Ekspresówka bez ekranów

OTWOCK: NIE BĘDZIE BARIER AKUSTYCZNYCH PRZY SZKOLE?

W Wólce Mlądzkiej na wysokości SP nr 8 po przebudowie tzw. szosy lubelskiej w drogę ekspresową S17 ma nie być ekranów akustycznych. Takie postanowienie wydał Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska. Nie wiadomo, czy prezydent zaskarżył tę decyzję, bo nikt w urzędzie miasta nie może znaleźć pisma od RDOŚ.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Co prezydent Zbigniew Szczepaniak zrobił w sprawie postanowienia Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w sprawie likwidacji ekranów na odcinku S17 przy projektowanej szkole? Czy zaskarżył to postanowienie, czy nie? – pytał na komisji budżetu i inwestycji przewodniczący rady miasta Jarosław Margielski. Ale obecni na posiedzeniu naczelnicy wydziałów inwestycji oraz gospodarki miejskiej nic o sprawie nie słyszeli. Prezydent nie był obecny na komisji, a jego zastępca Piotr Stefański wyszedł wcześniej.

Ekranów ma nie być wzdłuż S17 od mostu na Świdrze na długości ok. 150 m. Projekt przebudowy drogi wygląda tak, że jest zostawione miejsce na ekrany, ale w aktualnej wersji nie zostały one zaprojektowane. Uznano, że jest tam szczątkowa zabudowa.

– Usunięto ekrany, ponieważ założenia, które przedstawił projektant, wykluczają konieczność ich zastosowania. Nie wziął pod uwagę, że w miejscowym planie zagospodarowania są domy jednorodzinne i na tym terenie planowana jest budowa nowej szkoły z przedszkolem. Tłumaczenie, że po realizacji jeszcze raz będą przeprowadzane pomiary i ewentualnie uzupełni się ekrany, możemy włożyć między bajki. Dobrze wiemy, jak jest później z budowaniem, gdy na etapie projektowania odpuści się pewne sprawy. Nie powinniśmy na to pozwolić. Jeśli miasto nie przypilnuje tego teraz, to tych ekranów nie będzie – ostrzegał na komisji Margielski.

Tyle tylko, że może być już za późno. Postanowienie z 5 grudnia 2017 r. jest już prawomocne, bo było siedem dni na odwołanie. Decyzję jako strona w postępowaniu otrzymuje też miasto.
Na sesji 5 lutego pod nieobecność Zbigniewa Szczepaniaka radna Monika Kwiek zapytała wiceprezydenta Piotra Stefańskiego, czy zapoznał się z decyzją RDOŚ dotyczącą projektu S17. – Nie kojarzę, żebym ją czytał. Musiałbym sprawdzić, czy wpłynęła do urzędu miasta – odpowiedział Stefański. – Wstęp-ny projekt ze stycznia 2017 roku, który był w urzędzie miasta, zawierał ekrany. Teraz już ich nie ma. Prawdopodobnie do połowy lutego zapadnie ostateczna decyzja ZRID (o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej). Robienie oszczędności na odcinku 150 m, gdzie znajduje się SP nr 8 i planowana jest budowa nowej szkoły, jest dla mnie niezrozumiałe – stwierdziła na sesji radna Kwiek.

Skontaktowaliśmy się w piątek, 9 lutego z wiceprezydentem i zapytaliśmy, czy już zapoznał się z postanowieniem RDOŚ, ale jeszcze go nie widział i odesłał nas do wydziału gospodarki komunalnej. Tam pisma jednak nie ma, podobnie jak w wydziale ochrony środowiska i planowania przestrzennego, do których po kolei nas odsyłano. Ciekawe, co się z nim stało…

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.