Będzie migać aż miło

BEZPIECZNIEJ NA PRZEJŚCIU PRZY OKS-IE.

Przejście przez ul. Ślusarskiego przy skrzyżowaniu z ul. Karczewską, gdzie znajduje się też ścieżka rowerowa, wyposażono w poprawiający bezpieczeństwo znak aktywny. Od jakiegoś czasu nie działa on poprawnie, dlatego interweniowaliśmy w tej sprawie w urzędzie.

PRZEMEK SKOCZEK

To miejsce jest dość niebezpieczne. Spory ruch, pędzący rowerzyści nieraz zapominający o zachowaniu ostrożności, ograniczona przez żywopłoty widoczność – to wszystko sprawia, że skrzyżowanie ulic Ślusarskiego i Karczewskiej należało lepiej oznaczyć. Dlatego postawiono tam tzw. znak aktywny. To rozwiązanie stosuje się w miejscach szczególnie niebezpiecznych. Jak ono działa?

Znak jest wyposażony w czujniki i sygnalizatory, które wzbudzają się, gdy do skrzyżowania zbliża się samochód, rower albo pieszy. Kierowca dojeżdżający do przejścia i ścieżki jest więc ostrzegany o tym, że ktoś idzie lub jedzie. I odwrotnie – piesi i rowerzyści dostają wyraźny sygnał, jeśli zbliża się auto. Zastosowanie technologii LED sprawia, że znak nie potrzebuje tyle energii, co zwykłe żarówki halogenowe. Jest przy tym zasilany bateriami słonecznymi. Tyle teorii, bo w praktyce sygnalizatory na otwockim przejściu pozostają martwe i ciemne. Czyżby w pochmurne, zimowe dni bateria słoneczna była bezużyteczna?

– Zgłosiliśmy ten problem wykonawcy, firmie Domino. Nie wiem, jakiego rodzaju problem wystąpił. Oni muszą sobie z tym poradzić i zapewniano mnie, że zrobią to wkrótce, może nawet jeszcze dziś – poinformował w rozmowie z „Linią” w miniony piątek Andrzej Hałaczkiewicz, naczelnik wydziału gospodarki komunalnej w otwockim urzędzie.

Jeśli firma Domino wywiąże się z obietnicy, być może problem został już rozwiązany, a artykuł, który Państwo czytacie, jest nieaktualny. W tym przypadku będzie to dla nas jednak wyłącznie powód do radości. Warto dodać, że choć inwestorem było miasto, znajdujący się przy powiatowej drodze sygnalizator został już oficjalnie przekazany pod kuratelę Zarządu Dróg Powiatowych. Od teraz to ta instytucja będzie odpowiadała za jego sprawne funkcjonowanie.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.