Prawie jak w domu

OTWOCK: INTERWENCYJNY OŚRODEK PREADOPCYJNY PO REMONCIE.

Aż trudno uwierzyć, że to jest to samo miejsce! Placówka dla porzuconych i osieroconych dzieci przeszła generalny remont. Dzięki darczyńcom, wolontariuszom i ludziom o wielkich sercach maluszki zamieszkały w przytulnym, nowoczesnym i wypełnionym ciepłem ośrodku, gdzie czują się prawie jak w domu.

AGNIESZKA JASKULSKA

W piątek, 9 lutego odbyło się uroczyste otwarcie wyremontowanego Interwencyjnego Ośrodka Preadopcyjnego. Pod koniec 2017 r. małe dzieci przebywające w placówce, która mieści się w budynku szpitala przy ul. Batorego w Otwocku, zostały przeniesione na oddział pediatryczny. Wtedy do akcji wkroczyli ludzie o wielkich sercach oraz wolontariusze Fundacji Medicover. Pakowali ubranka, pieluszki, łóżeczka, zabawki, dziecięce sprzęty. Przenosili je, znosili, wynosili… Potem robotnicy zakasali rękawy i w ruch poszedł sprzęt budowlany.

– W ciągu kilku tygodni został przeprowadzony generalny remont ośrodka. Wymieniono m.in. instalację elektryczną i wodno-kanalizacyjną, wszystkie pomieszczenia odświeżono i pomalowano. Teraz w ośrodku królują tonacje bieli i błękitu. Na ścianach są urocze tapety, a na sufitach chmurki. Natomiast odpowiednio dobrane oświetlenie nadaje wnętrzom przytulną, domową atmosferę. To ma duże znaczenie dla osieroconych maluszków, które przebywają w ośrodku – tłumaczy Jacek Wichowski z Fundacji Medicover, która współfinansowała remont i koordynowała projekt. – W pomieszczeniach pojawiły się również nowe drewniane łóżeczka pomalowane na biało, jasne meble, szafki i półki.

Na korytarzu stanęły wygodne sofy. Natomiast pomieszczenie rehabilitacyjne wyposażono w duże lustra, które są wykorzystywane m.in. podczas zajęć sensorycznych i ruchowych. Na podłodze znalazły się profesjonalne rehabilitacyjne materace ze specjalną powłoką. Takie same znajdują się w dwóch bawialniach dla dzieci. Maluszkom podarowano nowe bujaki i karuzele
z pozytywkami – cieszy się Wichowski. I podkreśla, że wnętrze ośrodka po generalnym remoncie jest przytulne, funkcjonalne i przestronne.

– To zasługa pani architekt, która profesjonalnie zaprojektowała każdy szczegół i nie wzięła za to ani złotówki – podkreśla.

Remont objął osiem pomieszczeń dla dzieci, bawialnię, pokój rehabilitacyjny, kuchnię, dwa korytarze, pomieszczenie socjalne i trzy pokoje administracyjne. Modernizacja ośrodka warta jest ponad 410 tys. zł. Jednak dzięki darczyńcom remont kosztował dużo mniej. Przeprowadziły go firmy, które pracowały charytatywnie lub za symboliczną opłatą – IOP musiał jedynie kupić materiały. Stowarzyszenie Przyjaciół Domu Nazaret podarowało na ten cel 50 tys. zł. Starostwo powiatowe sfinansowało wymianę instalacji wodno-kanalizacyjnej.

– Ten remont nie byłby możliwy, gdyby nie pomoc wielu osób, które pokazały, że mają wielkie serca. Dzięki darczyńcom i wolontariuszom maluszki będą oczekiwały na adopcję w lepszych, komfortowych warunkach. Jesteśmy za to ogromnie wdzięczni – nie kryje wzruszenia Dorota Polańska, dyrektor interwencyjnego ośrodka.

IOP

Interwencyjny Ośrodek Preadopcyjny (IOP) jest unikalnym w skali kraju i jedynym w województwie mazowieckim ośrodkiem interwencyjnym przyjmującym noworodki i niemowlęta w nagłych sytuacjach kryzysowych, pozbawionych czasowo lub trwale opieki rodziców. Jego działalność służy ochronie najmłodszych dzieci przed negatywnymi skutkami sieroctwa.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.