Ciemne strony miasta

JÓZEFÓW: UCZNIOWIE CZUJĄ SIĘ MNIEJ BEZPIECZNIE.

Podsumowano wyniki corocznej ankiety dotyczącej bezpieczeństwa, przeprowadzonej wśród młodych mieszkańców Józefowa. Wyniki nie są zbyt optymistyczne. Coraz więcej uczniów przyznaje, że w mieście są miejsca, w których nie czują się bezpiecznie. Najmniejsze poczucie bezpieczeństwa ma młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 2.

SYLWIA WYSOCKA

Ankiety już od kilku lat przeprowadzane są wśród uczniów wszystkich trzech józefowskich szkół. W roku szkolnym 2017/18 w sondażu wzięło udział w sumie 309 uczniów (z klas szóstych w przypadku SP nr 1 i 2 oraz klasy drugiej gimnazjum w Szkole Podstawowej nr 3).

Obraz miasta, który wyłania się z ankiet, z jednej strony napawa optymizmem. Uczniowie czują się bezpiecznie w swoich szkołach, mają coraz większe zaufanie do wychowawców i pedagogów. Ale z drugiej strony niepokoić może wzrastająca liczba miejsc, które młodzież wskazuje jako niebezpieczne. Spośród uczestniczących w ankiecie uczniów „Dwójki” aż 67 proc. uważa, że w Józefowie są takie miejsca. U tych uczniów w ciągu roku nastąpił też wzrost poczucia zagrożenia w drodze do i ze szkoły. W pozostałych szkołach ten odsetek też nie jest mały – podobnie uważa 41 proc. uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 i 33,8 proc. uczniów „Jedynki”.

To duża zmiana w stosunku do ubiegłego roku, kiedy to we wszystkich trzech placówkach tylko około 35 proc. ankietowanych wskazywało, że na terenie miasta są miejsca mało bezpieczne.

Niebezpieczne drogi i przejścia

Gdzie młodzież nie czuje się bezpiecznie? Na liście znalazły się m.in. okolice dwóch dróg wojewódzkich nr 801 i 721. W przypadku drogi nr 721 (ul. Jarosławska) chodzi konkretnie o „dzikie” przejście dla pieszych przy hotelu Holiday Inn.

– Dzieci często korzystają z dostępnej w hotelu bazy sportowej oraz z terenów rekreacyjnych nad Świdrem. Problem w tym, że tam nie ma żadnego przejścia dla pieszych. W przypadku drogi nr 801 (ul. Nadwiślańska) o poczuciu braku bezpieczeństwa mówią zwłaszcza uczniowie mieszkający w Górkach i dojeżdżający do szkoły rowerami. Nie mają oni możliwości wyjazdu z ul. Wyszyńskiego na ul. Nadwiślańską. Korzystają wprawdzie z przejścia dla pieszych, ale jeżdżący tamtędy kierowcy często nie respektują praw przechodniów – relacjonują pedagogowie szkolni, którzy przeprowadzali ankiety.

Rozwiązaniem w tej sytuacji mogłoby być wytyczenie przejścia przy ul. Jarosławskiej i budowa sygnalizacji świetlnej przy ul. Nadwiślańskiej, o co miasto zabiega w Zarządzie Dróg Wojewódzkich. –

Na pewno ważne jest, aby dotyczące dróg wnioski z ankiety zostały przekazane przez szkoły radzie miasta. Wkrótce radni spotkają się z przedstawicielami Zarządu Dróg Wojewódzkich. Mam nadzieję, że to będzie dodatkowy argument za tym, żeby przyspieszyć działania na tych ulicach – mówi radna Anna Masik.

Kolejnym miejscem na drogowej mapie Józefowa, które młodzi mieszkańcy uważają za niebezpieczne, jest przejście dla pieszych w rejonie ulic Zawiszy i Granicznej. – Tu rozwiązaniem może być namalowanie czerwonych pasów – podpowiada Mirosław Kułak, komendant straży miejskiej w Józefowie.

– Na pobliskich przejściach pasy są w ten sposób zaznaczone i to się sprawdza – dodaje. Jednak nie tylko okolice dróg i przejść dla pieszych wzbudzają niepokój młodzieży. Jako miejsca niebezpieczne uczniowie wskazali np. warsztaty samochodowe, których pracownicy lub klienci zaczepiają uczennice, a także skatepark, gdzie przebywają dorośli i starsza młodzież kryjący się za rampą w miejscu niewidocznym dla miejskiego monitoringu.

Edukacja i poradnik

Wyniki ankiety zostały omówione 9 stycznia w obecności pedagogów szkolnych, komendanta policji w Józefowie oraz komendanta straży miejskiej podczas posiedzenia komisji przestrzegania prawa i porządku publicznego. Radni przekazali przedstawicielom służb mundurowych informacje o miejscach, które młodzi mieszkańcy uważają za szczególnie niebezpieczne, prosząc o przyjrzenie się im i ewentualne podjęcie stosownych działań. Po zapoznaniu się z wynikami ankiet radni zdecydowanie opowiadają się także za szerszą edukacją dotyczącą zasad ruchu drogowego poprzez prowadzenie różnych form zajęć w szkołach i na terenie miasta oraz opracowanie poradnika, jak poruszać się rowerem po Józefowie.

Wyniki ankiety

przeprowadzonej w roku szkolnym 2017/18 (wybrane elementy):

 

Komentują pedagogowie szkolni

  • Małgorzata Wargocka, SP nr 1
    Wyniki ankiety są dla nas zadowalające i optymistyczne. Poczucie bezpieczeństwa uczniów jest na bardzo wysokim poziomie. Nie obserwujemy u nas większych problemów.
  • Sylwia Lenarcik, SP nr 2
    Poziom bezpieczeństwa na terenie szkoły jest bardzo wysoki, zaobserwowaliśmy jednak, że uczniowie wskazują w mieście więcej miejsc, które uznają za niebezpieczne. Aż 67 proc. uczniów przyznaje, że w Józefowie są takie miejsca. Pocieszające jest to, że cały czas rośnie rola wychowawcy, pedagoga i psychologa szkolnego – dzieci mają do nich zaufanie i zgłaszają tym osobom problemy.
  • Katarzyna Pietryka, SP nr 3
    Możemy być zadowoleni z osiągniętych wyników. Poziom bezpieczeństwa w szkole i poza nią jest bardzo wysoki. Zmienił się diametralnie poziom bezpieczeństwa na lekcjach wychowania fizycznego – konkretnie dotyczy to zajęć na basenie. Trudno powiedzieć, z czego to wynika, bo nauczyciele i opiekunowie nie zgłaszają żadnych niebezpiecznych sytuacji, więc być może powodem jest wskazywana przez dzieci w rozmowach ogólna niechęć do aktywności fizycznej.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.