Większość, czyli mniejszość

WYNIKI ANKIETY W SPRAWIE GRANIC MIASTA.

Zdecydowana większość mieszkańców biorących udział w sondzie dotyczącej zmiany granic Karczewa opowiedziała się za przyłączeniem do miasta części Otwocka Małego. Niestety, w konsultacjach wzięło udział bardzo mało osób. Oddano zaledwie 121 ważnych głosów.

SYLWIA WYSOCKA

Konsultacje dotyczące zmiany granic przeprowadzono wśród mieszkańców Karczewa i Ot-wocka Małego w pierwszej połowie grudnia. Odpowiadali oni na pytanie: „Czy jesteś za zmianą granic Karczewa polegającą na włączeniu do terytorium miasta części obszaru Otwocka Małego?” Chodzi o tereny położone na wschód od drogi nr 801 (szczegółowo obrazowała to mapa, gdzie zaznaczono fragment terenu, który miałby stać się nową częścią miasta Karczew). Sondaż był prowadzony zarówno w internecie, jak i w formie papierowej. Głosy mieszkańców nie były anonimowe, a pracownicy urzędu po zakończeniu ankiety weryfikowali ich ważność.

Frekwencja w konsultacjach była jednak bardzo niska. W ostatnim dniu prowadzenia sondażu (14 grudnia) poinformowano, że w internetowej sondzie wzięło udział jedynie 17 osób. Trochę lepiej było w przypadku ankiet papierowych. Łącznie oddano 123 głosy, ale dwa okazały się nieważne (podano nieprawidłowe numery PESEL). 110 mieszkańców głosowało za przy-łączeniem części Otwocka Małego do Karczewa. Przeciwko było 11 osób, przy czym organizatorzy sondażu nie podają, jak rozkładają się głosy w podziale na mieszkańców obu miejscowości. Innymi słowy nie wiadomo, czy to mieszkańcy Karczewa bardziej chcą powiększenia granic miasta, czy raczej mieszkańcy części Otwocka Małego chcą przyłączenia do Karczewa.

– Po przeprowadzeniu konsultacji będziemy opracowywać projekt wniosku do organu administracji, czyli Rady Ministrów, który decyduje o zmianie granic miasta Karczew i sołectwa Otwock Mały – informuje w rozmowie z „Linią” Józef Michałowski, naczelnik wydziału rozwoju gospodarczego i strategii karczewskiego urzędu.

– Oczywiście wyniki zostaną także przedstawione radzie miejskiej, która zdecyduje, czy taki wniosek powinien zostać sformułowany
i przekazany – zaznacza urzędnik.

Przyjmując ponad rok temu uchwałę intencyjną o wszczęciu procedury zmiany granic i przystąpieniu do konsultacji społecznych, radni zaznaczali, że wyniki konsultacji będą dla nich ważne przy podejmowaniu dalszych kroków. Wyniki pokazują, że większość głosujących popiera zmianę granic. Pytanie tylko, czy ponad 100 osób to wystarczająco reprezentacyjna grupa mieszkańców.

– Jeśli myślimy o zmianie granic od 1 stycznia 2019 roku, to na przygotowanie wniosku do Rady Ministrów mamy czas do końca pierwszego kwartału 2018 r. Część mieszkańców na pewno tego oczekuje – uważa Michałowski.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.