Zapisz malucha do przedszkola

Rozpoczyna się rekrutacja do miejskich placówek.

Od 12 lutego będzie można składać wnioski o przyjęcie dziecka do miejskiego przedszkola. Rekrutacja potrwa dwa tygodnie. Miasto ma obowiązek przyjąć wszystkie chętne trzy-, cztero- i pięciolatki.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Najmniej czasu mają rodzice dzieci, które będą kontynuowały wychowanie przedszkolne w miejskich placówkach.
Deklaracje w tej sprawie można jeszcze składać w przedszkolach do piątku, 9 lutego. Trzy dni później rozpocznie
się rekrutacja dla nowych dzieci.

Na najmłodszych otwocczan czeka 10 publicznych przedszkoli oraz oddział przedszkolny w SP nr 2 przy ul. Poniatowskiego, który został utworzony w ubiegłym roku. W sumie miasto dysponuje ok. 1050 miejscami.

Od ubiegłego roku prawo do miejsca w publicznym przedszkolu przysługuje wszystkim chętnym trzy-, cztero- i pięciolatkom. Sześciolatki obejmuje już obowiązek przedszkolny, więc dla nich miejsce też musi się znaleźć, jeśli nie w przedszkolu, to w szkolnej zerówce. Placówki mogą też przyjąć dzieci, które ukończyły dwa i pół roku, o ile są
jeszcze wolne miejsca.

Jak wyglądają zapisy do przedszkola? Rekrutacja będzie odbywać się przez internet lub w tradycyjny sposób przez złożenie wypełnionego wniosku (są one dostępne m.in. w przedszkolach) w placówce pierwszego wyboru. Od 12 lutego na stronie internetowej urzędu miasta i Oświaty Miejskiej będzie dostępny link do strony internetowej z systemem naboru. Zostaną tam również zamieszczone szczegółowe informacje i zasady rekrutacji wraz ze wzorami
dokumentów do pobrania.

We wszystkich państwowych przedszkolach obowiązuje pięć odgórnych kryteriów ustawowych, które są brane pod uwagę w pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego do wybranego przez rodzica przedszkola. Wiadomo, że część placówek cieszy się większym zainteresowaniem i tam trudniej jest się dostać. Tym samym w pierwszej kolejności do przedszkola zostanie przyjęte dziecko z rodziny wielodzietnej, z niepełnosprawnością, dziecko, którego rodzice albo rodzeństwo są osobami z niepełnosprawnością lub wychowuje się w rodzinie zastępczej. Dalej decydują
już kryteria określone w uchwale rady miasta. Punkty można dostać w przypadku, gdy rodzic samotnie wychowuje dziecko, rodzice mieszkają w Otwocku i rozliczają tu podatek dochodowy, są osobami pracującymi lub studiującymi w systemie dziennym, rodzeństwo uczęszcza do danego przedszkola.

Harmonogram rekrutacji

  • Od 12 do 23 lutego – składanie wniosków wraz z dokumentami i oświadczeniami do wybranego przedszkola lub oddziału przedszkolnego w szkołach.
  • Od 26 lutego do 3marca – weryfikacja wniosków przez komisję rekrutacyjną.
  • 15 marca – podanie do publicznej wiadomości listy dzieci zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych.
    Od 15 do 22 marca – obowiązek potwierdzenia przez rodziców wyboru konkretnego przedszkola lub oddziału przedszkolnego poprzez złożenie pisemnej deklaracji.
  • 23 marca – podanie do publicznej wiadomości listy dzieci przyjętych i nieprzyjętych do wybranego przedszkola.
  • Od 24 marca –możliwość składania odwołań od decyzji komisji rekrutacyjnej (w terminie siedmiu dni od daty otrzymania uzasadnienia odmownej decyzji). Pod koniec kwietnia rozpocznie się rekrutacja uzupełniająca. Miasto wskaże, gdzie są jeszcze wolne miejsca w przedszkolach.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.