o inwestycjach zrealizowanych za jego kadencji w Śródborowie. – Przez ostatnie 25 lat w tym rejonie nie było tylu inwestycji, ile udało się zrobić przez te trzy lata. Klucz, jaki rada przyjęła na mój wniosek, to priorytetowe traktowanie tych inwestycji i dróg, które służą jak największej liczbie osób – wyjaśnił Bogusz. – Przychodzą do nas mieszkańcy z różnych rejonów miasta i każdy mówi to samo – że są dziury, błoto, nie da się przejechać po deszczu. Wszystkie te drogi chcemy zrobić, tylko stopniowo, nie na raz – tłumaczył.

Radny z Śródborowa poinformował, że podczas prac przy budowie ul. Narutowicza (ostatni etap do przejazdu PKP) powstanie asfaltowy wjazd w ul. Literacką. Przypomniał, że w tej kadencji ulica została w końcu oświetlona. Mówił też o konieczności dokończenia remontu ul. Warszawskiej.

– Ta ulica ma fatalną nawierzchnię, a to ona przejmie ruch podczas przebudowy linii kolejowej. Z mojego punktu widzenia to jest priorytetowa inwestycja. Jeśli uda się sfinalizować te najważniejsze rzeczy, to jak najbardziej będę zabiegał o to, żeby ul. Literacka w pierwszej kolejności została wyremontowana. Będę starał się też, aby była ona wyrównywana nie tylko dwa razy w roku, ale w miarę potrzeb – zapowiedział Bogusz.

Rodzice złożyli do rady miasta prośbę, aby radni jeszcze raz przemyśleli wnioski do budżetu i pomogli stworzyć dobry dojazd do ośrodka. Na podjęcie decyzji nie jest jeszcze za późno. W poniedziałek, 18 grudnia odbędzie się sesja, na której rada miasta ma głosować nad przyszłorocznym budżetem Otwocka.

Przepraszamy, wyjaśniamy

W artykule „Chore dzieci czekają na drogę”, który ukazał się w nr 51-52 „Linii Otwockiej”, podaliśmy błędne imię i nazwisko asystentki posła Pawła Kukiza. Panią Wiolettę Jachowicz-Wróblewską przepraszamy za pomyłkę.

Redakcja

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.