Prawie jak w domu

OTWOCK: INTERWENCYJNY OŚRODEK PREADOPCYJNY PO REMONCIE.

Aż trudno uwierzyć, że to jest to samo miejsce! Placówka dla porzuconych i osieroconych dzieci przeszła generalny remont. Dzięki darczyńcom, wolontariuszom i ludziom o wielkich sercach maluszki zamieszkały w przytulnym, nowoczesnym i wypełnionym ciepłem ośrodku, gdzie czują się prawie jak w domu.

AGNIESZKA JASKULSKA

W piątek, 9 lutego odbyło się uroczyste otwarcie wyremontowanego Interwencyjnego Ośrodka Preadopcyjnego. Pod koniec 2017 r. małe dzieci przebywające w placówce, która mieści się w budynku szpitala przy ul. Batorego w Otwocku, zostały przeniesione na oddział pediatryczny. Wtedy do akcji wkroczyli ludzie o wielkich sercach oraz wolontariusze Fundacji Medicover. Pakowali ubranka, pieluszki, łóżeczka, zabawki, dziecięce sprzęty. Przenosili je, znosili, wynosili… Potem robotnicy zakasali rękawy i w ruch poszedł sprzęt budowlany.

– W ciągu kilku tygodni został przeprowadzony generalny remont ośrodka. Wymieniono m.in. instalację elektryczną i wodno-kanalizacyjną, wszystkie pomieszczenia odświeżono i pomalowano. Teraz w ośrodku królują tonacje bieli i błękitu. Na ścianach są urocze tapety, a na sufitach chmurki. Natomiast odpowiednio dobrane oświetlenie nadaje wnętrzom przytulną, domową atmosferę. To ma duże znaczenie dla osieroconych maluszków, które przebywają w ośrodku – tłumaczy Jacek Wichowski z Fundacji Medicover, która współfinansowała remont i koordynowała projekt. – W pomieszczeniach pojawiły się również nowe drewniane łóżeczka pomalowane na biało, jasne meble, szafki i półki.

Na korytarzu stanęły wygodne sofy. Natomiast pomieszczenie rehabilitacyjne wyposażono w duże lustra, które są wykorzystywane m.in. podczas zajęć sensorycznych i ruchowych. Na podłodze znalazły się profesjonalne rehabilitacyjne materace ze specjalną powłoką. Takie same znajdują się w dwóch bawialniach dla dzieci. Maluszkom podarowano nowe bujaki i karuzele
z pozytywkami – cieszy się Wichowski. I podkreśla, że wnętrze ośrodka po generalnym remoncie jest przytulne, funkcjonalne i przestronne.

– To zasługa pani architekt, która profesjonalnie zaprojektowała każdy szczegół i nie wzięła za to ani złotówki – podkreśla.

Remont objął osiem pomieszczeń dla dzieci, bawialnię, pokój rehabilitacyjny, kuchnię, dwa korytarze, pomieszczenie socjalne i trzy pokoje administracyjne. Modernizacja ośrodka warta jest ponad 410 tys. zł. Jednak dzięki darczyńcom remont kosztował dużo mniej. Przeprowadziły go firmy, które pracowały charytatywnie lub za symboliczną opłatą – IOP musiał jedynie kupić materiały. Stowarzyszenie Przyjaciół Domu Nazaret podarowało na ten cel 50 tys. zł. Starostwo powiatowe sfinansowało wymianę instalacji wodno-kanalizacyjnej.

– Ten remont nie byłby możliwy, gdyby nie pomoc wielu osób, które pokazały, że mają wielkie serca. Dzięki darczyńcom i wolontariuszom maluszki będą oczekiwały na adopcję w lepszych, komfortowych warunkach. Jesteśmy za to ogromnie wdzięczni – nie kryje wzruszenia Dorota Polańska, dyrektor interwencyjnego ośrodka.

IOP

Interwencyjny Ośrodek Preadopcyjny (IOP) jest unikalnym w skali kraju i jedynym w województwie mazowieckim ośrodkiem interwencyjnym przyjmującym noworodki i niemowlęta w nagłych sytuacjach kryzysowych, pozbawionych czasowo lub trwale opieki rodziców. Jego działalność służy ochronie najmłodszych dzieci przed negatywnymi skutkami sieroctwa.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.