„Tajna” uroczystość nad Świdrem

JÓZEFÓW: ZROBILI SZOPKĘ Z ROZPOCZĘCIA BUDOWY OCZYSZCZALNI.

We wtorek, 19 grudnia na placu budowy oczyszczalni ścieków w Józefowie podpisano akt erekcyjny, czyli dokument w symboliczny sposób rozpoczynający inwestycję. Uroczystość odbyła się w tajemnicy, bez udziału prasy i mieszkańców, bo organizatorzy obawiali się jej zakłócenia przez przeciwników budowy.

SYLWIA WYSOCKA

W imieniu inwestora pod aktem erekcyjnym podpisali się burmistrz Józefowa Stanisław Kruszewski, jego zastępca Marek Banaszek, skarbnik miasta Halina Siwek oraz przewodniczący rady Cezary Łukaszewski. Wykonawcę reprezentowali prezes zarządu Instal SA Andrzej Grygo oraz kierownik budowy Karol Górlicki. Ponadto podpisy złożyli przedstawiciele przyszłych użytkowników obiektu – prezes spółki Hydrosfera Stanisław Zdanowicz oraz Barbara Chodak, pełnomocnik zarządu ds. budowy oczyszczalni. W uroczystości uczestniczyli także m.in. projektant obiektu Marek Michalczyk z pracowni ECON, przedstawiciele inżyniera kontraktu – SWECO Consulting Sp. z o.o., oraz podwykonawców i dostawców.

Mowę wstępną wygłosił burmistrz Stanisław Kruszewski, który przypomniał m.in. historię starań miasta o własną oczyszczalnię oraz podziękował za wsparcie radzie miasta, mieszkańcom i pracownikom urzędu. – Wierzę, że jeszcze uda się nam otrzymać unijne dofinansowanie, a póki co budujemy ze środków własnych. No i liczę, widząc, jak szybko postępują prace, że uda się już w przyszłym roku, w setną rocznicę uzyskania przez Polskę niepodległości, uruchomić naszą oczyszczalnię – podkreślił Kruszewski.

Po podpisaniu aktu erekcyjnego jeden egzemplarz trafił do specjalnej kapsuły. Znalazły się w niej także jubileuszowe wydanie samorządowego pisma „Józefów nad Świdrem”, monety o różnych nominałach oraz mapa Józefowa i folder o mieście.

Nie licząc przedstawicieli firm wykonawców, na uroczystość nie zaproszono gości spoza miasta, mieszkańców ani mediów. W rozmowie z „Linią” rzecznik józefowskiego urzędu Magdalena Janczewska tłumaczyła, że zdecydowano się na to, bo miastu nie zależało na rozgłosie medialnym, szczególnie w okresie przedświątecznym. – Temat naszej oczyszczalni jest obecnie wykorzystywany przez różne osoby do budowania kapitału politycznego i promowania się. Mieliśmy już przykład palenia zniczy przez garstkę ludzi przed terenem przyszłej oczyszczalni w Dzień Wszystkich Świętych. Woleliśmy uniknąć podobnej, nomen omen, szopki w święta Bożego Narodzenia – zaznaczyła Janczewska.

Nie da się ukryć, że przy utrzymywaniu w tajemnicy oficjalnych uroczystości, które dotyczą inwestycji kosztujących miasto kilkadziesiąt milionów złotych, można uniknąć konfrontacji. Czy uprawnione będzie jednak twierdzenie, że wszystko odbywa się jawnie i za zgodą mieszkańców? Można mieć wątpliwości…

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.