Autostrada dla pieszych i rowerów

WIĄZOWNA: RUSZYŁA SUPERINWESTYCJA.

Jeden kilometr będzie kosztował prawie 700 tys. zł! Ale to ma być prawdziwa autostrada dla pieszych i cyklistów, która zostanie wybudowana od Józefowa do granicy z gminą Halinów. Chodnik i asfaltowa ścieżka będą miały ponad 10 km długości. Koszt inwestycji to około 7 mln zł.

AGNIESZKA JASKULSKA

Miłośnicy dwóch kółek i długich spacerów mają powody do radości. Gmina Wią-zowna jako jedna z pierwszych rozpoczęła budowę superścieżki dla pieszych i rowerzystów, która powstanie wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 721 od granicy z Józefowem do granicy z gminą Halinów. Kilka dni temu firma Tomiraf rozpoczęła prace przygotowawcze przy ul. Wiązowskiej na wysokości mostu na rzece Mieni. Obejmują one m.in. wycinkę drzew, roboty ziemne i rozbiórkowe. Już wkrótce budowa tej rowerowej autostrady ruszy pełną parą!

Kierowcy mogą spać spokojnie, bo droga wojewódzka nr 721 (ul. Wiązowska), która łączy Józefów z krajową Trasą Lubelską (krajowa „Siedemnastka”) i Wiązowną, będzie przejezdna. – Na niektórych etapach inwestycji mogą wystąpić utrudnienia dla kierowców, np. ograniczenie prędkości czy w niektórych miejscach ruch wahadłowy, ale droga nie zostanie zamknięta i będzie można nią płynnie przejechać – zapewnia Stanisław Pawlak, dyrektor Rejonu Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich Otwock-Piaseczno.

Niedługo wykonawca zacznie budowę superścieżki, która miejscami będzie liczyła prawie cztery metry szerokości! – Cykliści powinni być zadowoleni, bo trasa dla dwóch kółek będzie asfaltowa. Obok znajdzie się szeroki chodnik dla pieszych – podkreśla Stanisław Pawlak. Ponad 10-kilometrowa trasa pieszo-rowerowa będzie wiodła przez całą gminę Wiązowna. Od mostu na Mieni (na granicy Józefowa i Wiązowny) superścieżka przetnie krajową „Siedemnastkę”, dalej poprowadzi ul. Lubelską w kierunku mostu i Urzędu Gminy w Wiązownie, potem skręci w ul. Boryszewską i będzie wiodła przez Stefanówkę, Boryszew, Golice, Duchnów, a zakończy się na granicy z gm. Halinów, niedaleko trasy A2 (Terespolska). Rowerowa inwestycja pominie jednak samo skrzyżowanie drogi 721 z krajową „Siedemnastką”, bo Trasa Lubelska za jakiś czas będzie przebudowywana.

Autostradę dla pieszych i rowerzystów w gminie Wiązowna wybudują dwa przedsiębiorstwa. Firma Tomiraf, która kilka dni temu rozpoczęła prace przygotowawcze, wykona około pięciu kilometrów superścieżki, ale na dwóch odcinkach. Pierwszy od mostu na Mieni aż do Trasy Lubelskiej oraz drugi – od strony gminy Halinów. Natomiast środkową, najtrudniejszą część inwestycji rowerowej, wybuduje Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów z Mińska Mazowieckiego. Powstanie ponad 10-kilometrowej superścieżki na terenie gminy Wiązowna będzie kosztowało około 7 mln zł.

– Inwestycja obejmuje nie tylko budowę chodnika i asfaltowej ścieżki rowerowej, ale również przeprowadzenie wielu innych robót, m.in. budowę zatok autobusowych wraz z wiatami, wjazdów na posesje czy odwodnienia – wylicza Stanisław Pawlak z Zarządu Dróg Wojewódzkich Otwock-Piaseczno. I podkreśla, że inwestycja zwiększy bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów, których na ruchliwych drogach jest coraz więcej.

Najdłuższa ścieżka w powiecie

  • Rowerowe trasy połączą się i będzie to najdłuższa w powiecie otwockim ścieżka rowerowa. Cztery gminy powiatu otwockiego (Wiązowna, Józefów, Otwock i Karczew) wspólnie z Sulejówkiem i Halinowem dostały na ten cel prawie 27 mln zł unijnego dofinansowania. Cała inwestycja będzie kosztować ponad 40 mln zł. Rowerowa autostrada powstaje w ramach projektu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego. Na terenie czterech gmin w powiecie otwockim zostanie wybudowanych prawie 30 km ścieżek. Liderem projektu jest samorząd Józefowa. Ścieżki rowerowe i ciągi pieszo-rowerowe powstaną tuż przed wakacjami.
  • W Otwocku ścieżki zostaną wybudowane przy ulicach: Narutowicza, Kraszewskiego, Turystycznej, Majowej, Przewoskiej, Armii Krajowej i Tatrzańskiej.
  • Józefów wzbogaci się o nowe ścieżki przy ulicach: Nadwiślańskiej, Granicznej, Skorupki, Wyszyńskiego, Sikorskiego, Piłsudskiego i Jarosławskiej.
  • W gminie Karczew trasy rowerowe będą przebiegały wzdłuż ulic: Piłsudskiego, Otwockiej, Bohaterów Westerplatte, Miziołka, Hallera i ks. Wyszyńskiego.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.