Afrykański pomór świń w Karczewie!

KARCZEW: NA TERENIE GMINY ZNALEZIONO CHOREGO DZIKA.

Zaraza atakuje! Na terenie Kępy Nadbrzeskiej znaleziono dzika zarażonego wirusem ASF (afrykański pomór świń). Wywołuje on groźną chorobę świń i dzików. Powiatowy Lekarz Weterynarii zaleca środki ostrożności.

Pod koniec grudnia ubiegłego roku Powiatowy Lekarz Weterynarii w Otwocku otrzymał z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach wyniki badania w kierunku afrykańskiego pomoru świń wykonanego u martwego dzika znalezionego w miejscowości Kępa Nadbrzeska. Okazało się, że zwierzę było zarażone wirusem ASF – afrykańskiego pomoru świń. To zła wiadomość przede wszystkim dla hodowców świń, bo ASF jest szybko szerzącą się zakaźną chorobą wirusową, na którą podatne są świnie domowe, świniodziki oraz dziki.

Wirus jest odporny na wysoką temperaturę, procesy gnilne, wędzenie, krótkotrwałe gotowanie oraz wysychanie. Potrafi przetrwać do trzech lat w mrożonym mięsie. Choroba u zwierząt przebiega bardzo szybko i prowadzi do śmierci. Ludzie nie są podatni na zakażenie wirusem ASF, w związku z czym nie stwarza on zagrożenia dla ich zdrowia i życia, ale może powodować poważne szkody ekonomiczne. Wirus jest groźny dla trzody chlewnej, straty pogłowia odbijają się na przemyśle spożywczym i handlu międzynarodowym.

W związku z wystąpieniem wirusa w granicach powiatu otwockiego Powiatowy Lekarz Weterynarii uznał za konieczne wyznaczenie obszaru skażonego ASF obejmującego gminę Karczew. Dla zachowania środków ostrożności minimalizujących ryzyko przeniesienia wirusa z dzików na świnie na tym terenie wprowadził także wiele nakazów i zakazów. Dotyczą one głównie hodowców trzody. Wirus ASF rozprzestrzenia się bowiem poprzez kontakt ze zwierzętami zakażonymi, m.in. za pośrednictwem osób i pojazdów odwiedzających gospodarstwa, skażonego sprzętu i narzędzi, zwierząt dziko żyjących (dzików), zwierząt mających swobodny dostęp do gospodarstwa (gryzonie, koty, psy) skażoną paszę, wodę lub odpady kuchenne zawierające mięso zakażonych świń czy dzików.

Aby choroba się nie rozprzestrzeniała, służby sanitarne zalecają także wszystkim osobom, które mogą mieć jakikolwiek kontakt z dzikami, szczególną ostrożność i stosowanie się do określonych zasad bezpieczeństwa (szczegóły w ramce). Zalecenia obowiązywać będą do odwołania.

Aby zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się ASF:

  • nie wolno dotykać padłych zwierząt,
  • nie wolno pozostawiać w lesie żadnych odpadków żywnościowych,
  • psy należy wyprowadzać wyłącznie na smyczy (nie wolno pozwalać zwierzętom domowym na kontakt z padliną),
  • w przypadku kontaktu z padłym zwierzęciem należy jak najszybciej umyć ręce i zdezynfekować je środkiem na bazie alkoholu,
  • należy przestrzegać zasady, że osoba, która znalazła padłego dzika, a tym samym mogła mieć kontakt z wirusem ASF, przez 72 godziny nie powinna wchodzić do miejsc, w których znajdują się świnie,
  • należy powstrzymać się od wywoływania hałasu, który powoduje płoszenie dzików (w tym używania sprzętów lub pojazdów powodujących hałas).

Każda osoba, która znalazła padłego dzika, powinna:

  • oznakować miejsce jego znalezienia i przekazać informacje w celu ułatwienia służbom znalezienia zwierzęcia,
  • zgłosić ten fakt służbom weterynaryjnym lub do urzędu miasta (gminy) albo policji lub straży pożarnej (można także zadzwonić pod numer alarmowy 112),
  • powstrzymać się od dotykania martwego zwierzęcia i pozostawić je w miejscu znalezienia.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.