Skuter za PIT

Płać podatki tu, gdzie mieszkasz!

Zbliża się termin złożenia rocznej deklaracji PIT. Rozliczysz się w Karczewie? Możesz wygrać atrakcyjną nagrodę! Trwają właśnie prace nad regulaminem loterii, w której mieszkańcy Karczewa rozliczający się w swojej gminie będą mogli wygrać np. skuter.

SYLWIA WYSOCKA

O pomyśle, który zgłosił radny Michał Rudzki, pisaliśmy niedawno na łamach „Linii”. Radny zauważył, że wielu mieszkańców Karczewa z różnych powodów wciąż rozlicza się gdzie indziej. – Ci ludzie nie do końca chyba zdają sobie sprawę z tego, że gdyby jako miejsce zamieszkania wskazali Karczew, to ich podatki zasiliłyby gminę, w której mieszkają, i można by za nie zbudować drogi, chodniki itp. –mówi radny.  Stąd wziął się pomysł, aby przy okazji rocznego rozliczenia z fiskusem nie tylko przypomnieć w kampaniach informacyjnych o tym, żeby płacić podatki tam, gdzie się mieszka, ale zachęcić do tego poprzez loterię z nagrodami.

Prace nad realizacją tego pomysłu już trwają. Konsultacji poddany został wstępny projekt regulaminu loterii, w której mieszkańcy będą mogli wygrać atrakcyjne nagrody. Szansę na wygraną będą mieli zarówno ci, którzy po raz pierwszy wskażą Karczew jako miejsce zamieszkania, jak i mieszkańcy robiący to po raz kolejny.

–Chcemy, aby pierwszą nagrodą był skuter, a oprócz niego do wygrani były jeszcze telewizor i laptop oraz
kilka nagród pocieszenia, np. powerbanki – tłumaczy w rozmowie z „Linią” radny Rudzki.

Regulamin loterii tworzy skarbnik gminy. Sprawa nie jest prosta, bo gmina musi uzyskać zezwolenie na jej organizację. – Loteria to gra losowa, w związku z czym konieczne jest uzyskanie zezwolenia dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie. Cała procedura potrwa maksymalnie dwa miesiące – informuje radny.

Do ostatecznego rozstrzygnięcia pozostaje jeszcze kwestia, czy przeprowadzić dwa losowania – jedno dla osób, które już wcześniej w zeznaniu podatkowym wskazywały Karczew jako miejsce zamieszkania, a drugie dla tych, którzy zrobią to po raz pierwszy, czy wszyscy będą mogli wziąć udział w jednym losowaniu. – Jestem za tym drugim rozwiązaniem – przyznaje Rudzki. Radny podkreśla przy tym, że w odpowiedniej rubryce mieszkańcy zaznaczaliby
tylko, czy składają PIT w Karczewie po raz pierwszy, czy kolejny.

Szacuje się, że na nagrody i opłaty związane z loterią gmina będzie musiała przeznaczyć ok. 15 tys. zł. Władze mają jednak nadzieję, że pieniądze wrócą do budżetu z nawiązką dzięki większej liczbie składanych zeznań podatkowych.

O szczegółach i terminach będziemy informować po akceptacji regulaminu loterii.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.