Chiński gang rozbity w Józefowie

CELEBRYTKA Z „TAŃCA Z GWIAZDAMI” WŚRÓD PRZESTĘPCÓW.

Antyterroryści zlikwidowali grupę przestępczą, która wyłudziła ponad 1 mln 800 tys. euro. Gangsterzy urządzili sobie centrum dowodzenia w jednej z luksusowych posiadłości w Józefowie. O kierowanie międzynarodowym gangiem jest podejrzana Izabela M., modelka i tancerka znana z udziału w „Tańcu z gwiazdami”. Celebrytka została zatrzymana wraz z 47 innymi członkami grupy.

AJKA

Sceny jak z filmu rozegrały się na jednej z posiadłości przy ul. Willowej w Józefowie. To tu przestępcy urządzili sobie jedno z centrów dowodzenia. Policjanci od dawna rozpracowywali sieć powiązań bandy, która specjalizowała się w wyłudzaniu pieniędzy od Chińczyków. Członkowie gangu kompletnie nie spodziewali się policyjnej obławy. W czwartek, 18 stycznia w pobliżu willi zaroiło się od służb mundurowych i uzbrojonych po zęby jednostek specjalnych. Funkcjonariusze wrzucili do środka m.in. granaty hukowe i spektakularnie wkroczyli do willi. – Na ziemię! Policja! Nie ruszać się! – krzyczeli mundurowi. Zaskoczeni przestępcy nawet nie drgnęli.

W tym samym czasie policja zorganizowała jeszcze naloty w kilku innych miejscach w kraju, m.in. w Konstancinie, Lublinie i Krakowie, gdzie zatrzymano pozostałych członków bandy. W luksusowych domach wynajmowanych na terenie całej Polski prowadzone były centra komunikacji teleinformatycznej. Przebywający w nich członkowie grupy pośredniczyli w dokonywaniu oszustw.

Polscy przestępcy działający metodą „na wnuczka” i „na policjanta” doczekali się naśladowców z Dalekiego Wschodu. Grupa specjalizowała się w wyłudzaniu pieniędzy od Chińczyków w podobny sposób. Oszukani „na policjanta” Chińczycy mieli przelać na konta przestępców ponad 1 mln 800 tys. euro. – Sprawcy stosowali różne socjotechniki, dzięki którym pokrzywdzeni wykonywali przelewy bankowe na rachunki wskazywane przez sprawców – informuje mł. insp. Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy Komendy Głównej Policji. – Pokrzywdzeni byli wprowadzani w błąd co do rzekomo prowadzonych przeciwko nim postępowań karnych – tłumaczy mł. insp. Ciarka. W ten sposób członkowie grupy od 2016 roku do połowy stycznia wyłudzili od Chińczyków co najmniej 1 mln 800 tys. euro (to ponad 7 mln 200 tys. zł).

– Zatrzymano w sumie 50 osób. 48 z nich to Chińczycy, pozostałe dwie to Polacy – informuje Prokuratura Krajowa w Warszawie. Na terenie Lublina zatrzymano główną organizatorkę przestępczej działalności Izabelę M., która w 2006 roku brała udział w „Tańcu z gwiazdami”. Tancerka i modelka pozowała również w rozbieranych sesjach dla „Playboya”. – Przy Izabeli M. zabezpieczono 100 tys. zł – informuje Komenda Główna Policji. Kobieta składała już wyjaśnienia. Usłyszała w sumie osiem zarzutów – oszustw oraz udziału w grupie przestępczej. Nie przyznała się do zarzucanych jej czynów.

– Na terenie Konstancina zatrzymano 14 osób, obywateli Tajwanu, w tym dwie kobiety. Podczas przeszukań zabezpieczono m.in. karabin M16 oraz dubeltówkę – wylicza mł. insp. Mariusz Ciarka. Natomiast w willi w Józefowie zatrzymano 34 obywateli Tajwanu, w tym sześć kobiet i głównego lidera grupy przestępczej. To m.in. stąd kilkudziesięciu obcokrajowców codziennie wydzwaniało do Chińskiej Republiki Ludowej, wyłudzając pieniądze. Członkom bandy grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Spektakularną obławę na międzynarodową grupę przestępczą, która oszukiwała Chińczyków metodą „na policjanta“, przeprowadzili funkcjonariusze m.in. Biura do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji przy współpracy z policjantami Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie oraz Biura Operacji Antyterrorystycznych KGP, Samodzielnych Pododdziałów Antyterrorystycznych Policji (SPAP) w Warszawie, Radomiu, Białymstoku i Łodzi.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.