Logo do poznania

RZEKA I LAS W ZNAKU GRAFICZNYM GMINY.

Konkurs na logo Karczewa rozstrzygnięty! Zwycięską propozycję nadesłał Maciej Janów z… Poznania. Głównymi symbolami, do których nawiązuje znak graficzny gminy, są rzeka Wisła i Mazowiecki Park Krajobrazowy.

SYLWIA WYSOCKA

To nie było pierwsze podejście Karczewa do opracowania logo, czyli oficjalnego znaku graficznego identyfikującego gminę, który w uzasadnionych przypadkach może zastępować herb, ale pierwsze zakończone sukcesem. Komisja konkursowa, w skład której weszli sekretarz gminy Krzysztof Szczegielniak (przewodniczący) oraz Joanna Szczeplik, Anna Zakrzewska, Piotr Trzaskowski i Ada Żołądek, rozstrzygnęła w grudniu otwarty konkurs na wybór logo i wybrała zwycięski projekt.

Do konkursu przystąpiło 59 uczestników, którzy łącznie zgłosili 83 prace. Najlepszy okazał się znak, który zaproponował Maciej Janów z Poznania. Zdaniem komisji to on najtrafniej odpowiedział na założenia konkursu, tzn. zaproponował logo, które nawiązuje do tradycji oraz historii miasta i gminy, a jednocześnie oddaje ich współczesny charakter i nawiązuje do potencjału geograficznego.

Zwycięskie logo będzie funkcjonować zamiast herbu gminy w sytuacjach, gdy jego użycie jest niewskazane lub uzasadnione jest zastąpienie herbu logotypem promocyjnym. Dlatego zgodnie z regulaminem konkursu logo nie mogło zawierać obecnie obowiązującej wersji herbu.

– Wybraliśmy pracę mieszkańca Poznania, chociaż wpłynęło także wiele propozycji od lokalnych autorów – mówi w rozmowie z „Linią” Krzysztof Szczegielniak. – Niestety, znaczna część nawiązywała wprost do herbu Karczewa (w logo wykorzystany był biały baranek). Takie prace komisja odrzucała, chociaż niektóre były bardzo ciekawe – przyznaje.

– Zwycięskie logo przedstawia kontury terytorium gminy podzielone na dwie części. Jedna część (niebieska) nawiązuje do Wisły, druga (zielona) do Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. W obydwu pojawiają się dodatkowe symbole. W części niebieskiej jest to element historyczny – galar, czyli schemat łodzi urzeczańskiej, a w części zielonej – sosna.

W pracy znalazły się zatem element historyczny, walory przyrodnicze, walory turystyczne, nazwa gminy. Wszystkie elementy wkomponowane są w kontury gminy. Komisja była zadowolona, wiemy też, że logo już jest pozytywnie odbierane – podsumowuje Szczegielniak.

Po podpisaniu umowy z autorem znaku Karczew zacznie oficjalnie posługiwać się logo. Jego twórca otrzyma nagrodę w wysokości 4 tys. zł.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.