Jak cię widzą…

OTWOCK: OWOCNY ROK BIBLIOTEKI.

Początek roku sprzyja różnym podsumowaniom i snuciu planów na kolejne 12 miesięcy. Bilans zrobiła m.in. Miejska Biblioteka Publiczna w Otwocku, która ma za sobą remonty i zmiany w kilku swoich filiach.

PRZEMEK SKOCZEK

Walka na froncie czytelnictwa wymaga różnych środków. W przypadku bibliotek to oczywiście zapewnienie dostępu do najnowszych, najbardziej wartościowych i ciekawych tytułów, ale też odwaga w proponowaniu nowych narzędzi, rozszerzanie oferty i dbałość o estetykę. Ta ostatnia jest oczkiem w głowie obecnej dyrektor Anny Kwaśniewskiej, która postanowiła wnętrza wiekowych często lokali ubrać w kolory i światło.

– To był rok stojący pod znakiem zmian wizualnych. W naszej bibliotece dzieje się wiele ciekawych rzeczy. Organizujemy spotkania z autorami, warsztaty dla dzieci, działają Dyskusyjny Klub Książki i kółko poetyckie. Jednak centrala i filie nie przyciągały czytelników swoim wyglądem. Przez lata funkcjonowania bez remontów czas się w nich zatrzymał. Brakowało warunków do realizacji nowych funkcji. Żadne przemeblowania i dekorowanie nie mogły odwrócić uwagi od wypłowiałych ścian i wysłużonych mebli. Poprawa estetyki i funkcjonalności pomieszczeń była konieczna. O te zmiany upominali się zresztą sami czytelnicy – podkreśla dyrektor biblioteki.

Skala potrzeb była ogromna, ponieważ niektóre obiekty nie były remontowane od wielu lat. W Filii nr 7 przy ul. Warszawskiej (pod klubem Smok) pojawiły się nowe okna, drzwi, podłogi i zaplecze. Zadbano o nową kolorystykę i wyposażenie, takie jak: kącik dziecięcy czy stanowiska komputerowe z nowym sprzętem. Tam bezcenne było wsparcie Otwockiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Rewolucja spotkała też najbardziej zaniedbaną Filię nr 5 w Mlądzu, gdzie zmieniło się wszystko: podłogi, ściany, meble.

– Muszę zaznaczyć, że rada miasta pozytywnie odniosła się do naszej prośby o przywrócenie dotacji i po zapoznaniu się ze stanem naszych pomieszczeń przyznała dodatkowe pieniądze. To pozwoliło nam skutecznie działać. Największą nagrodą jest radość dzieciaków, które są zachwycone nowym miejscem i coraz chętniej odwiedzają bibliotekę, a nawet odrabiają tu lekcje i uczą się – przyznaje Anna Kwaśniewska. – Z myślą o dzieciach przystąpiliśmy też do aranżacji specjalnego pokoju w Filii nr 3 przy ul. Żeromskiego. Tu pracownicy sami wykonali remont, tworząc bajkową przestrzeń do gier planszowych i Play Station 4 – dodaje.

Remont nie ominął również centrali przy ul. Andriollego, choć zaplanowany był na mniejszą skalę. Wymieniono okna, odmalowano ściany i sufity, wcześniej je odgrzybiając i zabezpieczając. Pojawiła się nowa podłoga i na nowo funkcjonalnie zaaranżowana przestrzeń. Doposażenie było możliwe dzięki realizacji projektu „Nowoczesna przestrzeń kultury”, na który biblioteka otrzymała finansowanie w ramach budżetu obywatelskiego z 2016 roku.

– Centrala i filie biblioteki oprócz książek zyskały również nowoczesne urządzenia wielofunkcyjne do drukowania i kopiowania, system nagłaśniający, urządzenie projekcyjne, krzesła, kilka nowych komputerów – wymienia Anna Kwaśniewska.

– Księgozbiór biblioteczny w wymienionych filiach liczy ponad 62 tysiące woluminów. Można sobie wyobrazić, jaką pracę należało wykonać, aby przygotować wszystkie pomieszczenia do remontu. To zadanie spoczęło na barkach naszej bibliotecznej załogi, której pragnę gorąco podziękować za czynne uczestniczenie w remoncie. Dziękuję również wszystkim, którzy przyczynili się do jego sfinansowania. A czytelnikom za cierpliwość w oczekiwaniu na otwarcie poszczególnych filii i za miłe słowa uznania, które docierają do mnie po zakończeniu prac – dodaje.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.