Rowerzyści lepiej widoczni

OTWOCK: PULSUJĄCE ŚWIATŁA NA UL. ŚLUSARSKIEGO.

W końcu udało się i jest bezpieczniej! Po prawie dwóch latach starań na skrzyżowaniu ulic Ślusarskiego i Karczewskiej, przez które przebiega ścieżka rowerowa, zostały zamontowane pulsujące lampy ostrzegawcze.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Urządzenie ma zamontowane czujniki, które wychwytują ruch zbliżającego się rowerzysty czy pieszego i włączają wtedy pulsujące światła ostrzegające kierowców. Dzięki temu rowerzyści czy piesi mogą bezpiecznie przejść na drugą stronę jezdni.

– Jednocześnie jeżeli nawet nie zbliżają się do przejścia, a na ul. Ślusarskiego pojawi się samochód, to diody włączą się i przekażą sygnał do drugiego znaku od ul. Karczewskiej, żeby i po drugiej stronie była sygnalizacja. Wszystko po to, żeby zachować większą ostrożność – wyjaśnia Andrzej Hałaczkiewicz, naczelnik wydziału gospodarki komunalnej w urzędzie miasta.

Urządzenia zasilane energią słoneczną zamontowano w połowie grudnia, choć o takiej potrzebie mówiło się od początku 2016 r. Na wniosek radnego Przemysława Bogusza rada miasta przeznaczyła na ten cel pieniądze.

W połowie 2016 r. skrzyżowanie, na którym często dochodziło do kolizji i wypadków właśnie z udziałem rowerzystów, zostało na wniosek radnych lepiej oznakowane. Linię przejazdu dla rowerów przez jezdnię wzmocniono czerwonym kolorem, zmieniono też organizację ruchu, aby rowerzyści mieli pierwszeństwo. Nie zamontowano tylko pulsujących świateł. Był problem ze znalezieniem wykonawcy, a potem montażem urządzenia.

Ale w końcu się udało. Ostateczny koszt inwestycji wyniósł 8 tys. zł. Jest to pierwsze takie urządzenie w mieście i chyba w powiecie otwockim.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.