Najpierw wytną, potem posadzą

Grzyb pustoszy drzewostan.

Trwa wycinka ponadstuletniego lasu przy drodze z Dąbrówki do Starej Wsi. – Wszystkie sosny są chore i musimy je wyciąć. W ich miejsce posadzimy nowe drzewa – zapewnia w rozmowie z „Linią” Artur Dawidziuk, nadleśniczy Nadleśnictwa Celestynów.

ARTUR KUBAJEK

To kolejny etap odbudowy drzewostanu, który został zaatakowany przez największego wroga lasów – hubę korzeniową.

– Las w Dąbrówce jest stary. Rosną tam 140-160-letnie sosny. Niestety, są one prawie w całości zaatakowane przez chorobę, więc nie pozostaje nam nic innego, jak dokonać przebudowy drzewostanu –wyjaśnia nadleśniczy Dawidziuk.

Obszary leśne przeznaczone do wycinki wyznaczono po badaniach przeprowadzonych przez ekspertów z Zakładu Ochrony Lasu z Łodzi. Niestety, diagnoza jest jednoznaczna – las trzeba niemal od podstaw odbudować.

W ubiegłym roku Nadleśnictwo Celestynów wycięło dotknięte chorobą drzewa na obszarze blisko dwóch hektarów. W tym roku prace przy odbudowie drzewostanu są prowadzone po drugiej stronie drogi powiatowej
łączącej Starą Wieś z Dąbrówką.

– Zakres wycinki będzie szerszy niż w ubiegłym roku. Zaatakowany przez grzyby drzewostan będzie wycięty na łącznej powierzchni blisko sześciu hektarów. Wiosną teren zrębu zostanie zaorany, będą również posadzone nowe drzewa – mówi nadleśniczy Dawidziuk.

Jak przekonują leśnicy, sosny muszą być wycięte również ze względów bezpieczeństwa. – Zaatakowane chorobą drzewa są zagrożeniem dla miłośników spacerów oraz mieszkańców dojeżdżających do sąsiadujących z lasem domów. Przy silniejszym wietrze sosny łatwo się łamią i mogłoby dojść do tragedii – tłumaczy Artur Dawidziuk. – Mieszkańcy Dąbrówki i Starej Wsi wielokrotnie zwracali się do nas z wnioskiem o wycięcie zagrażających im i ich domom suchych drzew – dodaje nadleśniczy.

Wycinany drzewostan w większości zostanie przeznaczony do celów opałowych, część będzie sprzedawana jako papierówka. – Mieszkańcy będą mogli nabyć drewno opałowe po okazyjnej cenie – informuje Artur Dawidziuk.

Jak zapowiada nadleśniczy, wiosną na zeszłorocznym zrębie będą sadzone drzewa. – Zapraszamy mieszkańców do wspólnego sadzenia nowego lasu. O dacie spotkania poinformujemy na łamach prasy i w mediach społecznościowych – mówi nadleśniczy.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.