Urodziny przez cały rok

470-LECIE NADANIA PRAW MIEJSKICH.

W tym roku Karczew obchodzi 470. rocznicę nadania praw miejskich. Na cały rok zaplanowano wiele ciekawych przedsięwzięć, wydarzeń i imprez, które pozwolą w szczególny sposób uczcić jubileusz przypadający w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

SYLWIA WYSOCKA

Przygotowania do obchodów 470-lecia nadania praw miejskich rozpoczęły się w Karczewie już w ubiegłym roku. Pod koniec września burmistrz powołał specjalny komitet organizacyjny obchodów, którego celem było koordynowanie wszystkich wydarzeń zwią- zanych z uroczystościami. W składzie komitetu znalazło się osiem osób: burmistrz Dariusz Łokietek (przewodniczący), dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury Anna Zakrzewska, prezes stowarzyszenia Klub Kobiet Jolanta Wojda, przewodnicząca komisji ds. oświaty, kultury i sportu Anna Osial, dyrektor Zespołu Szkół w Karczewie Ewa Kowalik, sekretarz gminy Krzysztof Szczegielniak, Tadeusz Marton z Towarzystwa Przyjaciół Karczewa oraz Artur Seredyn – dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. W przygotowywanie wydarzeń włą-czyło się wiele osób, placówek i instytucji, np. szkoły, przedszkola, parafie i organizacje pozarządowe.

Kalendarz jubileuszowych wydarzeń jest bogaty. W każdym miesiącu będą odbywać się imprezy, które mają nawiązywać do urodzin. Część wydarzeń to tak naprawdę cykliczne imprezy, jednak teraz będą one miały bardziej uroczystą oprawę także z uwagi na przypadające w tym roku 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości. W kalendarzu znalazły się oczywiście również wydarzenia zaplanowane szczególnie z okazji 470-lecia miasta.

Oficjalnym rozpoczęciem obchodów i w pewnym sensie ich kulminacją, bo termin zbiega się z datą sejmu w Piotrkowie z 1548 roku (czytaj w ramce), będą wydarzenia zaplanowane na 21 stycznia. Odbędzie się wtedy uroczysta sesja rady miejskiej, podczas której wręczone zostaną specjalne odznaczenia osobom zasłużonym dla Karczewa. W kolejnych miesiącach pod hasłem urodzin miasta zaplanowano wiele rozgrywek sportowych, konkursów, spotkań, wystaw, wykładów i koncertów. W tym roku szczególną oprawę będą miały Dni Karczewa (15-17 czerwca), podczas których wystąpi zaproszona gwiazda.

Zaplanowano także kilka wydarzeń, które będą trwać przez cały rok. To ciekawe inicjatywy, bo zaangażowane w ich realizację są m.in. szkoły czy takie organizacje jak Klub Honorowych Dawców Krwi. W ramach tych działań powstanie np. specjalny jubileuszowy profil na Facebooku, na którym umieszczane będą na bieżąco informacje z przebiegu obchodów i prezentacje multimedialne: co warto zobaczyć w Karczewie, historia nazw miejscowości w gminie Karczew czy legenda o godle Karczewa.

Komentarz:

Dariusz Łokietek, burmistrz Karczewa

 • Obchody 470-lecia nadania praw miejskich rozpoczynamy 21 stycznia uroczystą sesją rady miasta. We współpracy z radnymi i dyrektorami gminnych jednostek opracowaliśmy program obchodów, który obejmuje imprezy odbywające się przez cały rok. Zależy nam raczej na wielu wydarzeniach niż na jednorazowych fajerwerkach. Z okazji jubileuszu mieszkańcom, miastu i całej gminie życzę harmonijnego rozwoju, który wpłynie na lepszy standard życia. Życzę poprawy świadczonych usług komunalnych oraz wielu kolejnych inwestycji infrastrukturalnych, m.in. poprawy stanu dróg. Życzę większego zaangażowania mieszkańców w życie społeczne naszej małej ojczyzny. Nasza gmina ma duży potencjał i wszystkim nam powinno zależeć na jego jak najlepszym wykorzystaniu. Liczę na owocną współpracę ze wszystkimi środowiskami. Duży potencjał drzemie w lokalnych przedsiębiorcach. Ich wiedza i doświadczenie biznesowe mogą być bardzo pomocne w rozwiązywaniu problemów. Bogaty mieszkaniec to zasobna gmina.

Krótka historia

 • Karczew, który w 2018 r. świętuje 470-lecie nadania praw miejskich, należy do najstarszych historycznych ośrodków miejskich południowego Mazowsza. Powstanie i rozwój zawdzięcza dogodnemu położeniu na niewielkim wzniesieniu nad wąskim korytem Wisły, w pobliżu ważnych dróg handlowych. Od przełomu XIV i XV wieku przez blisko 200 lat właścicielami tutejszych wsi byli Karczewscy. Na sejmie w Piotrkowie 21 stycznia 1548 r. bracia Jan i Franciszek Karczewscy uzyskali od Zygmunta Starego przywilej pozwalający im „… aby wieś swoją dziedziczną Karczew zwaną, w powiecie czerskim leżącą, zamienili na miasto”. Nadanie praw miejskich i związane z tym przywileje, np. organizowania targów i jarmarków, a także zwolnienie przez 20 lat z podatków osiedlających się tu mieszkańców doprowadziły do rozwoju osady i okolicznych wiosek. Jednak w 1869 r. Karczew utracił prawa miejskie. W 1958 r. zyskał status osiedla, a w 1959 r. ponownie otrzymał status miasta.

Wybrane* wydarzenia roku jubileuszowego

 • styczeń
  19.01. Centrum Historyczne Ziemi Karczewskiej „Stara Plebania” – otwarcie wystawy starych dokumentów z okazji 470-lecia nadania Karczewowi praw miejskich.
  21.01. kościół pw. św. Wita, urząd miejski – uroczysta msza święta, koncert zespołu artystycznego Wojska Polskiego, uroczysta sesja rady miejskiej, wręczenie odznaczeń, spektakl „Historia Karczewa na wesoło”.
 • marzec
  08.03. Klub Kobiet MGOK – warsztaty Portret Kobiety Karczewskiej.
  23.03. Biblioteka w Karczewie – „Historia Karczewa wierszem pisana” – wieczór poezji amatorskiej poświęconej Karczewowi.
 • kwiecień
  20.04. Biblioteka w Karczewie – Album rodzinny miasta i gminy Karczew: miejsca, ludzie, zdarzenia, instytucje w starych i nowych fotografiach oraz w prasie historycznej
  – wykład i fotocast Macieja Trzaskowskiego.
  kwiecień/maj. Klub Grota – konkurs plastyczny „Karczew pocztówką malowany”
 • maj
  20.05. Szkoła Podstawowa w Nadbrzeżu – konkurs plastyczny „Karczew wczoraj, dziś i jutro”.
  20.05. Biblioteka w Karczewie – „Rękodzieło nasze hobby” – prezentacja prac rękodzielników z gminy.
  25.05. Urząd miejski – rozstrzygnięcie konkursu „Moja mała ojczyzna” edycji pt. „Swojemu miastu na urodziny – z życia Karczewa – scenka historyczna”.
 • czerwiec – Dni Karczewa
  15.06. Rynek Zygmunta Starego – utworzenie napisu „470 lat”, uroczysty przemarsz uczniów z transparentami zawierającymi ułożone przez dzieci hasła i rymowanki na temat Karczewa.
  15.06. MGOK – wieczornica poetycka, finał XXIX ogólnopolskiego konkursu Jana Krzewniaka.
  16.06. MOSIR – Karczewski Bieg Uliczny (dystans 5 km).
  16.06. Rynek w Karczewie – polonez z epoki Zygmunta Starego w wykonaniu uczniów, finał Gminnego Konkursu Piosenki, występy estradowe; MGOK – wystawa TPK „Rodziny karczewskie”, Rynek Zygmunta Starego.
 • lipiec
  17.07. kościół pw. św. Wita – msza św. w intencji mieszkańców; Rynek Zygmunta Starego – występy estradowe, biblioteka – wystawa zbiorów poświęconych miastu.
 • sierpień
  15.08. bunkry na Dąbrowieckiej Górze – konkurs cyklistów: przejazd rowerem wyznaczonej trasy i wykazanie się w punktach kontrolnych wiedzą o Karczewie.
 • październik
  15.10. SP w Glinkach – posadzenie drzewa i zakopanie kapsuły czasu.
  27.10. biblioteka w Karczewie – wykład dr. Maurycego Stanaszka – pochodzenie ludności nadwiślańskiego Urzecza.
 • listopad
  15.11. SP w Glinkach – „Moja mała ojczyzna w obiektywie” – gminny konkurs fotograficzny.
  klub Grota – Benefis Karczewa – jesienny wieczór z poezją z udziałem młodzieżowej grupy teatralnej pod kierunkiem Urszuli Trzaskowskiej.
 • grudzień
  14.12. biblioteka w Karczewie – „Strofy o Karczewie” – wieczór poetycki w wykonaniu aktorów Amatorskiego Teatru „Karta”.
  15.12. Rynek Zygmunta Starego – „Karczewskie Boże Narodzenie” – kolędowanie na rynku.

*pełen kalendarz wydarzeń można znaleźć w specjalnej edycji Informatora Karczewskiego wydanego przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Karczewie (także w wersji elektronicznej dostępnej na stronie http://www.mgok.karczew.pl). Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian w programie.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.