Świdermajery w rękach mieszkańców

Jest ratunek dla zniszczonych drewniaków.

Otwockie świdermajery nie muszą niszczeć i popadać w ruinę. Trzy drewniane budynki przy ul.Westerplatte zostaną wyremontowane po tym, jak miasto sprzeda je ich lokatorom.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Rzadko w Otwocku zdarza się, że ktoś z mieszkańców jest zainteresowany kupnem świdermajera. Taka transakcja
wiąże się z dużymi wydatkami dla nowych właścicieli, bo budynki nie są w najlepszym stanie technicznym. Lokatorzy trzech drewniaków przy ul. Westerplatte postanowili jednak zaryzykować i spróbować o nie zadbać. Zwrócili się do władz Otwocka z propozycją kupna świdermajerów, których są najemcami. Budynki należą do zasobu mieszkaniowego Zarządu Gospodarki Mieszkaniowej (ZGM).

– Chcemy, żeby to była wizytówka Otwocka, a wiemy, że miasta nie stać, aby inwestować w te budynki – mówili lokatorzy na komisji gospodarki miejskiej, która odbyła się 30 stycznia.

Urzędniczka, która na posiedzeniu omawiała tę sprawę, zapewniła, że niema zagrożenia, że po sprzedaży drewniaki znikną i w ich miejsce powstaną bloki.

Aby lokatorzy stali się właścicielami świdermajerów, konieczna jest zmiana uchwały rady miasta w sprawie wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy. Z wykazu budynków, w których nie będzie prowadzona sprzedaż lokali, trzeba ewentualnie wykreślić te, o które wnioskują mieszkańcy. I potem wpisać
je do wykazu lokali przeznaczonych do zbycia. Następnie rada miasta będzie musiała podjąć konkretną uchwałę w tej sprawie. Wcześniej zostanie przeprowadzona wycena budynków. Radni z komisji gospodarki miejskiej jednogłośnie
przychylili się do tej propozycji. Podjęcie uchwały o zmianie wieloletniego programu podczas sesji 1 lutego było już tylko formalnością.

– Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, w jakim stanie jest gospodarka finansowa ZGM-u. Jeżeli ten stan rzeczy utrzymamy, to te budynki zostaną doprowadzone do ruiny, z czasem trzeba będzie wyłączyć je z użytkowania, a najemcom lokali przyznać nowe mieszkania. Z punktu widzenia interesu gminy to się nie opłaca – przekonywał na komisji przewodniczący rady miasta Jarosław Margielski.

– ZGM nie ma pieniędzy na remonty tej zabytkowej architektury. Mamy nadzieję, że zgodnie z deklaracjami, jakie państwo składacie, sprzedaż terenu wraz z budynkami będzie szansą dla świdermajerów, dzięki której zostaną
wyremontowane i będą ładnie wyglądać – dodał przewodniczący komisji radny Jakub Kosiński.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.