Nielegalne ciuchy na ulicach

 Kiedy znikną pojemniki na używaną odzież?

Od ponad roku stoją na terenach miasta nielegalnie, bez żadnej umowy. Do tej pory nie zostały usunięte, a nawet ich przybywa. Czy problem pojemników na używaną odzież zostanie w końcu skutecznie rozwiązany?

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Pod koniec września 2016 roku otwoccy radni nie zgodzili się, żeby prezydent przedłużył umowę dzierżawy firmie, która na należących do miasta terenach ustawia pojemniki na używaną odzież. Do kasy Otwocka z tego tytułu trafiało jedynie 13 zł netto rocznie za jeden kontener. Radnym chodziło też o poprawę estetyki miejskich ulic. Pojemniki często są niszczone, przewracane, a nawet podpalane.

Od tego czasu minął ponad rok, a kontenery jak stały, tak stoją. A nawet ich przybywa.

– Czy w jakiś sposób miasto to kontroluje? Widziałem miejsca, w których nie było pojemników, a teraz stoi jeden albo nawet już dwa – poruszył sprawę na komisji budżetu i inwestycji 29 stycznia radny Andrzej Sałaga.

– Ponownie zwróciliśmy się do firmy o ich usunięcie z gminnych ulic – odpowiedział Andrzej Hałaczkiewicz, naczelnik wydziału gospodarki komunalnej w urzędzie miasta. Dodał, że część kontenerów stoi na terenach prywatnych lub w pasie drogi, której zarządcą jest powiat, i wtedy to nie urząd miasta odpowiada za ich usunięcie.

– Te pojemniki są zlokalizowane w różnych miejscach, nie tylko na terenach gminnych. Żadna firma nie ma z miastem podpisanej umowy. Zgodnie z opinią prezydenta będziemy działali tak, aby pojemniki zniknęły z krajobrazu Otwocka. Możemy to skutecznie robić tylko na terenach należących do miasta. W przypadku pasów powiatowych i  terenów prywatnych takiej możliwości nie ma – zaznaczył naczelnik.

Trudno nie przyznać, że idzie to jednak dość opieszale. Mijają kolejne miesiące, a efektów tych działań brak.

– Czy macie państwo jakiś termin, do kiedy zakończycie całą procedurę i w sposób rygorystyczny wyegzekwujecie porządek? To spowoduje, że miejski krajobraz zmieni się na lepsze – dopytywał radny Sałaga. – Firmy, które ustawiły pojemniki na terenie miasta, zostaną wezwane do jak najszybszego (kwestia dwóch tygodni) ich usunięcia. Pytanie, co gdyby po tym terminie pojemniki nadal stały. Musimy sprawdzić, jak wygląda procedura pozwalająca na ich skuteczne usunięcie – odpowiedział Hałaczkiewicz.

W tej sytuacji przewodniczący rady miasta zgłosił inny pomysł. – Proponuję, żeby zostawić te pojemniki, zmienić uchwałę o stawkach za zajęcie pasa drogowego w celu prowadzenia robót na taką, która jest odpowiednia. A potem trzeba zrobić zdjęcia, poczekać pół roku, wezwać firmę do zapłaty, a następnie oddać sprawę do komornika – zaproponował Jarosław Margielski.

W odpowiedzi naczelnik zwrócił uwagę, że nie wszystkie kontenery na odzież stoją w pasie drogi. Jeśli chodzi o stawkę, to w przypadku zajęcia pasa drogowego obecnie wynosi ona 50 gr za metr kw. za dzień.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.