Chodnik dopiero na wiosnę

OTWOCK: CZY PREZYDENT NALICZY KARY DLA NIERZETELNEGO WYKONAWCY?

Remont chodnika przy ul. Świderskiej rozpoczął się, gdy zgodnie z umową prace już dawno powinny być zakończone! Mimo dużego opóźnienia wykonawca jeszcze przed świętami przerwał roboty i zostawił jedną z głównych ulic w mieście rozkopaną na kilka miesięcy…

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Utrudnienia przy ul. Świderskiej, zwłaszcza dla pieszych, szybko się nie skończą. Firma, która na zlecenie urzędu miasta remontuje tam chodnik (nowy będzie z kostki), rozpoczęła prace dopiero w listopadzie ubiegłego roku.

– Umowa z wykonawcą została podpisana pod koniec sierpnia. Termin realizacji mijał 5 października (35 dni od daty wprowadzenia na budowę, co nastąpiło 29 sierpnia 2017 r.) – informuje Andrzej Hałaczkiewicz, naczelnik wydziału gospodarki komunalnej w urzędzie miasta. – W listopadzie rozpoczęto prace. Chodnik po północnej stronie został rozebrany, wykonane zostało koryto pod konstrukcję nowego chodnika, przywieziono część krawężników i robota stanęła… – dodaje naczelnik. Prezydent zwrócił się do rady miasta o wpisanie tej inwestycji jako wydatki niewygasające na 2018 r.

– Główną ulicę w centrum miasta chcemy zostawić rozkopaną do maja 2018 r. i będziemy słuchali, że to z powodu okoliczności zewnętrznych, które uniemożliwiły wykonawcy przeprowadzenie prac?! Szanujmy trochę ludzi. To są proste remonty chodników. Od 5 października powinny być naliczane kary umowne. Firma nie może znaleźć podwykonawców, opóźnienia leżą po stronie wykonawcy – mówił na sesji 18 grudnia przewodniczący rady miasta Jarosław Margielski.

Radni mieli wtedy głosować w sprawie wydatków miasta, które nie wygasają z upływem 2017 r. Przypomniał też, jak wyglądało wykonanie ul. Narutowicza. – Nie chciałbym, żeby teraz sytuacja się powtórzyła. W przypadku ul. Narutowicza termin realizacji robót był opóźniony o kilkadziesiąt dni. Radny z tego okręgu, Przemysław Bogusz, zwracał uwagę, że w czasie dogodnych warunków atmosferycznych na budowie nie było żadnego pracownika, a później prezydent trzy razy przedłużał wykonawcy termin zakończenia prac.
W konsekwencji zamiast zapłacić miastu ponad pół miliona złotych, nie zapłacił on ani złotówki kary – mówił Margielski.

– Kary będą naliczane po zakończeniu inwestycji, a nie w jej trakcie. Faktura musi być złożona przez wykonawcę do urzędu miasta do 15 kwietnia, czyli wcześniej budowa musi być odebrana. Roboty budowlane powinny zakończyć się na początku kwietnia lub pod koniec marca – wyjaśnił na sesji wiceprezydent Otwocka Piotr Stefański, który odpowiada za inwestycje w mieście. Koszt remontu chodników przy ul. Świderskiej to 243 tys. 710 zł.

Za opóźnienia grożą kary w wysokości ok. 480 zł za jeden dzień zwłoki. – Jeśli firma zakończy prace budowlane pod koniec marca, to powinna zrobić miastu tę inwestycję za darmo, bo tak wysokie kary powinny zostać naliczone – uważa przewodniczący rady miasta.

Urząd miasta w tej sytuacji na razie czeka. – Wystosowaliśmy dodatkowe pismo do firmy z wnioskiem o podjęcie natychmiastowych prac i podanie terminu ich ostatecznego zakończenia. Czekamy na odpowiedź. Od tego stanowiska będzie zależało, jakie dalsze działania podejmie miasto – powiedział „Linii” tuż przed świętami naczelnik Hałaczkiewicz.

– Przy tylu inwestycjach, które realizuje się w mieście, nie sposób zagwarantować, że zawsze trafi się na rzetelną firmę. Zdarzają się przypadki takie jak ten. W tym przetargu wystartowała tylko jedna firma. Jej właściciele nie występowali z wnioskiem o aneks do umowy, więc kary umowne lecą. Oni twierdzą, że mają problemy organizacyjne w firmie – dodaje naczelnik.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.